У столиці відкривається перший спеціалізований центр для авіамоделістів
У суботу столичні професіонали та любителі авіамодельного спорту освоюватимуть новий аеродром
Це видовищне захоплення стає все популярнішим в Україні – лише в Києві регулярно підіймають у небо свої літальні апарати більше тисячі моделістів. Загалом тільки на спеціалізованому сайті modelka.com.ua нині зареєстровано близько 12 тисяч учасників. Досі цей вид спорту розвивається в Україні деякою мірою стихійно: бракує обладнаних для польотів місць, гуртки авіамоделізму, що існували за часів СРСР, конають від безгрошів’я та масово закриваються, бо профільні Міністерства – освіти і науки та молоді та спорту не мають до цього масового руху ніякої цікавості. В той же час у світі цей вид спорту – один із наймасовіших. Тільки у Німеччині авіамодельні клуби об’єднують 60 тисяч людей, які користуються створеною для них інфраструктурою: буквально кожний населений пункт має або муніципальний, або приватний міні-аеродром.
В Україні досі не існувало таких обладнаних місць. Моделісти самотужки «освоювали» більш-менш придатні приміські поля. Можна згадати лише аеродром «Бородянка», де проводиться щорічний фестиваль «Аерошок», але він надто віддалений від столиці, тому щоденно користуватися ним моделісти не мають можливості.
Новий Центр моделізму створено за ініціативи журналу «ПіК» – «Політика і культура», а прийняв моделістів на своїй базі спортивно-стрілковий клуб «Сапсан». Тут обладнано злітну смугу та створені необхідні моделістам умови: столи для складання моделей, місця заряджання акумуляторів. Є навіть бездротовий Інтернет. Організатори планують використовувати новий Центр моделізму не тільки як базу для тренувань спортсменів, проведення змагань, а й як місце, яким постійно користуватимуться всі бажаючі.
Новий Центр моделізму з’явився у досить цікавому місці. За історичними відомостями, саме тут напередодні Першої світової війни, у 1913 році, базувалася третя авіаційна рота, якою командував полковник Боресков. В її складі були майбутні герої Першої світової – поручик Є. М. Крутень (1890–1917), який збив 20 німецьких літаків, а також повітряний ас капітан П. М. Нестеров (1887–1914) – перший у світі виконавець «мертвої петлі». А у вересні 1935 року під час навчань Червоної Армії на цей аеродром було викинуто наймасовіший десант. Тоді за цим спостерігали такі історичні постаті, як Й. Е. Якір, Г. К. Жуков, С. М. Будьонний, С. В. Косіор, П. П. Постишев, а також представники закордонних військових делегацій, зокрема французький генерал Луазо.
Тож 15 вересня у новому Центрі моделізму планують влаштувати видовище, присвячене цій події, – шоу, в якому візьмуть участь літаючі моделі-копії часів Першої та Другої світових воєн.