Утилізаційні кошти осідатимуть у спецфонді
Кабінет Міністрів на своєму засіданні 7 листопада схвалив проект змін до Податкового кодексу щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів. Тепер всі кошти від введення утилізаційного податку йтимуть до спецфонду, яким буде розпоряджатися Міністерство екології та природних ресурсів України.
За приблизними підрахунками аналітиків, екологічний податок за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів вже в перший рік забезпечить прямі додаткові надходження до Державного бюджету України обсягом 2,2 млрд грн. Значна частина цих грошей піде на створення утилізаційного кластера української промисловості європейського зразка. А це означає, що Україні необхідно буде утилізувати мінімум 85% маси автомобіля, із яких 80% пройде вторинну переробку — рециклінг, зазначають експерти.
За попередніми розрахунками, вартість одного утилізаційного заводу, який зможе переробляти 25 машин на годину, оцінюється в 7 млн дол. США.
Нагадаємо, в Україні з 1 вересня набув чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо сплати екологічного податку за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів».
Урядові аналітики зазначають, що в результаті різкого збільшення автотранспортних засобів в Україні поступово почали наростати звалища старих автомобілів, на утилізацію яких були відсутні джерело фінансових ресурсів та індустрія утилізації.
Крім того, в Україні близько 10 млн автомобілів і 80% цієї кількості — старші за 13 років, а значить, незабаром стане актуальним питанням системної утилізації автомобілів, що відпрацювали свій ресурс. За прогнозами експертів, у 2016 році утилізаційні потреби автоіндустрії в кілька разів перевищать сьогоднішні (близько 100 тис./рік).