Торгівельні відносини України і Польщі мають великий потенціал
На прикладі торговельних відносин із Польщею можна бачити, який потенціал має Україна у розвитку торговельних відносин з країнами Європейського союзу. Про це заявив Президент України Віктор Янукович під час зустрічі з Президентом Польщі Броніславом Коморовським.
Наші країни щорічно збільшують взаємний товарообіг на 3–4%. Це зростання взаємної торгівлі відбувається на тлі глобальної економічної кризи, яка відчувається як в Україні, так і в Польщі, зазначив Віктор Янукович.
За даними Державної служби статистики, обсяг торгівлі між Україною та Польщею за сім місяців поточного року становив 3,6 млрд. дол. США, або 4,6% від загального обороту зовнішньої торгівлі товарами України. За підсумками 2012 року наша країна поставила до Польщі товарів на загальну суму 2,6 млрд. дол. США. При цьому імпортувала звідти товарів на суму 3,6 млрд. дол. США.
За період з 2002 року обсяг взаємної торгівлі зріс у понад 6 разів, зазначають експерти.
За обсягом українського експорту Польща є найбільшим покупцем українських товарів у Європі. Друге місце посідає Італія, третє — Німеччина. При цьому Польща посідає друге місце за загальним обсягом товарів, що доставляються в Україну з Європи, поступаючись першим місцем Німеччині.
Особливо швидкими темпами ріс експорт товарів з України до Польщі в 2010 і2011 роках. Тоді щорічні темпи зростання становили відповідно 147,9% і 156,3%. Посилення глобальної економічної кризи в 2012 році призвело до того, що український експорт до Польщі став скорочуватися, у той час як імпорт з Польщі продовжував рости.
На сьогодні в структурі українського експорту до Польщі найбільшу частку займають руди, шлаки та зола, чорні метали, електричні машини і устаткування, насіння і плоди олійних рослин. На ці чотири позиції сумарно припадає майже 60% українського експорту. При цьому електричні машини і устаткування становлять лише одну десяту від загального експорту України до Польщі, зазначають експерти.
Експерти в цілому позитивно оцінюють торговельні відносини України та Польщі,вказуючи на великий потенціал для їх розвитку. Водночас вони звертають увагу на те, що протягом багатьох років в України зберігається негативне сальдо взаємної торгівлі з Польщею. До того ж реальне негативне сальдо ще більше з урахуванням недостовірного декларування суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності імпортованих товарів, заниження митної вартості, зокрема, із застосуванням схем подвійних інвойсів, контрабандного ввезення товарів та «човникової» прикордонної торгівлі.
З огляду на все Україні важливо підвищити рівень співпраці з митними органамиПольщі, підкреслюють експерти. Необхідно також стимулювати диверсифікацію експорту до Польщі, збільшити в ньому частку товарів із високою доданою вартістю.
Пока отрицательное сальдо составляет 1 млрд. Вступим в ЕС, потеряем в десятки раз больше.