Україна завершила своє головування в ОБСЄ
6 грудня в Києві завершилося 20-е Міністерське засідання Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ), яке стало завершальним у головуванні України в цій організації. Захід зібрав 30 керівників зовнішньополітичних відомств країн-учасниць ОБСЄ.
У своєму привітанні чинний Голова ОБСЄ, Міністр закордонних справ України Леонід Кожара заявив, що нинішній з’їзд Ради міністрів проходить «на тлі мирних публічних демонстрацій у Києві, що підтверджує дотримання Україною прав людини і основних свобод, включаючи свободу вираження, свободу зібрань та об’єднань».
Аналізуючи результати головування України в ОБСЄ, Леонід Кожара зазначив успішний старт процесу «Гельсінкі +40», який передбачає модернізацію ОБСЄ та був ініційований на Раді міністрів закордонних справ у Дубліні в 2012 році. Крім того, важливою складовою роботи організації став процес врегулювання тривалих етнічних конфліктів. Міністр позитивно оцінив нову динаміку в двосторонньому діалозі на вищому рівні між Азербайджаном і Вірменією. Міжнародні експерти зазначають, що під час головування України в ОБСЄ були досягнуті значні успіхи у зміцненні мандата організації в галузі енергетики та навколишнього середовища. А також відзначено кроки у сприянні підвищенню енергоефективності з поновлюваних джерел енергії.
Під час спільної прес-конференції глави українського МЗС та Генерального секретаря ОБСЄ Ламберто Дзаньєра, останній зазначив, що засідання Ради міністрів у Києві сприяло формуванню довгострокового порядку денного організації. А позитивні тенденції українського головування будуть розвиватися в ході майбутнього головування Швейцарії та Сербії в 2014 і 2015 роках.
Коментуючи ситуацію, спричинену протестами в центрі Києва, Директор Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Янеш Ленарчич зазначив, що вимоги влади України звільнити захоплені демонстрантами в Києві адміністративні будівлі є легітимними. Зокрема, він звернувся до мітингувальників із проханням звільнити приміщення, оскільки на Майдані достатньо місця для зібрань.
Президент Парламентської асамблеї ОБСЄ Ранко Крівокапіч, коментуючи ситуацію, викликану європротестами висловився так: «Будівництво демократії буває складним процесом, але іншої альтернативи немає, окрім як вести діалог між Урядом, опозицією і демократичними інституціями».
Слід зазначити, що 5 грудня не відбулася запланована зустріч між делегацією ПА ОБСЄ та українськими опозиціонерами. Причиною зриву було те, що позиція ПА ОБСЄ виявилася недостатньо радикальною для української опозиції, зазначають експерти-міжнародники. Замість тотальної критики влади, ПА ОБСЄ закликала опозицію до діалогу.