Україна прикриє російські телеканали
І торговельна війна з Росією тут зовсім ні при чому
«Легали» проти «піратів»
Минулого тижня низка вітчизняних кабельних операторів отримала листа від Марини Миргородської, директора телеканалу «Україна», що входить до складу одного з найбільших вітчизняних медіа-холдингів – «Медіа Група Україна» (МГУ). Там було прохання припинити трансляцію неадаптованих російських телеканалів, які не можуть поширюватися в Україні: ТНТ, СТС, Ren TV, «Первый», «Россия 1», «Россия 2», «НТВ+ Футбол», «НТВ+ Футбол 2».
Такі вимоги МГУ пояснює наявністю в неї ексклюзивних прав на поширення в Україні певних програм, які водночас згадані канали транслюють, тобто займаються піратством. Зокрема, у липні МГУ придбала у ТНТ ексклюзивні права на контент студії Comedy Club Production, а з «НТВ+ Футбол» демонструє футбольні матчі Ліги чемпіонів і Ліги Європи UEFA, офіційний транслятор яких в Україні – телеканал «Футбол», що також входить до складу МГУ.
Трансляція більшості російських каналів і без того заборонена галузевим регулятором – Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення. Вони справді відсутні в дозволеному переліку іноземних мовників, затвердженому Нацрадою. Але невеликі регіональні оператори нерідко включають їх у свої пакети, просто ретранслюючи сигнал зі супутника. Під час перевірок порушників правил показу іноземних каналів регулярно виявляють, але постійно моніторити всіх кабельних операторів Нацрада не в змозі.
Санкції Нацради за показ неадаптованих російських телеканалів не надто суворі: виявивши порушення (а це вдається не завжди), регулятор лише виписує попередження. Спробувати оштрафувати оператора можна тільки після трьох попереджень. Звернення до суду з вимогою позбавити ліцензії вважається надзвичайним заходом, а тому застосовується нечасто.
Тож, на думку експертів, медіа-група має більше шансів на успіх, ніж національний регулятор. І справді, за наявною інформацією, МГУ збирається застосовувати до порушників серйозні заходи. У листі телеканал «Україна» повідомляє, що зберігає за собою право звертатися до суду та зажадати від провайдерів, що транслюють неадаптовані канали, компенсацію за порушення авторських і суміжних прав. У листі також підкреслюється, що за таке порушення передбачені адміністративна (штраф і конфіскація устаткування) та карна (позбавлення волі на строк до 5 років) відповідальності.
До саморегуляції!
Перше, що спадає на думку: Нацрада намагається через МГУ заткнути рота кільком «голосам Росії», щоб наш національний ефір виглядав більш українським. Але насправді це не так!
Справа у тому, що протягом останнього річного періоду МГУ неодноразово висувала претензії порушникам авторських прав у «всесвітньому павутинні» – спортивним веб-сайтам, які розміщують фрагменти футбольних матчів, провайдерам і відеосервісам.
А в грудні 2012 року найбільший кабельний оператор країни – «Воля-кабель» програв судовий розгляд Нацраді у Вищому адміністративному суді, предметом якого було намагання визнати недійсними результати позапланової перевірки від березня 2011 року, під час якої було встановлено факт ретрансляції 7 іноземних програм – «Первый канал. Всемирная сеть», Ren TV, Fashion One, Fashion One HD, Comedy TV, MyZen TV HD, «Первый альтернативный музыкальный канал А-ONE». На момент перевірки вони не мали офіційного підтвердження від країн-підписантів Європейської конвенції про транскордонне телебачення.
Отже, якщо аналогічні дії з боку «Медіа Групи Україна» мали місце ще торік, а з боку Нацради України з питань телебачення і радіомовлення – позаторік і раніше, то політичне підґрунтя справи доведеться відкинути. Навіть попри те, що прикрити намагаються саме російські канали, та ще й після серпневої торговельної війни Росії з Україною. І навіть в умовах явного та неявного тиску на нашу державу з боку різнокаліберних політиків і державних діячів східної сусідки.
На нашу думку, все це просто боротьба з піратством, не більше. А тому якби списи ламалися довкола демонстрації неадаптованого європейського продукту, принаймні ми (за інші мас-медіа розписуватися не станемо) реагували б так само. Ключова відмінність нинішньої ситуації від попередньої полягає лише в тому, що раніше ретрансляції неадаптованих російських телеканалів намагався перешкодити національний регулятор – Нацрада, і це їй не дуже вдавалося. Тепер же за справу взявся потужний суб’єкт бізнесу! Це вже не справа неповороткої, обмеженої у способах дії та можливостях держструктури, тож процес набув нової якості!
За великим рахунком, Україна долає один із щаблів саморегуляції медіа-сфери. Паростки можна лише вітати, бо в усьому цивілізованому світі державне втручання у ведення бізнесу обмежене, натомість підприємства вирішують «цехові» питання між собою. Отже, ми нехай поступово, але цивілізуємося.
до п дверцы – есть спутниковое.