Воду віком 2,6 млрд років знайшли вчені в Онтаріо
У Канаді на глибині близько 2,5 кілометрів учені знайшли кишені, заповнені водою, які були ізольовані від зовнішнього світу протягом більше мільярда років. Очевидно, що це найстаріша вода на планеті.
Вода б’є ключем із дна мідно-цинкового рудника поблизу містечка Тіммінс у канадській провінції Онтаріо. Вона здається кришталево чистою, але пити її, швидше за все, не варто.
За словами вчених, вода на дотик тепла, а на смак набагато більш солона, ніж морська. Крім того, вода насичена воднем і метаном, в ній також розчинені інертні гази та їхні ізотопи, пише Nature.
Дослідники висловлюють припущення, що в результаті хімічних реакцій між газами виділялася енергія, якої було достатньо, щоб забезпечити умови для життя організмів в умовах ізоляції від сонячного світла протягом більше мільярда років.
Барбара Шервуд Лоллар, професор геології та геонаук з Університету Торонто і одна з авторів статті, займається вивченням води, виявленої в шахті Тіммінс, вже понад 10 років. На її думку, вік води, ймовірно, дуже великий, проте конкретних цифр вона назвати не може.
До дослідження підключилася група британських вчених, які розробили метод визначення віку води за кількістю ізотопів інертних газів, що утворилися в ній за весь час. За допомогою цього методу вони підрахували, що вік цієї води становить від 1 до 2,6 мільярдів років.
“Я була абсолютно вражена, – розповідає Шервуд Лоллар, – виходить, що це найбільш древня вода з усіх зразків, які коли-небудь знаходили”.
Стародавня вода знаходилася в кишенях, які утворилися у тріснутій гірській породі, що нагадує граніт, вік якої теж становить кілька мільярдів років
“Воді близько 2,6 мільярдів років, напевне, вона потрапила всередину якраз тоді, коли відбувалося утворення цієї породи”, – вважає Шервуд Лоллар. У ті далекі часи вся ця територія була вкрита водою, і дно рудника, мабуть, якраз і було дном океану.
Керівник наукового проекту Грег Холланд із британського Університету Ланкастер вважає, що відкриття цієї стародавньої води та можлива наявність у ній умов для життя, може допомогти у вивченні інших форм життя – як на Землі, так і на Марсі.
За матеріалами ipress.ua