Взаємну економічну вигоду забезпечить співпраця України, Євросоюзу та Росії
Україна візьме участь у саміті ініціативи «Східне партнерство», який відбудеться 28–29 листопада у Вільнюсі (Литва), щоб обговорити питання про проведення тристоронніх консультацій з Європейським Союзом і Росією для відновлення взаємовигідного співробітництва в торговельно-економічній сфері.
Про це повідомив Прем’єр-міністр України Микола Азаров. Також, за його словами, в наступному місяці Україна та Росія сядуть за стіл переговорів, щоб скласти «дорож-ню» карту розвитку відносин.
Такі переговори особливо актуальні, враховуючи зацікавленість України, Росії та Євросоюзу в створенні тристороннього консорціуму для модернізації української газотранспортної системи (ГТС). «Переговори щодо створення консорціуму ми не припиняли», — зазначив Міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький. Він акцентував, що питання про зміну права власності на ГТС на порядку денному не стоїть.
Як заявив Віце-прем’єр-міністр України Юрій Бойко, транзит газу через українську територію надійний, він здійснюється в повній відповідності до заявок, які подають ВАТ «Газпром» і європейські країни. «Україна повністю виконує свої зобов’язання», — констатує він.
Що стосується створення тристороннього газотранспортного консорціуму, то, на думку експертів, це перспективний варіант газового співробітництва. Він буде враховувати інтереси країни-постачальника (Росія), транзитної країни (Україна) і країн-споживачів газу (члени Євросоюзу).
При цьому доцільною є участь з європейської сторони не лише газових ком-паній — покупців російського газу, таких як E.ON Ruhrgas AG, Gazde France, Eni, ОМV тощо, але й фінансових інститутів, підконтрольних ЄС (таких як Європейський інвестиційний банк), а також підконтрольних всім зацікавленим державам по ланцю-жку Росія — Україна — ЄС (таких як Європейський банк реконструкції та розвитку).
Враховуючи стратегічне значення української газотранспортної інфраструктури для забезпечення енергетичної безпеки Європи, яку підтверджують в Євросоюзі, Кабінет Міністрів має намір реалізувати комплекс заходів для створення на базі ГТС газового хаба, який відіграватиме ключову роль у забезпеченні стабільної роботи європейського енергоринку.
Експерти зазначають, що практично на кордоні з країнами, що входять до ЄС, розташована унікальна система ПСГ із загальною активною місткістю, що перевищує 31 млрд. куб. м газу. Враховуючи цей фактор, створення хаба на території України може бути надзвичайно цікавим як для України, так і для країн ЄС, насамперед — розташованих у Східній та Центральній Європі.