Суд упав у кому: прокурора підозрюють у підтримці «Доктора Пі»
Відомі правозахисники та газета «Експрес» істерично шукають винних у тому, що Слюсарчук нікого не вбивав
Засідання Сихівського районного суду Львова у справі Андрія Слюсарчука, що відбулося 4 жовтня, закінчилося черговою комою. Точніше, комою з тире. Коли буде поставлено крапку, ніхто ще не знає. Як і того, як вона виглядатиме. Можна лише припустити, що досить несподівано і не надто приємно для тих, хто всю цю кашу заварив. І припущення це не безпідставне
Про що мовчить преса
Цікаво, що із трьох головних акцентів судового засідання більшість ЗМІ помітили лише один: Слюсарчука залишили під вартою ще на два місяці – до 11 січня 2014 року. Суддя виніс це рішення, задовольняючи клопотання прокурора, який у свою чергу мотивував подовження арешту побоюванням, що, знаходячись на волі, професор може тиснути на свідків, на сам суд, а також ухилятися від відвідування судових засідань.
Другим акцентом, про який згадали далеко не всі мас-медіа (а точніше, одиниці), було повідомлення про те, що Слюсарчук звернувся до Європейського суду з прав людини із проханням визнати незаконним настільки тривале утримання його під вартою.
І, нарешті, те, про що промовчали всі, крім «Главкому»: під час засідання прокурор Олександр Прокопов озвучив клопотання щодо оголошення перерви у судовому засіданні на термін не менше двох тижнів – «з метою підготовки і узгодження процесуальних документів стосовно зміни обвинувачення». Тобто про перерву до 21 листопада інформація промайнула, а ось причинами майже ніхто не заморочився.
Утім, ця дрібничка надто суттєва для того, щоб обходити її мовчанкою. Слюсарчука було заарештовано 17 листопада 2011-го. Якщо через два роки безвилазного перебування під вартою (з яких трохи менше як півтора року тривало слідство, і трохи більше півроку – судові засідання) раптом постає питання про зміну обвинувачення – очевидно, із цією справою щось не гаразд. І потім – у який бік воно буде змінено? У жорсткіший – навряд чи, бо обвинувачення за найважчими статтями у ході судових засідань не підтвердились. Якщо ж у бік пом’якшення – як тоді пояснити і виправдати дворічне утримання під вартою? При тому, що заарештованих за тяжчі злочини суд відпускає під заставу.
Тож, що спонукало прокурора піти на цей крок? І чому тільки зараз?
«Це цілком логічний і розумний крок із боку сторони обвинувачення, – вважає адвокат Андрія Слюсарчука Тарас Яцуляк. – Саме зараз, після дослідження матеріалів справи і допиту свідків та експертів, це не виглядає передчасним. Поки що у мене немає інформації, в який бік буде перекваліфіковуватися звинувачення. На нашу думку, воно є безпідставним у повному обсязі. Позиція захисту залишається незмінною: Слюсарчук не винен. Позицію обвинувачення коментувати не можу, поки не з’явиться відповідна постанова прокурора. Можу лише припустити з великою долею ймовірності, що обвинуваченню стало зрозуміло – жодних доказів умислу Андрія Тихоновича на спричинення насильницьких злочинів щодо потерпілих здобуто не було».
Хто тисне на суд
А тепер – увага. У той же день, коли прокурор оголосив про намір змінити обвинувачення, всього лише через дві години після початку судового засідання, газета «Експрес», відома як головний творець образу «псевдолікаря-вбивці», вибухнула істеричною статтею Світлани Мартинець, сповненою знайомими уже ярликами («псевдолiкар, котрого підозрюють у смерті багатьох людей») і новими відчайдушними меседжами у бік судді та прокурора («щось незрозуміле коїться на судовому процесі», «хтось дуже впливовий чинить прямий тиск на суд»). Цього разу «незаангажована» журналістка взяла собі в спільники двох титанів бурхливої правозахисної діяльності – Тетяну Монтян та Семена Глузмана – очевидно, для більшої ваги та переконливості. Бо, судячи з коментарів під матеріалами «Експресу», все менше стає людей, які вірять театральним надривам газети так само, як вірили, розвісивши вуха, два роки тому. Найяскравіші перли з бесіди принципової представниці найдавнішої професії (якою, поза сумнівом, є журналістика) і правозахисних авторитетів ми теж попросили прокоментувати Тараса Яцуляка.
«Найдивовижніше, що на допиті, який саме розпочався, Доктор Пi почав називати прізвища високопоставлених людей, котрі допомагали йому в шахрайських діях, що пiзнiше обернулися смертю людей»
– Світлана Мартинець, «Експрес», 04.11.2013.
Насправді все було не так. Слюсарчук знову наголошував, що всі його дипломи неодноразово перевірялися на найвищому рівні. І посадові особи отримували позитивні відповіді. Це відображено в матеріалах справи. А те, що написано в «Експресі» – це перекручування фактів і підміна тез.
