Спалахнула найяскравіша за останні 14 років нова зірка
В сузір’ї Дельфіна спалахнула найяскравіша з 1999 року нова зірка – так астрономи називають випадки, коли відбувається різке посилення яскравості зірок, іноді в десятки тисяч разів.
Першим зірку виявив японський астроном Коічі Итагаки. Під час спостережень 14 серпня він побачив у сузір’ї Дельфіна (сусідній з сузір’ями Лебедя і Водолія) раніше непомічені зірку шостої зоряної величини. Згодом появу нової зірки підтвердили астрономи з Білорусі, Росії та інших країн.
Яскравість нової зірки продовжує зростати – до теперішнього моменту вона досягла зоряної величини 4,3.
На думку астрономів, це найяскравіша нова в нашій Галактиці з травня 1999 року, коли в сузір’ї Вітрил спалахнула нова зірка, яскравість якої досягла 3,1.
“Зараз її можна побачити неозброєним оком скрізь, де є погода, за винятком великих міст. По блиску, вона вже перекрила швидку нову 2002 року (V4743 Sgr), але навряд чи вона стане яскравішим нової 1999 року, що спалахнула на південному небі, в сузір’ї Вітрил. У будь-якому випадку це рідкісне явище, так що поспішайте спостерігати”, – розповів астроном Леонід Єленін, співробітник Інституту прикладної математики імені Келдиша.
Спалахи нових зірок пов’язані з вибуховими процесами в подвійних зоряних системах, один з компонентів яких – білий карлик (“вигоріла” зірка, де вже не йде термоядерна реакція, що світиться за рахунок залишкового тепла), а другий – зірка, яка трохи легше і холодніше Сонця.
Більш масивний білий карлик “висмоктує” з компаньйона водень, і в якийсь момент в його водневої оболонці спалахує термоядерна реакція – відбувається вибух термоядерної цієї оболонки, і яскравість зірки зростає в десятки тисяч разів. Через дні, а іноді і роки, яскравість зірки падає, однак існують і повторні нові, де термоядерні “самопідриви” можуть відбуватися декілька разів.
За матеріалами rian.com.ua