Ринок електроенергії буде працювати за європейськими стандартами
Кабінет Міністрів на своєму засіданні схвалив План підготовки проектів актів, необхідних для ефективної реалізації Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», який набрав чинності 1 січня 2014 року
Як пояснюють експерти Міністерства енергетики та вугільної промисловості, основною метою документа є лібералізація Оптового ринку електроенергії України та створення ефективного конкурентного середовища на ринку електричної енергії, у тому числі з урахуванням основних вимог законодавства Європейського Союзу.
Відповідно до норм цього Закону, повинні бути розділені функції виробництва, транспортування та реалізації електроенергії кінцевим споживачам. Так, документом передбачається можливість свободи вибору постачальника електроенергії шляхом укладення двосторонніх договорів, а також можливість придбання необхідних обсягів електроенергії на спотовому ринку. Це відповідає вимогам Третього енергопакету ЄС, які виконує Україна як член Європейського енергетичного співтовариства, підкреслюють експерти енергоринку.
Експерти зазначають, що впровадження нової моделі ринку буде поступовим, і окремі його положення набирають чинності не відразу. У 2016 році нова модель енергоринку повинна запрацювати в пілотному режимі, а повністю набути чинності з 1 липня 2017 року.
Реалізація вимог Закону дозволить демонополізувати енергоринок і створить істотні стимули для залучення інвестицій в модернізацію виробництва, передачі та постачання електроенергії.
Урядові аналітики зазначають, що протягом 2011–2013 років Уряд реалізував велику кількість заходів, спрямованих на виконання Україною зобов’язання з адаптації українського енергетичного законодавства до вимог ЄС.
Ключовими з цієї точки зору є такі законодавчі акти ЄС:
— Директива 2003/54/ЄС встановлює зобов’язання країн ЄС з дерегулювання та лібералізації електроенергетики.
— Директива 2001/77/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про створення сприятливих умов продажу електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел на внутрішньому ринку електричної енергії».
— Регламент 1228/2003 від 26 червня 2003 р. про доступ до мережі транскордонної передачі електроенергії.
— Директива 2005/89/ЕС Європейського Парламенту та Ради «Про заходи, що забезпечують безперебійність постачання електроенергії та інвестування в інфраструктуру».
— Директива 2001/80/ЄС Європейського Парламенту та Ради «Про обмеження викидів деяких забруднюючих речовин з великих установок спалювання».
Однак, на думку експертів, найбільш складними для виконання будуть вимоги Директиви 2001/80/ЄС, оскільки до 1 січня 2018 року Україна не зможе провести модернізацію всіх теплових електростанцій. Очевидно, що для вирішення цього завдання потрібна розробка індивідуального плану дій.
Водночас, на їх думку, прийнятий Закон України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України» вигідний для теплових електростанцій. Це може дозволити залучити значні інвестиції вітчизняних та іноземних інвесторів у їх реконструкцію.
Загальне виробництво електроенергії за 11 місяців 2013 р. становить 175,2 млрд кВт/год.