Захід у шоку: Березовський, Путін… Яценюк
Світова преса продовжує обговорювати нові деталі загадкової смерті російського олігарха Бориса Березовського в Лондоні. На шпальти європейських газет вихлюпнувся і скандал з таємним спостереженням українських силовиків за опозиційними депутатами. А від самої української влади Світовий банк вимагає реформ і стабільності.
НЕВМИРУЩИЙ ПРОЕКТ БЕРЕЗОВСЬКОГО
Борис Березовський був архітектором російської «керованої демократії», – пише в статті для лондонської газети The Daily Beast опозиційний чемпіон світу з шахів Гаррі Каспаров. Наразі ця система в пошуках будь-яких можливих способів знищення реальної демократії та централізації влади в руках господаря Кремля, йдеться у статті. Ця система, по суті, є мафіозною державою. Між тим, сьогодні Москва звинувачує покійного Бориса Березовського в усіх смертних гріхах. При цьому не згадується, що олігархам, яких Путін не вважав загрозою для своєї влади, дали шанс поклястися йому у вірності й стати партнерами по найбільшій у світовій історії епідемії крадійства. У свіжому цьогорічному списку мільярдерів Forbes – 110 росіян (у 2000 році не було жодного). Між тим, за таким показником, як ВВП на душу населення, Росія перебуває трохи вище від Габона і Ботсвани. Каспаров закликав західних журналістів розслідувати процес розграбування Російської держави, який очолює найуспішніший проект Березовського – Владімір Путін.
ГОРБАЧОВ ВИМАГАЄ ПЕРЕБУДОВИ
Із критикою російської влади виступив і колишній президент СРСР.
На фоні обшуків в офісах неурядових організацій Росії, що викликали міжнародну критику, лауреат Нобелівської премії миру Михайло Горбачов різко засудив Кремль, пише Die Presse. За словами Горбачова, Владімір Путін і його поплічники повинні зрозуміти, що повернутися до старих методів управління з допомогою страху не вийде.
Крім того, Горбачов виступив з вимогою нової перебудови і нової системи державного управління, на що прес-секретар Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що перебудови в Росії було вже достатньо.
ЯЦЕНЮКА «ПАСУТЬ»
В Україні розгорається серйозний політичний скандал, – повідомляє австрійська Der Standard. Керівникові найбільшої у Верховній Раді опозиційної партії «Батьківщина» Арсенію Яценюку, який викрив під час виступу в Чернівцях незаконне спостереження за собою із застосуванням апаратури прослуховування і фальшивих автомобільних номерів, тепер уже самому загрожують неприємності. Йому і ще одному опозиціонерові – Григорію Москалю – влада погрожує й обіцяє кримінальне переслідування.
Керівникові опозиційної фракції закидають втручання в діяльність працівників правоохоронних органів. МВС України спочатку спростовувало свою причетність до інциденту, але скоро змушене було визнати, що працівники міліції здійснювали там зовнішнє спостереження. Проте воно, як заявляє МВС, «не було спрямоване проти депутатів Верховної Ради».
У зв’язку із цим інцидентом українська опозиція збирається винести на розгляд парламенту вотум недовіри урядові. Однак шанси на успіх, констатує видання, дуже малі. Адже всі опозиційні сили, до яких, окрім «Батьківщини», входять УДАР Віталія Кличка і ВПО «Свобода», із 449 місць у Верховній Раді мають лише 180.
СКАСУВАННЯ ДЕПУТАТСЬКОЇ НЕДОРКАННОСТІ – ПОЛІТИЧНИЙ БЛЕФ
Після порушення криміналу проти опозиційних депутатів Яценюка і Москаля провладний «регіонал» Єфремов запропонував скасувати депутатську недоторканність. Чи справді народні обранці готові відмовитися від цього привілею, з’ясовувала Deutsche Welle.
Керівник фракції регіоналів зажадав швидкого розв’язання багаторічної саги депутатської недоторканності, запропонувавши проголосувати за відповідне рішення ще цього тижня. За його словами, якщо депутати насправді хочуть позбутися недоторканності, то «не треба лукавити і треба ухвалити рішення за законопроектом, який пройшов усю процедуру, окрім ухвалення рішення парламентом».
