З аптек зникнуть несправжні ліки
Автоматизована система з відстеження ліків в обігу вже готова до промислової апробації, повідомили в Державній службі України з лікарських засобів.
Так, на початку листопада 2013 року буде проведено перше завантаження інформації в Систему про присвоєння упаковкам індивідуальних номерів від виробників і дистриб’юторів (імпортерів), які виявлять бажання на добровільній основі брати участь у проекті. Цей тип кодування (GS1 ECC200 (data-matrix) вже успішно випробуваний в Європейському Союзі й відповідає прийнятій в Європі практиці, що підтвердили представники Європейського директорату з якості лікарських засобів та охорони здоров’я (EDQM), які цього літа побували в Україні.
Як зазначив голова Державної служби України з лікарських засобів Олексій Соловйов, впровадження загальноєвропейської системи відстеження лікарських засобів в Україні дозволить вирішити проблеми ведення електронних реєстрів, за якими можна відстежити весь ланцюжок поставок і зміну власника лікарського засобу на всіх етапах обігу до кінцевого споживача, уникнути потрапляння неякісних препаратів до споживачів, а також допоможе боротися з шахрайством в охороні здоров’я.
Суть системи ідентифікації оригінальних ліків полягає в тому, що відомості про ліки надходять в автоматизовану систему на всіх етапах: від виробництва до їх продажу в аптеках. З самого початку сертифікований виробник ліків ще при виготовленні партії медпрепаратів відправляє в Систему повідомлення про виробництво партії, потім відстежується їх відвантаження дистриб’ютору і подальше поширення в аптеках.
Урядові аналітики нагадують, що 8 червня 2011 року в Європейському Союзі була опублікована Директива 2011/62/EU, метою якої є запобігання потраплянню фальсифікованих лікарських засобів в легальну роздрібну мережу. Ця Директива набрала чинності 1 січня 2013 року, після чого всі країни-члени ЄС до 2017 року зобов’язані привести власне законодавство і торгову практику у відповідність до вимог цієї Директиви. Серед іншого, вона передбачає, що унікальний ідентифікатор повинен бути промаркований виробником на всіх рецептурних препаратах, зареєстрованих в країні, і деяких безрецептурних.
Україна, як і Європейський Союз, планує до 2017 року поетапно реалізувативпровадження автоматизованої системи відстеження в обігу лікарських засобів.