Закордонна преса: вуличні бійки у Києві не що інше, як репетиція президентської виборчої кампанії
Близько двохсот київських журналістів у понеділок пікетували будівлю МВС України, вимагаючми від міністра внутрішніх справ, Віталія Захарченка, щонайшвидшого розслідування побиття журналістки 5 каналу Ольги Сніцарчук і фотографа газети «Коммерсантъ-Украина» Влада Соделя під час мітингів минулої суботи у Києві, повідомляє британська «Бі-бі- сі»
Того дня у столиці України відбувалися акція опозиції «Вставай, Україно!» та антифашистська хода, ініційована Партією регіонів. У центрі міста невідомі молодики розпочали бійку.
Журналісти, які прийшли на мітинг до офісу МВС, тримали в руках плакати: «Ганьба пасивній міліції!», «Міліціє, працюй, а не байдикуй!», «Міністре, розслідуй або йди геть!»
Учасники акції вимагали належного розслідування фактів побиття журналістки і фотокора, а коли цього не відбудеться, вони вимагатимуть відставки Захарченка.
РЕГІОНАЛИ ОБУРИЛИСЯ
Натомість Партія регіонів заявила, що обурена спробами прив’язати їхню політичну силу до провокацій, які сталися в суботу, та закликала створити в парламенті слідчу комісію для розслідування цього інциденту.
Міністерство внутрішніх справ розпочало службове розслідування щодо бездіяльності своїх співробітників під час побиття журналістів 18 травня, повідомив виконувач обов’язків начальника управління зв’язків з громадськістю МВС Сергій Бурлаков.
За словами пана Бурлакова, якщо провину міліціонерів буде доведено, їм може загрожувати кримінальна відповідальність за статею про службову недбалість.
Спершу міліція відкрила кримінальне провадження за фактом побиття працівникв ЗМІ, згодом справу перекваліфікували у розслідування факту перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.
Українська омбудсмен Валерія Лутковська заявила, що взяла цю справу під власний контроль.
МАРШ ПРОТЕСТУ
Під час суботньої багатотисячної акції у Києві на завершення всеукраїнського туру опозиції «Вставай, Україно!» лідери парламентських опозиційних партій підписали декларацію про висунення єдиного кандидата на президентських виборах-2015.
Попри скарги організаторів опозиційної акції на те, що влада протидіяла прибуттю до Києва учасників протестів, у марші центром Києва та в мітингу на Софійській площі взяли участь тисячі людей. Натомість прес-служба «Свободи» заявила про 30 тисяч учасників, а перший заступник голови «Батьківщини» Олександр Турчинов – про 50.
ДЕКЛАРАЦІЯ ПРО КООРДИНАЦІЮ
Головною подією мітингу стало підписання Арсенієм Яценюком, Віталієм Кличком та Олегом Тягнибоком декларації «Про координацію дій у боротьбі з режимом Януковича», підкреслює німецька Deutsche Welle. Відповідно до тексту документу, три партії беруть на себе зобов’язання узгоджувати свої дії на президентських виборах і підтримувати того кандидата від цих сил, який вийде до другого туру. Коли ж вибори обмежаться одним туром, тоді опозиціонери обіцяють одразу висунути єдиного кандидата.
НЕВИКОНАНІ ОБІЦЯНКИ
Тим часом, київський політолог Володимир Фесенко нагадав у інтерв’ю Deutsche Welle, що опозіціонери ще й досі не можуть запропонувати єдиного кандидата на крісло київського голови. Отже, логічно, що їм ще складніше буде визначитися з єдиним кандидатом під час президентських виборів.
Порівнюючи мітинг опозиції та альтернативну акцію влади «В Європу – без фашистів!», експерт сказав DW, що обидві акції надто скидаються на «політтехнологічну репетицію» президентської кампанії.
«Я з тривогою сприйняв новину про бійку, яка відбулася за участі опозиційних активістів та їхніх опонентів неподалік Софійської площі. Це вже може бути репетицією громадянського протистояння. Бо всі розуміють, що на цих виборах чимало питань вирішуватиметься шляхом вуличної боротьби», – сказав Фесенко.
ТЕХНОЛОГІЇ РОЗКОЛУ
Директор Міжнародного інституту демократій Сергій Таран в інтерв’ю DW сказав, що, попри революційну назву опозиційної акції «Вставай, Україно!», країна повстати не могла. «Революції готуються не на акціях, а копіткою роботою на місцях та в трудових коллективах», – підкреслив Таран. Натомість влада, на його думку, останнім часом узагалі не організовувала жодної акції на підтримку курсу Януковича. «Усі вони були або проти міфічних фашистів, або проти чогось іще», – сказав експерт.
Таран вважає, що влаштований владою «антифашистський марш» – це одна із серій, «розроблених Кремлем політтехнологій, спрямованих на розкол України». Політолог нагадав, що це почалося ще до Помаранчевої революції. «Тоді Віктора Ющенка показували в Східній Україні у фашистському однострої. А організаторів перших антикучмівських протестів уже тоді називали «фашисти», – нагадав пан Таран.
Общество на данный момент не созрело для революции – не тот градус накала недовольства. Кроме того, ощущается острая нехватка идейного, опытного и преданного народу лидера. Не болтуна Яценюка, который и единого кандидата обещал, и выборы, и наказание для тушек, а действительно толкового человека, который не бросается обещаниями. Возможно, им мог бы стать кто-то из старых рухвоцев, а может и кто-то из команды Гражданской позиции.
«Революції готуються не на акціях, а копіткою роботою на місцях та в трудових коллективах» – очень правильно сказано. Надо еще добавить, что эта работа достигается командой, как это было в 2004-м году. Тогда некоторые спецы, в частности, Гриценко, обеспечили такую идеологическую платформу для Ющенко, что народ объединился в едином порыве. А сейчас Яценюк и Турчинов все на авторитарных методах пытаются построить.