За промислову кооперацію з Росією відповідатиме Юрій Бойко
Уряд анонсував старт глобальної промислової кооперації з Росією, яка в найближчому майбутньому принесе Україні масштабні інвестиції та стабільність галузі
На відкритті засідання Кабінету Міністрів Прем’єр-міністр України Микола Азаров заявив про необхідність невідкладного запуску програми промислової кооперації з Російською Федерацією у повному обсязі. Відповідальним за розвиток програми та її результати, за дорученням Миколи Азарова, призначено Віце-прем’єр-міністра України Юрія Бойка.
«Що потрібно зробити негайно. По-перше, вже з лютого запустити на повну потужність програму промислової кооперації з Росією, яка дає нам на найближчі роки сотні тисяч робочих місць і гарантії для бюджетів усіх рівнів, що буде фінансовою базою для розвитку нашого вітчизняного ринку. А також, щоб працювала зона вільної торгівлі між країнами СНД, важливість якої для нашої економіки важко переоцінити», — підкреслив Глава Уряду.
За словами Миколи Азарова, вартість таких програм становить десятки мільярдів доларів США. «Це майбутнє базових галузей нашої промисловості», — зазначив він. Зокрема, основна частка проектів стосуватиметься космічної галузі, машинобудування, авіабудування, вагонобудування, суднобудування і приладобудування.
Урядові експерти переконані, що лише початок промислової кооперації між Україною та Росією дозволить збільшити поставки матеріалів і комплектуючих на суму щонайменше 500 млн грн щомісяця і сприятиме максимальному нарощуванню обсягів виробництва промислової продукції. Йдеться про будівництво танкерів-газовозів, нафтових платформ для освоєння арктичного шельфу, розпочатого Росією нещодавно, поновлення танкерного і риболовецького флоту. Нагадаємо, що заводи Миколаївської області до 2020 року отримають близько 4 млрд дол. США за будівництво танкерів-газовозів.
Також існує проект оновлення енергогенеруючих потужностей Росії за участю «Турбоатома» (Харків), «Електроважмашу» (Харків) та інших підприємств енергетичного машинобудування України. Такий вид кооперації може принести нашій країні понад 1 млрд. дол. США вже в короткостроковому періоді.
Слід уточнити, що укладені договори про кооперацію між промисловими галузями стануть новою точкою відліку для авіабудування та інших галузей, повні цикли виробництва яких можливі в масштабах кооперації. Така дія містить Угоду про реалізацію заходів державної підтримки відновлення серійного виробництва літаків сімейства Ан-124. Дуже важливим аспектом взаємодії є звільнення поставок комплектуючих від ПДВ і ввізного мита в рамках виробничої кооперації. Таке рішення є очікуваним, адже країни здійснюватимуть поставки комплектуючих, необхідних для спільного виготовлення кінцевої продукції, які не виробляються в Україні та Росії або виробляються в недостатніх кількостях.
Програма промислової кооперації між галузями України і Росії є оплотом стабільності розвитку та розквіту української промисловості, вважають урядові експерти. Адже торік через короткострокове припинення взаємовигідних відносин на українсько-російському ринку втрати обсягів експорту промислової продукції становили близько 1,5 млрд дол. США. Виняткові за своєю економічною доцільністю домовленості, досягнуті між Главами держав на засіданні 6-ї Міждержавної комісії Україна — Росія, повернуть українську промисловість на передові позиції в Співдружності Незалежних Держав (СНД). Раніше Прем’єр-міністр Микола Азаров вказував на те, що Україна в 2014 році як головуюча в СНД домагатиметься того, щоб зона вільної торгівлі Співдружності працювала в повному обсязі.
Такий подарунок експортоорієнтованим підприємствам, в пріоритеті для яких російський ринок і ринок країн СНД, поверне баланс в українську економіку, позбавить велику кількість підприємств від усіляких ризиків.