Симфонічний оркестр мовчки застрайкував
Артисти симфонічного оркестру Івано-Франківської обласної філармонії оголосили страйк. Музиканти вирішили 21 червня вийти на акцію протесту перед будівлею обласної державної адміністрації, щоб звернути увагу влади на складну ситуацію, в якій опинився колектив. Відносно молодий оркестр Західної України, створений у 2008 році, останнім часом потерпає від свавілля керівництва філармонії в особі директора Андрія Савки.
Оркестранти заявляють, що не можуть працювати під тиском дирекції, яка щороку міняє диригентів, з музикантами підписує короткотермінові контракти і скорочує ставки, аби тримати їх на «короткому повідку» та не рахується із думкою колективу. Виявляється, що нинішньому керівнику не потрібен такий великий склад оркестру, проте із меншою кількістю учасників музиканти не зможуть виконувати твори кращих світових класиків.
Нагадаємо, 10 місяців тому навколо оркестру вже відбувався подібний конфлікт, коли звільнили його фактичного засновника, художнього керівника і диригента Руслана Дорожівського. З серпня оркестром керував Назарій Яцків, який за концертний сезон встиг проявити себе як талановитий і багатообіцяючий керівник оркестру. Галицька публіка запам’ятала блискучі виступи Івано-Франківського симфонічного оркестру під орудою Назарія Яцківа, коли звучали симфонії П.Чайковського №1, №5, кантата-симфонія С.Людкевича «Кавказ», а також серію концертів оркестру за участю лауреатів IV Міжнародного конкурсу ім.М.Лисенка. Однак, днями замість Яцківа призначили нового керівника – Сергія Хоровця.
«Нам уже немає куди відступати, ми бачимо, що це вже буде просто розвалом оркестру, – каже концертмейстер оркестру Ігор Шкурган. – Люди настільки зневірені, що йдуть на крайній шлях. Півтора року триває колотнеча, не дають працювати, нормально творити музику, утискають». Шкурган каже, що у філармонії триває мовчазний протест музикантів. Вони приходять на своє робоче місце, але не беруть до рук інструментів і не грають.
«Ми вважаємо, що художній керівник, якого нам поставили, є некомпетентним, – продовжує Ігор Шкурган. – Спочатку в нас забрали суперкомпетентного Руслана Дорожівського, тепер забрали Назарія Яцківа. А з цим керівництвом, яке нам сьогодні призначили, оркестр буде деградувати».
«Директор філармонії Андрій Савка вважає, що це його приватна структура», – говорить Тарас Коломієць, концертмейстер групи фаготів.
Натомість директор філармонії Андрій Савка на запитання журналіста про те, як зараз працює оркестр, Савка спочатку відповів «нормально, в доброму режимі працює». Після уточнення щодо мовчазного протесту музикантів директор повідомив: «Складено акти, є подання, вони мають виконувати свої професійні обов’язки, а страйкувати вони можуть в інший час. Але вони нічого про це не заявляють і не заявляли».
«З фінансуванням немає абсолютно ніяких проблем, – додає директор. – Які проблеми, я не знаю. Це напевно якісь власні амбіції когось. Якщо в когось є причини сказати, що у філармонії щось не так, то нехай скаже».
Лише із появою начальника обласного управління культури Володимира Федорака директор підійшов до оркестрантів. Федорак вислухав запитання і вимоги музикантів й попросив усіх зібратися у філармонії, щоб узгодити подальшу роботу.
«Є питання юридичного характеру та співпраці, – каже Федорак. – Люди хочуть чітко знати, що буде завтра, вони хочуть мати впевненість. Питання творчих переглядів треба чітко виписати. Андрій Михайлович, звертаю вашу увагу при всіх, щоб не було якогось суб’єктивного упередженого ставлення. Цей колектив в муках народжується вже п’ять років. Я особисто переживаю, щоб люди, які мають добру освіту та кваліфікацію, мали можливість працювати далі».
Листами на порятунок оркестру відгукнулися видатні музиканти України, які співпрацювали з колективом і відзначають його надзвичайно високий професійний рівень. Серед них – народні артисти Ю.Луців, Л.Шутко, заслужена артистка Е.Чуприк, професор О.Козаренко, солістка Національної опери Д.Князєва. Вони занепокоєні тим, що недобачання обласним керівництвом складності проблем колективу, відтягування з їх вирішенням може спричинити втрату наймолодшого симфонічного колективу Західної України, що є неприпустимим в умовах наступу бездуховної та акультурної політики.
Маємо надію, що все таки конфлікт навколо симфонічного оркестру владнається і сподіваємося, що нещодавній вступ пана Андрія Савки до провладної Партії регіонів не зіграє роль картбланшу.
За матеріалами report.if.ua