«До речі, окрім указу президента (про створення Інституту мозку. – «ПіК»), був ще й наказ про призначення Слюсарчука директором цієї нової установи»
– Семен Глузман, «Експрес», 04.11.2013.
Ніякого наказу не було. Мало того, не було створено такої юридичної особи, яка могла приймати когось на роботу. Лише у тому випадку, якщо в Єдиному державному реєстрі підприємств, установ та організацій є відповідний запис – юридична особа або навіть власник уповноважений приймати на роботу чи призначати на посаду. І відомий правозахисник мусить це знати.
«Чи правильно діє державне обвинувачення, яке після того, як експертизи підтвердили прямий звʼязок між діяннями псевдолікаря і смертю людей, досі не перекваліфікувало дії швачки за освітою у навмисне вбивство?»
– Світлана Мартинець, «Експрес», 04.11.2013.
На мою думку, кореспондент «Експресу» взагалі не розуміє, про що запитує. Бо не має навіть початкової юридичної освіти. По-перше, судово-медична експертиза не дає відповіді на питання стосовно кваліфікації даного злочину, тобто чи був умисел в обвинувачуваного на позбавлення життя, чи ні. Це питання належить до компетенції юристів. Але у процесі розслідування цієї справи в суді якраз і було встановлено, що прямих причинно-наслідкових зв’язків між смертю пацієнтів і діями Андрія Тихоновича Слюсарчука немає. Доказів таких здобуто не було. А тому говорити про перекваліфікацію дій обвинуваченого на умисне вбивство є недоцільним.
«Якщо цей негідник вискочить із суду з мʼяким терміном, мʼяким покаранням, це означатиме пряму причетність адміністрації Президента, її чиновників до діянь Доктора Пі».
– Семен Глузман, «Експрес», 04.11.2013.
Матеріали кримінальної справи складають близько 30 томів. У кожному томі – до 300 аркушів. Під час дослідження матеріалів справи було опитано близько 90 осіб – в якості свідків та експертів. Семен Глузман не бачив жодного папірця у цій справі. Включаючи і самий обвинувальний акт. Тому така заява свідчить не те що про голослівність, а ще й викликає сумніви у професійній етиці цієї особи. Я, знаючи кожен документ у справі, даю коментарі обережно. А людина, яка не є учасником процесу і не була ознайомлена з матеріалами, дозволяє собі робити висновки вселенського масштабу. А щодо чиновників Адміністрації Президента – хочу наголосити, що клопотання про недоцільність допиту низки свідків, у тому числі Марини Ставнійчук, було заявлено стороною обвинувачення, а не захисту. Очевидно, така позиція пов’язана з тим, що вона мало того, що не допомагала «скоювати злочини», але і не може про це нічого розповісти, оскільки до цієї справи не причетна.
«I слiдчi, i в судi мали iнкримiнувати цьому пройдисвiту статтю – навмисне вбивство»
– Тетяна Монтян, «Експрес», 04.11.2013.
Ані громадянка Монтян, ані громадянин Глузман ніколи не були присутні на судових засіданнях у цій справі. Жоден з учасників процесу не давав їм ніяких повноважень представляти їх інтереси в суді. На даній стадії процесу ніхто не заважає пані Монтян, як і пану Глузману, укласти угоду про представництво будь-кого з учасників процесу – аби мати доступ до матеріалів справи та ознайомитися з усіма доказами, обґрунтуваннями, з тією позицією, яка викладена як з боку обвинувачення, так і з боку захисту. Тільки після цього можна давати будь-яку попередню оцінку. Поки ці люди не задіяні в процесі – їх коментарі, м’яко кажучи, є необґрунтованими. І базуються виключно на позиціях газети «Експрес». Вони обидва не бачили матеріалів справи і тому не можуть судити ані про невинність Слюсарчука, ані про його винуватість. Ще раз наголошую – вони не були присутні на жодному судовому засіданні – навіть в якості слухачів. Натомість кореспондент «Експресу» був на всіх засіданнях, тож чув і лікарів, і свідків, і експертів, які частково відмовлялися від своїх попередніх свідчень і висновків. І керівництво газети розуміє, що у випадку виправдання (або навіть часткового виправдання) Слюсарчука, а особливо в частині здійснення ним насильницьких умисних злочинів, які вони так рясно описували, «Експрес» притягуватиметься до відповідальності згідно з цивільним законодавством – з метою відшкодування завданих моральних збитків і спростування наданої ним інформації. І те, що в день судового засідання з’явилася ця стаття, – як на мій погляд, свідчить про те, що у такий спосіб керівництво газети намагається якоюсь мірою натиснути на суд і обвинувачення – аби вони не змінювали своїх позицій. Та дешевими загальними кліше збурити суспільну думку.
