Україна утилізує боєприпаси
Кабінет Міністрів на своєму засіданні 21 листопада затвердив додатковий, розширений перелік боєприпасів, що підлягають утилізації.
Відповідне розпорядження прийнято у зв’язку із необхідністю рециклінгу непридатних для подальшого використання і небезпечних при зберіганні застарілих снарядів у рамках Державної цільової оборонної програми утилізації звичайних видів боєприпасів, непридатних для подальшого використання і зберігання, на 2008–2017 роки.
Програмою переробки застарілих арсеналів передбачено знищення 474 тис. тонн бойових снарядів. Із них вже перероблено понад 186 тис. тонн, залишилося ще 288 тис. тонн. Обсяг фінансування утилізації застарілого боєкомплекту передбачено на рівні 478,7 млн грн у 2013 році і 502,1 млн грн у 2014 році.
Як зазначають урядові аналітики, знищення застарілих боєприпасів вкрай своєчасна і актуальна проблема для України.
Крім того, особливу увагу Уряд приділяє знешкодженню арсеналу в місті Лозова (Харківська область), де 27 серпня 2008 року в результаті надзвичайної ситуації — пожежі — здетонувало 63 тис. тонн боєприпасів (було зруйновано 112 сховищ). Кабінет Міністрів поставив завдання до кінця цього року завершити очистку території і знешкодити залишки снарядів. Наразі на знешкодженні боєприпасів у Лозовій працює піротехнічний загін «Укроборонсервісу» загальною чисельністю 165 осіб. Фахівці проводять останні технічні роботи, щоб до кінця року підготувати передачу території (загальна площа — 494 га, із яких 247 га — технічна територія) арсеналу для функціонування в мирних цілях.
Експерти підкреслюють, що знешкодження військових снарядів цього року відбувається в основному високотехнологічним методом із глибоким коефіцієнтом рециклінгу, а не простим підривом боєприпасів на полігонах.
В результаті утилізації 95% складових частин боєприпасу повертається в економіку України у вигляді кольорових і чорних металів, а також різних хімічних сполук. При тому, що завдяки унікальним екологічним технологіям у процесі переробки знищується 99,9% ртуті, що міститься в бойовому снаряді, тому вона не потрапляє в навколишнє середовище.