Україна в боргах: наближається черговий пік виплат по запозиченнях
Накопичувати боргові зобов’язання Україна почала ще в 2000-х роках. Із часом ситуація тільки погіршувалась: адже щоб за умов наростаючих кризових явищ в економіці віддавати старі борги, доводилося робити нові запозичення. Як же розірвати порочне коло?
Виплати тривають без збоїв
Наприкінці вересня міжнародне рейтингове агентство Moody’s Investors Service знизило рейтинг єврооблігацій України з «B3» до «Саа1» із можливістю подальшого зниження. Таке рішення було спричинене зростаючою стурбованістю щодо зовнішньої ліквідності нашої країни, невизначеністю результатів переговорів із Міжнародним валютним фондом і погіршенням відносин із Росією.
За оцінками агентства, за суверенним боргом, включно із зобов’язаннями Національного банку перед МВФ, до кінця 2014 року нашій країні необхідно виплатити до $10,8 млрд. Moody’s Investors Service уточнює, що станом на кінець липня 2013 року український уряд мав у розпорядженні близько $1,8 млрд, а тепер його доступ на міжнародні ринки є обмеженим.
Ситуація дійсно непроста, оскільки у 2013 році через інерцію післякризової ситуації боргове навантаження на бюджет України зросло до рекордного значення. Та, попри несприятливі макроекономічні умови, виплати за борговими зобов’язаннями відбувалися без відхилень від графіка. Завдяки цьому наявні та потенційні інвестори змогли переконатися у здатності нашої країни забезпечити якісні боргові розрахунки.
Із чотирьох цьогорічних піків по виплатах Україна вже подолала три найскладніші. Триває підготовка до листопадового піку виплат – це $1,85 млрд валютних зобов’язань на зовнішньому та внутрішньому ринках запозичень.
Боргом потрібно управляти
Щоб надалі зменшити борговий тягар, Кабмін затвердив середньострокову стратегію управління державним боргом на 2013–2015 роки. Відповідно до неї загальний обсяг держзапозичень у 2013 році запланований в обсязі 135,5 млрд грн. Стратегією передбачається, що в 2014 і 2015 роках прогнозний обсяг запозичень скорочуватиметься до 131,4 млрд і 125,6 млрд грн відповідно. Мінфін готовий дещо підвищити прибутковість, щоб забезпечити належні обсяги запозичень на внутрішньому ринку.
Очікуваним результатом стратегії є утримання прямого держборгу на рівні до 30,6 % у 2013 році, до 30,9 % у 2014 році та до 31 % у 2015 році. Зусилля уряду нині спрямовані на те, щоб поліпшити збалансованість державного бюджету. Завдяки цьому найближчими роками розмір держборгу повинен стабілізуватися, а в подальшому поступово зменшуватися.
Сформовані умови вже дозволили істотно поліпшити співвідношення зовнішнього та внутрішнього боргу. Якщо на початок 2013 року на зовнішній борг припадало 60 % від загальної суми прямого та гарантованого держборгу, то до початку вересня – лише 53 %. За підсумками 2013 року внутрішні запозичення становитимуть 68,6 % (92,9 млрд грн), а зовнішні – 31,4 % (42,7 млрд грн).
Показник загального держборгу України, виражений у відсотках ВВП, близький до усередненого значення цього показника для наших найближчих країн-сусідів. Він навіть нижчий, ніж у Польщі або Угорщині! Втім, заспокоюватися ще надто рано: у Міністерстві фінансів визнають, що при дефіциті держбюджету на рівні 3 % ВВП державний борг продовжить зростати. Це порогове значення було подолане торік: якщо у 2011 році дефіцит держбюджету складав 1,8 % ВВП, то в 2012 році збільшився до 3,8 % ВВП. У цьому році цей показник запланований у розмірі 3,2 % ВВП (50,6 млрд грн).
Державний бюджет на поточний 2013 рік базувався на прогнозі зростання реального ВВП у 3,4 % при рівні інфляції 4,8 %. Але за підсумками І кварталу Держстат оцінив зниження ВВП у розмірі 1,1 %, у ІІ кварталі – на 1,3 %, що загрожує розширенням дефіциту й необхідності нових запозичень. Незважаючи на непросту ситуацію, 11 вересня Кабмін схвалив проект державного бюджету на 2014 рік із дефіцитом у розмірі 2,7 % від ВВП. Фінансування дефіциту планується провести частково за рахунок запозичень і частково – приватизації. При цьому програму запозичень на наступний рік буде скорочено на 6 млрд грн. Якщо стратегія управління держборгом на 2013–2015 роки надалі виконуватиметься без порушень, це унеможливить роздування зовнішньої, а також внутрішньої заборгованості.