ВнутрішньоРегіональна революція – сьогодні та зараз!
Нарешті на офіційному веб-порталі Кабміну оприлюднено проект Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тепер кожен охочий може самостійно оцінити, заради чого досі ламаються списи прибічників європейського та євразійського напрямів інтеграції нашої держави
Офіційна думка
Прес-служба Міністерства юстиції поквапилася заявити, що проект Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом відповідає вимогам Конституції України і національного законодавства. При цьому згідно з ч. 2 ст. 7 проекту Угоди Україна, Євросоюз і держави-члени ЄС підтверджують прихильність принципам поваги незалежності, суверенітету, територіальної цілісності й непорушності кордонів.
Також у Мінʼюсті зазначили, що створення передбачених проектом Угоди органів (Ради асоціації, Комітету асоціації) здійснюється на паритетних засадах, а основною метою їхньої діяльності є реалізація положень Угоди про асоціацію, здійснення регулярного політичного діалогу, контролю і моніторингу застосування та виконання документу. З огляду на паритетні основи діяльності органів асоціації розгляд питань і ухвалення відповідних рішень відбуватиметься за згодою сторін після завершення відповідних внутрішніх процедур, що виключає можливість нав’язування українській стороні неприйнятних для неї рішень.
Контрдумка
Переповідати (навіть коротко) цей офіціоз було б не варто, якби на минулому тижні нардеп-регіонал Олег Царьов не виступив з різкою заявою про те, що аж 6 положень проекту Угоди про асоціацію суперечать Конституції України.
Парламентар послався на висновки Незалежного українського центру правових ініціатив і експертиз «Правова держава», з яких випливає, що неприйнятним для української сторони є намір створити два міжнародні керуючі органи – Раду асоціації та Комітет асоціації. Де-факто, для України вони будуть наддержавними, що суперечить конституційним основам нашого національного суверенітету.
До того ж Рада асоціації формуватиметься з представників виконавчої влади, отже, відповідні економічні рішення з українського боку ухвалюватимуться в обхід влади законодавчої – Верховної Ради. А ще Олег Царьов указав на обіцянку української сторони ратифікувати й імплементувати Римський статут Міжнародного кримінального суду – тобто визнати його юрисдикцію на нашій території. Усунути ці суперечливості можна лише внісши відповідні зміни в Конституцію (конституційною більшістю у 300 голосів) та проголосувавши їх на загальнонаціональному референдумі.
Засланий «козачок»
Утім, варто було Олегу Царьову озвучити свою позицію та заявити про намір регіоналів разом із комуністами оскаржити Угоду про асоціацію України та ЄС в Конституційному Суді, як партайгеноссе Ганна Герман натякнула йому (посилаючись на позицію президента!), що європейський вибір – це воля українського народу. Комуністи між тим заявили про намір провести восени референдум за вступ до Митного союзу. Поки все окошилося на тому, що слова Царьова були кваліфіковані як його особиста позиція. Від нього просто відхрестилися… Цікаво, що це все означає?
Найперше, що спадає на думку: лави Партії регіонів розкололися на два крила – прокремлівське та проєвропейське, які й зіткнулися. В цьому конфлікті Царьов презентує перше крило, Герман – друге. Стінка на стінку. Кому весело, а кому війна – мама рідна…
Та не варто нехтувати словами експертів, які нагадують, що Олег Царьов до останнього часу був прибічником зближення України саме з Європою! З чого б йому настільки різко позицію змінювати, випадати з лав євроінтеграторів?! Виникає підозра, що не все тут настільки очевидно.
От що можна припустити. Перебуваючи при владі, Партія регіонів спирається на вірного союзника – КПУ. Проте коли перший гострий напад «любові» з Росією у 2010 році минув (бо в Митному союзі Україну просто задушать у «братніх» обіймах), лінії регіоналів і комуністів із російського питання частково розійшлися.
І як діяти тепер, коли відсувати підписання Угоди про асоціацію далі неможливо?! Зрозуміло ж, що комуністи протидіятимуть процесу та що до них може приєднатися частина регіоналів… не всі, звісно, але частина… Мабуть, тут якийсь розумака і згадав раптом про «політічєскіх простітуток» Каменєва й Зінов’єва та їхню роль у Жовтневій революції: відколи вони пробовкнулися про підготовку збройного повстання, його можна було здійснити лише «сьогодні та зараз» – бо завтра буде вже пізно.
Отже, було вирішено, що Олег Царьов раптом змінить позицію та виступить із різкою критикою проекту Угоди про асоціацію ще до моменту його оприлюднення. Внаслідок цього у лавах регіоналів можна виявити всіх противників євроінтеграції (бо вони співчуватимуть «засланому козачкові»). Комуністи ж діятимуть уже не зненацька, а немовби реагуючи на чіткий меседж одного з регіоналів.
Тепер лишається оприлюднити проект Угоди: бо Царьов «пробовкнувся».
Рубікон перейдено.