Теоретики «покращення» взялися за молодих матерів – будуть їх працевлаштовувати
До пристрасного осіннього політичного сезону готується не тільки опозиція. Забембана невдачами на всіх фронтах влада, ймовірно, ще більше зацікавлена в демонстративному «покращенні» життя маленьких українців. Мабуть, із цим пов’язані останні ініціативи Мінсоцполітики України щодо молодих матерів
Міністерство соціальної політики готується полегшити життя молодим громадянкам України, які виховують маленьких діточок. Насамперед є намір надати цій категорії громадянок пріоритет при працевлаштуванні через Державну службу зайнятості. Якщо за півроку після виходу з декретної відпустки молода мама не змогла знайти роботу за допомогою ДСЗ, вона матиме право першочергового (пільгового) працевлаштування на вакансії за заявками, що надходять до відповідного центру зайнятості. Якщо роботодавець працевлаштує молоду маму, то протягом року він матиме право на отримання дотації від ДСЗ у розмірі однієї мінімальної зарплати на місяць – на сьогодні це 1147 грн.
Ще один можливий напрям допомоги – набуття нової професії під час відпустки з догляду за дитиною, для чого молоді мами отримуватимуть ваучер на професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації на суму 11600 грн. От якими заходами український уряд із подачі Міністерства соціальної політики планує поліпшити ситуацію на вітчизняному ринку праці. Але чи поліпшить?..
Хто ще потребує підтримки
За гамбурзьким рахунком, є різні соціальні групи населення, які потребують державної підтримки на ринку праці, причому молоді мами – лише одна з таких груп. Щоб не бути голослівними, давайте згадаємо і про інші також. Принаймні це буде чесно…
Молодь, яка працевлаштовується на перше робоче місце. На роботу молодих людей беруть охоче тому, що вони ще життям не биті й являють собою переважно «глину», з якої роботодавець легко «виліпить» працівника, якого схоче. А не виліпить – невелика втрата: є море інших молодих і запальних! Мінусом цієї категорії працівників є відсутність практичних знань і навичок, адже всі хочуть винаймати їх із досвідом роботи.
Люди передпенсійного віку. Навпаки, дуже досвідчені, але биті життям, часто важко сприймають новації, полюбляють «качати права», готуються до виходу на пенсію, а тому змушені крутитися у пошуках роботи.
Діти-сироти. Мають нерівні стартові можливості порівняно з іншими однолітками, нерідко несуть на собі тягар виховання у дитячих будинках.
Інваліди. Нерідко маючи шалену мотивацію до праці, водночас потребують створення особливих робочих умов, спеціального режиму дня.
Колишні ув’язнені. Зважаючи на «зони» й тюрми за плечима, «вихованців» пенітенціарної системи намагаються не брати на роботу просто з міркувань власної безпеки.
Молоді мами, які, власне, і є сьогодні основним об’єктом «покращення». Мінусів безліч: концентрація на милих серцю малюках, а не на виконанні роботи, ясла й дитсадки, застуди, щеплення та багато чого іншого.
Із наведеного переліку стає очевидним, що профільне міністерство обрало в якості пріоритетної точки прикладання соціальної політики лише одну вразливу категорію громадян із-поміж решти. Чим молоді мами кращі (бо їхнє працевлаштування є пріоритетним) порівняно з кандидатом на перше робоче місце або дитиною-сиротою, сказати важко. Лишається припустити, що саме так, а не інакше лягла карта ворожки, яка, мабуть, допомагала визначити найпріоритетнішу з усіх соціально незахищених категорій громадян.
«Руку допомоги» можуть не оцінити
Але і це ще не все! Бо насправді пропонована Мінсоцполітики допомога молодим мамам може виявитися… непотрібною!
Нещодавно компанії New Strategies Group та Opinion провели цікаве соціальне дослідження щодо жінок, які мають дітей, молодших 6-річного віку (digital-мам). Типова digital-мама – це жінка віком 22–29 років із вищою освітою й середнім доходом, яка перебуває у декретній відпустці та виховує одну дитину віком до 6 років. В Україні 3,1 млн користувачів Інтернету припадає саме на digital-мам, які «зависають» у мережі приблизно на 4,2 години на день. Через «всесвітнє павутиння» вони вирішують численні проблеми щодо виховання дітей і роботи. Для зручності 32 % digital-мам використовують мобільні пристрої для виходу в Інтернет, перевірки пошти або спілкування у соціальних мережах.
Звернімо увагу на те, що digital-мами саме через Інтернет вирішують проблеми з роботою. А тепер подумаємо, що ж Мінсоцполітики намагається запропонувати молодим українським мамам?!
1. Працевлаштування на традиційні робочі місця, заявки на які роботодавці подають до служби зайнятості. Важко уявити, щоб digital-мама, яка звикла до Інтернету, не взялася шукати роботу в інший спосіб! Причому роботу в зручних для себе умовах – надомну, поруч із любою дитиною.
2. Набуття нової професії в системі служби зайнятості завдяки сертифікату на 11600 грн. Хоча digital-мама, найшвидше, отримає нову освіту дистанційно – за допомогою мережі.
То чи потрібна така турбота сучасним молодим мамам?