Україна продовжує співпрацю з ЄБРР
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) за 2012–2013 рр. надав Україні близько 100 млн євро за Програмою фінансування альтернативної енергетики (USELF). Також за період з 2007-го по 2013 рік у рамках Програми підвищення енергоефективності (UKEEP) надав країні 220 млн дол. США. Загальний же обсяг інвесткредитів ЄБРР у галузі розвитку української альтернативної енергетики становить 300 млн євро.
Ці кошти, зазначають експерти, дозволили створити 15 тис. робочих місць у галузі, а також близько 75 тис. робочих місць у суміжних галузях.
На сьогоднішні залучені кошти йдуть на розвиток таких видів поновлюваної енергетики, як будівництво БіоТЕЦ і БіоТЕС. За словами фахівців, створення нової галузі — біоенергетики — тягне за собою активізацію діяльності лісгоспів і аграрних підприємств зі збирання та заготівлі біопалива.
За цифрами, наданими експертами, щорічно в Україні у результаті діяльності сільського господарства залишається 50–60 млн тонн соломи, яка є потенційним паливом для БіоТЕС. Ще близько 50 млн тонн сировини щорічно можуть надавати лісові господарства. Цей ресурс, що залишається після санітарних прибирань, зараз просто спалюється, кажуть експерти.
Наразі на інвесткредити ЄБРР триває будівництво першої в Україні БіоТЕС біля смт Іванків в Київській області. Вартість проекту становить 25,9 млн. євро, з них кошти ЄБРР –15,5 млн євро, решта — кошти девелопера. На будівництво об’єкту вже залучено 1 тис. осіб. Устаткування для підприємства виготовить харківський завод «Енергоатом». Проектна потужність нової ТЕС становить 18 МВт.
Прем’єр-міністр України Микола Азаров на початку цього року зустрівся з головою ЄБРР Сумою Чакрабарті. На зустрічі прем’єр-міністр заявив, що наша держава розраховує на подальшу участь ЄБРР у фінансуванні інвестиційних проектів в Україні.
Також Азаров зазначив, що за роки роботи в Україні ЄБРР реалізував майже 300 інвестпроектів на суму 7,5 млрд євро.
Таким чином, зазначають аналітики, ЄБРР є найбільшим фінансовим інвестором України. Великі кроки на шляху співробітництва між Україною та Банком було здійснено на зустрічі Міністра фінансів України Юрія Колобова з представниками фінустанови. Темою зустрічі було обговорення можливості надання інвестицій Банку в національній валюті України. Можливість проводити операції у гривні було головною вимогою ЄБРР для розвитку подальшої співпраці з Україною.