Як заробляли «на культурі»: у Палаці «Україна» помити люстри коштувало 160 тисяч гривень
Організатори видовищних заходів просять Антикорупційний комітет розібратися з Палацом «Україна»
Сьогодні з усіх державних інституцій найбільше роботи у Антикорупційного комітету. Хто тільки вже не просить їх розібратися із перевіреними роками схемами відмивання грошей, непрозорими тендерами, незрозумілими призначеннями на високі державні посади. У принципі зрозуміло: один комітет усіх любителів потягти, що погано лежить, не повиловлює. Дехто взагалі пропонує почати хоча б із зоопарку, бо ж бідні тваринки дохнуть. В Української асоціації організаторів видовищних заходів свої проблеми, не про тваринок думають, а про високе… Хоча схема все одно одна.
Михайло Кулиняк (він же міністр культури за Януковича) був директором Національного палацу мистецтв «Україна» всього нічого, як на нього почав скаржитись власний колектив, а згодом і організатори масових заходів. Наприкінці минулого року колектив палацу жалівся на те, що «ліві» люди збувають під час концертів незареєстровані ніде продукти. Організатори ж новорічних ялинок для дітей жалілися, що глядачі не можуть пройти за своїми запрошеннями, бо «Україна» натомість позапрошувала на вистави «своїх». Чергове звернення надіслано вже до міністра культури Нищука та до активних хлопчаків під керівництвом Чорновол.
Ось лише кілька пунктів, розписаних Українською асоціацією організаторів видовищних заходів.
Серед незначних нововведень, які ввів Михайло Кулиняк, найбільшу увагу привертає підвищення орендної плати. Сьогодні вона становить 200 000 гривень. У той час, коли інші майданчики для концертів навпаки оренду зменшують (Палац Спорту ввів, наприклад, «кризову вартість оренди» 90 000 гривень. Було 130 000). Аби читачі мали змогу порівняти: орендувати Альберт-холл (5272 місця) у Лондоні можна за 11 000 фунтів стерлінгів (близько 190 000 гривень), італійський Ла Скала (3951 місце) – за 6 000 євро (близько 90 000 гривен). За оцінками експертів собівартість оренди НП «Україна» мала б бути не більшою за 70 000 гривень. Не дивно, що останнім часом концерти переносяться з «України» до Палацу спорту або й узагалі відміняються.
До речі, Кулиняк потурбувався і про це. Штраф за перенос концерту – 40 000 гривень. Траур у країні, передвоєнна ситуація не є вагомим аргументом не платити… Окремо організатори просять торкнутися статті «першої броні». Це ті самі квитки на ялинку для якихось «особливих» дітей «особливих» батьків. Насправді ж, кому й через кого реалізуються ці квитку (у випадку із палацом їх 115), невідомо.
А ще, мабуть, заздрячи Януковичу і його люстрам за мільйони євро, Кулиняк особисто стежив, аби хоча б миття люстр першого поверху у Палаці «Україна» коштувало не менше, ніж 160 000 гривень, а «ремонт» закулісного фойє – 2 000 000 гривень. Проте такими цифрами українців уже не налякати. Найгірше в цій ситуації те, що пан гендиректор палацу, чудово про ці листи знає, як знає і про те, що колективові відомо про всі ці схемки й схемочки або й зовсім неприкриті статті місцевого бюджетику на зразок: а що такого, вимити кілька люстр за 160 000 гривень? Знає і не звільняється. Тікати не поспішає.
Отже, мало нам наразі одного антикорупційного комітету (їх треба було б відкрити в кожному селі й містечку). Потрібно, аби такими справами одразу займалась СБУ та міліція, аби кримінальна справа відкривалася миттєво, як діють санкції США (спочатку ввели, потім розібралися). Далі звісно – закони, щоб збільшити прозорість тендерів, призначення не через «поставили згори», а шляхом обрання колективом. На жаль, усе це – робота не одного дня. Однак, поки не «сяде» хоча б кілька фігурантів по таких гучних справах, всі такі гендиректори й надалі працюватимуть без огляду на якісь там комітети.