Телескопу NASA вдалось зафільмувати 13 років чорної діри
Астрономи змонтували зі знімків, зроблених телескопом «Хаббл» за 13 років спостережень, відеоролик, який показує, як чорна діра в центрі галактики М87 викидає струмінь розжареного газу довжиною 5 тисяч світлових років, їх результати опубліковані в Astrophysical Journal Letters.
Надмасивні чорні діри існують в центрі практично будь-якої галактики. На відміну від чорних дір, що виникають при колапсі зірок, їх маса в декілька мільйонів разів більше сонячної. Вони періодично поглинають зірки, інші небесні тіла і газ, і викидають частину захопленої матерії у вигляді джетів – пучків розігрітої плазми.
“Ми проаналізували дані, зібрані “Хабблом” за кілька років спостережень за спіральним струменем плазми, яку викидає найближча до нас чорна діра “, – пояснила один з авторів статті Ейлін Мейер з університету Джона Хопкінса в Балтіморі (США).
Мейер та її колеги проаналізували 400 знімків чорної діри в центрі галактики М87, зроблені “Хабблом” з 1995 по 2008 рік. Вперше вони побачили, що газ рухається по спіралі, утворюючи конус, розширюється від чорної діри. Такий характер руху доводить, що плазма рухається вздовж закручених ліній магнітного поля, які витягуються з обертового акреаційного диска, що оточує чорну діру.
За матеріалами rian.com.ua