Український досвід боротьби з ВІЛ/СНІДом визнано кращим у Європі
Кабінет Міністрів схвалив проект Закону «Про внесення змін до деяких
законодавчих актів України», який наразі готується до внесення на розгляд Верховної Ради.
Документ розроблено з метою врегулювання процесу виконання норм Закону України «Про протидію поширенню хвороб, спричинених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» (від 23 грудня 2010 р. № 2861-VI).
У законопроекті уточнюється низка положень, що стосуються умов та порядку виявлення ВІЛ-інфекції, надання медичної допомоги ВІЛ-інфікованим, їх реєстрації, обліку, здійснення медичного спостереження та порядку тестування. Норми документа вдосконалять механізм тестування на ВІЛ дітей до 14 років та осіб, визнаних у встановленому законом порядку недієздатними. Також прийняття документа дозволить уніфікувати термінологію і привести її у відповідність до інших законодавчих актів України.
За даними Державної установи «Український центр контролю за соціально небезпечними хворобами Міністерства охорони здоров’я України» за період 1987–2013 рр. серед громадян України зареєстровано 234 тис. ВІЛ-позитивних осіб, 62 тис. хворих на СНІД та 30,5 тис. померлих від захворювань, обумовлених СНІДом.
У 2012 році, вперше за весь період спостереження за епідемією ВІЛ-інфекції в Україні, зафіксовано зниження кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6%, а в 2013 році кількість нових випадків ВІЛ зменшилася вже на 2%.
За результатами першого півріччя 2013 року, рівень смертності від захворювань, обумовлених СНІДом, знизився на 12%, повідомляє Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань.
Досягти таких результатів вдалося завдяки суворому контролю епідемічної ситуації та виконанню стратегії розширення доступу хворих українців до лікування цього захворювання. Досвід України в боротьбі зі СНІДом отримав дуже позитивні відгуки в Організації Об’єднаних Націй (ООН).
На початок липня 2013 року діагноз СНІД встановлено у 5 тис. ВІЛ-інфікованих, а показник захворюваності на СНІД залишився на рівні першого півріччя 2012 року і становив 11,3 на 100 тис. населення, що підкреслює сталість тенденції до стабілізації епідемічної ситуації з ВІЛ-інфекцією в Україні.
Крім того, урядові аналітики зазначають, що сьогодні Україна — одна із небагатьох країн на пострадянському просторі, де розвивається програма замісної підтримуючої терапії, яка дозволяє активно формувати прихильність до антиретровірусної терапії у ВІЛ-інфікованих споживачів.
Експерти кажуть, що за результатами 2012 року в Україні вдвічі збільшено рівень охоплення антиретровірусною терапією ВІЛ-інфікованих, а в країні створено запас препаратів для лікування ВІЛ-інфекції.
Водночас в Україні прийнято Загальнодержавну цільову соціальну програму протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки. Сьогодні вона успішно реалізується. На думку експертів, Україна із країни, у якій багато проблем, стає країною — ілюстрацією ефективних рішень. Це і є головна оцінка дій Уряду, громадських організацій і всіх, хто в останні роки щодня успішно втілював весь комплекс заходів Програми боротьби зі СНІДом.
Тот факт, что даже европейское сообщество отмечает заслуги МОЗ в борьбе со СПИДом говорит о многом. Уверен, что достигнув уже столь высокой планки, Минздрав станет действовать еще интенсивней, тем самым уменьшая показатели заболеваемости.
Дейсвтвия нынешнего руководства Минздрава в борьбе с ВИЛ/СПИДом невозможо недооценить. Вся политика Минздрава нацелена на сокращении заболеваемости, информирования населения и уменьшая количетво смертей от этой болезни.