***
…І що у нас за країна така, де не лише журналісти, а й навіть правозахисники вже грають у прокурорів? Забивши при цьому великий болт на святая святих – презумпцію невинуватості. То, може, справді – «ф топку» її? Як нікому не потрібний анахронізм, про який у шанованому товаристві навіть згадувати «невдобно».
Власне, від «Експресу» годі чекати чогось іншого. А от позиція Глузмана і Монтян, чесно кажучи, дивує. Особливо враховуючи деяку наївність у розпатякуваннях про можливість м’якого вироку та про тиск Адміністрації Президента й інших загадкових чиновників на нещасні суд і прокуратуру. Шановні пан і пані начебто забули, у якій країні живуть. І не знають, що коли когось відмазують чи кришують із боку названих структур, то ніхто два роки у буцегарні штани не протирає. Принаймні під заставу і не таких випускають… А Слюсарчук – сидить! І наліплено на нього вже стільки, що доводиться, як бачимо, звинувачення переглядати. Дивно його якось «кришують», вам не здається?
І якщо аксакалу правового захисту ця свята наївність просто попсує карму, то адвокатці та кандидатці у депутати така пікантна позиція може суттєво пошкодити імідж, і без того не бездоганний. Бо відсутність смаку виборці ще можуть пробачити, а ось нещирість – навряд чи. Нехтування Конституцією – і поготів.
Зря вы Абсова обижаете. Он по всему видать парень не злой, а колбасит его на этой теме, потому что видать шо имеет обостренное чувство справедливости. И это хорошо. Смысл жизни – в борьбе! Вот он и делает свою жизнь осмысленной. А вы его обижаете, невыликовным дразнитесь. А ведь надо просто пожалеть. Может у человека в жизни больше ничего и нету окромя священного джихада. Я тебе, Абсов, совет дам. Отетот вражий техст уже 25 человек ласшарили и 75 – лайкнули. Отетих всех адептов злого дохтура надо на чисту воду выводить и рядом с Андрюшкой судить. Бо они непонятные совсем – то ли больные, но ли негодяи… Займись ими! Тебя на всех хватит. И обязательно выясни, есть ли там мужики шо подписуются бабами. Это важно в твоей священной великой войне! Вперед, и да пребудут с тобой суд и прокуратура!
Для невиліковно хворого “Absov” : взагалі-то, автор цієї статті Наталя Тимошенко, а вам шановний Абакумов час приймати свої заспокійливі ліки)))бачу заздрість вас просто роздирає
Внимание,в эфире пациенты доктора!
ДЫК…
ЛОЛ
Я й сама не вірю в цей м яко кажучи брєд з свого боку, написаний в газеті, але чітко розумію, що якщо Слюсарчук вийде….то на його місце можу потрапити і я… Єдиний вихід, придумовувати неправдиві свідчення, обливати брудом. А якщо він всежтаки і вийде, то прийдеться прикинутись несповна розуму, щоб не посадили…
Тут в захист цього афариста проскакують твердження про його “ГЕНІАЛЬНІСТЬ”. Цей МЯСНИК не вірші геніальні писав чи музику а виставляв себе нейрохірургом. Тут геніальність звучить просто смішно, ця професія вимагає знання сучасних технологій і наукових досягнень. Ця справа нажаль показує рівень нашої медецини для простого населення. Нехай Табачнику зробить операцію тоді можна і відпустити.
Прикольно!Глядиш их вместе с Юлей и ……Слабо верится,что менты отступят,но если отпустят-много интересного узнает широкая обшественность!!!
Якщо Слюсарчук й винен в шарлатанстві відносно своїх над здібностей, то всю мокруху яку йому пришивають, явно зайве. Гадаю він своє вже відсидів, всеодно йому вже на шахрайстві не заробити через всей цей галас.
Чргова заказуха, цей аферист повинен відсидіти по повній за вбивства і без варіантів. За кордоном лікарі платтять шалені гроші за страхування від лікарської помилки і за свої помилки платять мільйони і несуть відповідальність. Коли скальпель в руки бере шарлатан то це вбивство! Неважливо чи були шанси у пацієнта чи ні. Це найбільший злочин використовувати людей які у відчаї боряться за життя дітей, батьків, рідних.
О, рябяты… Эк вас колбасит. Вы не беспокойтесь – вам всегда подсунут, кого ненавидеть, вы ж без этого не можете. Тут уж и дибилу видно, что дело заказное. Но вы, по всему видать, даже не дибилы. Экспресс небось выписываете. Приятного чтения.
Почему этого скота не посадили в камеру к зэкам для посвящения в петушатник?
І скільки ти заробила??
Про що ви пишете??????????,жах,він убивця,
а ви його чуть не робите героєм.Нехай такий спеціаліст зробить вашій дитині операцію–і я б тоді подивилася на вас.Його не просто в тюрму,а так зарізати ,як цей штукатур різав людей