Заборона валютного кредитування зменшить ризики для банківської системи
Валютне кредитування несе додаткові ризики не тільки для банківської системи, але й для самих позичальників. Тому політика зі зниження питомої ваги валютних кредитів у банківському портфелі, що проводить Національний банк України, сприяє довгостроковій стабільності фінансово-банківської системи. Про це заявив Мігель Леон-Ледесма, професор економіки британського університету Кент.
«Заборона на валютне кредитування – дуже гарне рішення. Тому що проблемою банківської системи в цілому, української зокрема, є невідповідність валютних внесків і кредитування. Якщо в банківській системі багато іноземної валюти, то девальвація національної валюти приводить до великих втрат у банківській системі», – сказав Мігель Леон-Ледесма.
Також він відзначив, що надання валютних кредитів несе ризики для фінансових установ і позичальників у випадку девальвації курсу національної валюти – це збільшує вартість обслуговування боргів, породжує прострочену заборгованість, що створює проблеми в банківській системі.
«Національний банк України правильно діє, обмежуючи валютне кредитування й стимулюючи видачу позик у місцевій валюті. Адже такі дії зменшать чутливість банківської системи до зміни курсів валют», – сказав експерт.
Нагадаємо, відповідно до законодавства, валютні кредити можуть отримати лише обличчя й суб’єкти господарювання, які мають валютні доходи. До кризи 2008-2009 років валютне кредитування було дуже поширеним в споживчому сегменті. Коли відбулася різка девальвація гривні, багато позичальників виявилися не в змозі погасити валютні позики, що привело до різкого зростання проблемної заборгованості за кредитами.