Уряд планує відновити системи зрошування
Міністерство аграрної політики і продовольства розраховує, що відновлення систем зрошення на півдні України дозволить збільшити збір зерна в країні до 80 млн тонн.
Відповідно до експертних оцінок Всесвітньої організації з проблем продовольства (FAO), зараз площа зрошуваних земель в усьому світі становить 236 млн га, з них близько половини припадає на територію Південної Азії. Зрошувані землі світу займають близько 20% площі ріллі, на них виробляється більше 40% продукції рослинництва, при цьому врожайність зрошуваних земель в 3-5 разів вища від звичайного рівня.
Близько 60% всіх зрошуваних площ світу розподілена всього лише між чотирма країнами: Китай — 85,2 млн га (45% оброблюваної площі), Індія — 36,4 млн га (21%), США — 16,5 млн га (9%), колишній СРСР — 16,0 млн га (7%). У ряді європейських країн (наприклад, Іспанія, Франція, Італія) системи краплинного поливу використовуються більш ніж на 50% посівних площ. При сучасних системах меліорації землі врожайність сільськогосподарських культур може бути підвищена в 2-3 рази.
«Україна може нагодувати до 600 мільйонів осіб. Близько 20% виробленої сільгосппродукції буде споживатися усередині країни, а 80% може йти на експорт», — зазначив президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко. Щоб реалізувати настільки амбітні плани, у вітчизняний аграрний сектор необхідно залучити до $70 млрд інвестицій. Вирощувати зернові й овочі в південних регіонах без зрошення дуже складно. Відновлення систем поливу тільки в Криму й Херсонській області дозволить наростити виробництво валової продукції майже до $27 млрд на рік. Якщо ж відновити системи зрошення на всьому півдні нашої країни, це дозволить збільшити експорт зернових на 10 млн т уже до 2017 року. Завдяки ефективному виробництву значно підвищиться конкурентоздатність української аграрної продукції на світових ринках.
Нині Україна входить до п’ятірки світових лідерів з експорту зерна, хоча врожайність пшениці в нас становить 33 ц/га, тоді як у Європі й Америці — мінімум 80 ц/га. Якщо нашим аграріям удасться за рахунок модернізації АПК впровадити на 50% посівних площ системи краплинного поливу (як у США і ЄС), це дозволить через 15 років виробляти до 90 млн т зерна. Це забезпечить Україні не тільки друге місце у світі із продажу зерна, але й статус країни-гаранта світової продовольчої безпеки.
Кабінет міністрів затвердив план заходів щодо розширення площ зрошуваних земель у південних областях до 2017 року, згідно з яким до 1 квітня 2014 року Рада міністрів АРК, Запорізька, Миколаївська, Одеська, Херсонська облдержадміністрації, Мінприроди, Мінагропрод, Мінфін, Мінекономрозвитку, Держводагентство за результатами інвентаризації інженерної інфраструктури зрошувальних систем повинні внести пропозиції щодо їхньої передачі у державну власність. Окрім того, до 1 травня 2014 року Мінприроди, Мінфін, Мінагропрод і Держводагентство мають відпрацювати питання фінансування заходів щодо реконструкції й експлуатації таких зрошувальних систем.
Відповідальними за забезпечення сільськогосподарських виробників держпідтримкою на придбання дощової техніки й систем краплинного зрошення, зокрема, на умовах лізингу призначені Мінфін, Мінагропрод і керівництво південних областей. Передбачена також можливість держпідтримки на здешевлення вартості електроенергії, що витрачається на подачу води. Водночас, Національна академія аграрних наук до 2015 року повинна завершити роботу зі створення і впровадження у виробництво засухостійких сортів сільськогосподарських культур.
Для відновлення систем зрошення Україна планує залучити кредит Експортно-імпортного банку Китаю на суму $3 млрд. Передбачається, що із цієї суми $1,5 млрд будуть виділені коштами, ще на $1,5 млрд Китай поставить готове устаткування. Залучення в модернізацію вітчизняних зрошувальних систем китайські інвестиції в розмірі $3 млрд — безпрецедентний випадок для українських міжнародних економічних відносин. Це засвідчує перспективність розвитку аграрного бізнесу на території України. Окрім того, Китай дуже зацікавлений у збільшенні імпорту української сільгосппродукції, оскільки населення країни збільшується щороку, тому вже зараз Піднебесна зіштовхнулася з браком близько 50 млн га орних земель.
Для значительных капиталовложений в орошение необходимо определится кто хозяин земель, то есть нужно разрешить продажу земли сх назначения
Где в Украине самые прибыльные заводы правильно в олигархов януковича и ко теперь китайские милиарды вложат и приватизируют орошение на 2 их с китаем и будут продавать воду. Из Днепра. И не продадут тем кто ненужен и будет 60млн тонн януковича и не будет конкурентов. Апока на минимальных зарплатах” неоптимизироаванные” жителисоседних умирающих сел под страхом близких сокращений будут в рабстве у этой некогда государственной оросительной системы. Ну и для суперурожая в землях януковичей и ко будет и пестицидов и гербицидов деньги то за массу и в китай договорятся все пойдет. А нам питьеваяводас глубин нутогда уже почтипитьевая. Как все сихтает чужим в своем доме.