Виробництво молока невпинно зростає
Молоко є надзвичайно важливим продуктом харчування, що забезпечує здоров’я націй: адже чим більше молокопродуктів споживає людина, тим вище її імунітет
Саме тому уряд з розумінням ставиться до проблем молочної галузі, домагається збереження й збільшення поголів’я молочних порід великої рогатої худоби, зростання надоїв.
Для успішного вирішення проблем молочної галузі в Держбюджеті накопичується спеціальний податок — ПДВ, що сплачують переробники. Ці кошти щорічно повертаються виробникам молока у вигляді дотацій на 1 літр молока або на 1 голову худоби. Починаючи з 2012 року, розрахунки за отримане молоко переробники мають віддати виробникам не після реалізації продукції, а протягом 7 банківських днів. Це вже дало результат: з 2011 року випуск молока в Україні безупинно зростає, що засвідчує статистика.
Виробництво молока в Україні, млн т
Рік |
2008 |
2009 |
2010 |
2011 |
2012 |
2013 (очікування) |
2014 (прогноз) |
Обсяг виробництва |
11,8 |
11,6 |
11,2 |
11,1 |
11,3 |
11,56 |
11,7 |
За даними Мінагропрода
Окрім того, 3 грудня 2011 року Верховна Рада переглянула механізм держпідтримки виробників молока і м’яса, відмовившись від порядку, що діяв у 2011 році, відповідно до якого переробники направляли ПДВ у бюджет, а не безпосередньо виробникам молока і м’яса. Новий порядок передбачав, що переробні підприємства перенаправляли у вигляді дотацій лише 70% від суми ПДВ, а 30% Держбюджет лишив за собою.
Надалі пропорція змінилася: в 2013 році ці кошти направилися у спеціальний фонд Державного бюджету в розмірі 40%, а на спецрахунок для виплати дотацій надходило 60% коштів. У 2014 році співвідношення зміниться на паритетне (50:50). Законом особливо обумовлюється, що переробне підприємство має використати суму ПДВ, перераховану на спецрахунок, винятково для виплати компенсації сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними молоко і м’ясо у живій вазі.
В 2013 році зі спецфонду розвитку тваринництва Державного бюджету було закладено в якості акумульованого ПДВ 800-900 млн грн. Ці кошти направлялися на виплату дотацій за збереження й утримування молодняка великої рогатої худоби, підвищення поголів’я дійної череди, створення сімейних ферм, компенсацію коштів, витрачених на доїльне устаткування і створення заготівельних кооперативів. Збереження цієї урядової допомоги дозволило вперше за останні 6 років збільшити у 2012 році випуск промислового молока до рівня, що перевищив здачу молока населенням — понад 2 млн т.
Внаслідок докладених зусиль, в 2014 році Україна зможе виробити 11,686 млн т молока й молочних продуктів, що майже на 1,1% більше у порівнянні з показником, очікуваним за підсумками 2013 року (11,56 млн т). Відповідно до балансів Міністерства аграрної політики й продовольства, імпорт молочної продукції скоротиться до 2014 року на 6,25% (до 450 тис. т), тоді як її експорт збільшиться на 2,6% (до 800 тис. т). Таким чином, загальна пропозиція молока й молокопродуктів у країні в 2014 році може скласти майже 12,14 млн т у порівнянні з 12,04 млн т в 2013 році.
Переробникам катастрофічно бракує якісного молока, виробленого в промислових умовах. Від його наявності залежить якість молочних продуктів, які ми споживаємо, а також можливість і швидкість адаптації до європейських стандартів виробництва молокопродукції. Це породжує жорстке протистояння між заготівниками, що виливається в сезонні сплески цін на молочні продукти.
Щоб залагодити дану проблему, уряд забезпечує молочній галузі грошову підтримку, збільшує інвестиції в приватне великомасштабне тваринництво. Результатом є прорив у молочній галузі, якого чекали багато років: промисловий випуск молока збільшився, зростають і обсяги його переробки молокозаводами (в 2013 році — близько 5 млн т молока). Таким чином, переробнчики забезпечені сировиною, а населення готове купувати більше молочних продуктів, що стабілізує цінову ситуацію на ринку.
Окрім зростання виробництва молочної сировини, уряд зацікавлений у поліпшенні якості вироблених молокопродуктів. Задля цього були внесені зміни в законодавство щодо молока, чим забезпечується вибір: купувати якісні продукти з натуральної сировини або дешеві продукти із замінників молока. Це європейська норма, і уряд наполіг на ній всупереч опору молочного лобі. Зокрема очікується, що в результаті на ринку поменшає продукції із вмістом пальмового масла.
Це просто безпідставний пізтьож.
Це ПЕСТЬОЖ.