Оглядачі звертають увагу на те, що тема скасування депутатського імунітету знову винирнула після порушення проти депутатів від опозиційного ВО «Батьківщина» Арсенія Яценюка й Геннадія Москаля кримінальної справи. Політолог Віктор Небоженко у цьому зв’язку не виключає, що владна сторона свідомо втягує опозиціонерів у дискусію про правомірність порушеної проти них карної справи та про депутатську недоторканність. «Це може знову зробити Верховну Раду непрацездатною, що дасть урядові керувати державою в ручному режимі, а президентській владі – контролювати, як вона вважає, політичні процеси в країні», – сказав політолог у розмові з DW.
Водночас Геннадій Москаль в інтерв’ю DW заявив, що опозиційні фракції готові підтримати скасування депутатської недоторканності. «А чого нам боятися? Хай бояться ті, хто порушує закон. Бо ця влада, як і жоден з політичних проектів, не вічна», – сказав депутат. Водночас він не виключив, що скасування депутатського імунітету може бути використане для переслідування опозиціонерів.
Крім того, він називає юридично необґрунтованим порушення проти нього і його колеги Яценюка кримінальних справ після останнього інциденту в Чернівцях. Тоді, за словами народних обранців, вони викрили спробу стеження. Депутат сказав, що затримані охороною Яценюка невідомі перебували в автомобілі зі списаними номерами, відмовлялися назвати свої імена й місце роботи. А обшук їхньої машини й особистих речей проводився, за словами Москаля, зі згоди й під наглядом викликаних на місце пригоди правоохоронців. «Генпрокуратура має порушити кримінальну справу проти тих, хто незаконно стежив за опозиційними лідерами, а не проти тих, хто їх викрив», – наголошує Москаль.
ВІТЕР ВИБОРІВ
Спекуляції на темі скасування депутатської недоторканності є невід’ємним атрибутом виборчої кампанії, зауважила в розмові з DW голова ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко. Вона не виключає, що пропозиція лідера фракції Партії регіонів може бути пов’язаною з президентськими виборами 2015 року. «Позачергові парламентські вибори з різних причин навряд чи вигідні і представникам влади, і представникам опозиції», – вважає Тищенко. Водночас вона нагадала, що всі спроби скасувати депутатську недоторканність ще ніколи не завершувалися ухваленням якогось радикального закону, і що цього не варто очікувати й тепер.
У свою чергу політолог Віктор Небоженко погоджується, що скасовувати депутатський імунітет попри гучні заяви на цьому етапі не зацікавлена жодна політична сила в парламенті. «Не можуть бути в цьому зацікавлені й бізнесмени та мажоритарники, які виборювали місця в парламенті, зокрема і для депутатського імунітету», – зазначив експерт. На його думку, президентська влада насправді не потребує обов’язкового скасування недоторканності для всіх депутатів. На судових справах проти захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка й депутата Юрія Веревського «вже відпрацьовані механізми позбавлення депутатського статусу через суди», – вважає він.
УКРАЇНСЬКА ЕКОНОМІКА ВВІЙШЛА В РЕЦЕСІЮ
Між тим, Світовий банк погіршив свій прогноз щодо зростання української економіки в 2013 році. Експерти банку вважають, що за цей рік ВВП України зросте лише на 1 відсоток, повідомляє ВВС Україна.
Раніше прогнозувалося, що зростання української економіки у 2013 році буде на рівні 3,5 відсотка. Такий самий показник закладено і в бюджет України на поточний рік.
Як заявив директор Світового банку у справах України, Білорусі і Молдови Чімяо Фан, для відновлення економічного зростання Україні треба не тільки покращити баланс макроекономічних показників, а й не зволікати із серйозними структурними реформами.
Водночас представник Світового банку підкреслив, що нині можна офіційно констатувати, що українська економіка ввійшла в рецесію.
Як пояснив старший економіст представництва Світового банку в Україні, Білорусі і Молдові Руслан Піонтковський, найбільше на вповільнення української економіки вплинуло різке падіння експорту, особливо в металургії, при розширенні споживчого імпорту.
Як заявив Руслан Піонтковський, у Світовому банку прогнозують, що економічне зростання в Україні поступово відновиться у другій половині 2013 року через імовірне покращення зовнішньої кон’юктури, а також можливість отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду. Тож на 2014 рік у Світовому банку прогнозують зростання для України на рівні до 3 відсотків.
Сторінки закордонних видань гортали журналісти Володимир Шаров і Тетяна Чорнолуцька.