Rosnen змінює тактику і шукає допомогу
Ледь тодішній очільник Росспоживнагляду Геннадій Оніщенко вловив у продукції ROSHEN присмак бензопірену, як довкола прецеденту спалахнула й затихла (тимчасово) ціла торговельна війна Росії проти всіх українських товарів. Хоча інші дослідники рошеновського шоколаду нічого небезпечного у ньому не відшукали. Всупереч обіцянкам Росії, замість повернення ROSHEN на їхній ринок була відправлена інспекція Росспоживнагляду, дії якої суперечили вимогам ВТО і навіть російському (!) законодавству. Цілком природно, що компанія ROSHEN перемінила тактику…
Кондитерська корпорація ROSHEN — один з найбільших світових виробників кондвиробів, що посідає 18 місце по продажах у рейтингу Candy Industry Top 100 і виробляє близько 200 видів продукції загальним обсягом 450 тис. т на рік. До складу корпорації входять 4 українські фабрики (Київська, Маріупольська, Кременчуцька й 2 виробничі майданчика у Вінниці), 2 виробничі майданчики Ліпецької кондфабрики (Росія), Клайпедская кондфабрика (Литва), Bonbonetti Choco Kft (Будапешт, Угорщина). Масломолочной комбінат «Бершадьмолоко» забезпечує фабрики корпорації натуральною високоякісною молочною сировиною. Продукція ROSHEN представлена в Україні, РФ, Казахстані, Узбекистані, Киргизстані, Азербайджані, Вірменії, Молдавії, Естонії, Латвії, Литві, США, Канаді, Німеччині, Ізраїлі та в інших країнах.
Виробничі об’єкти ROSHEN сертифіковані відповідно до вимог міжнародних стандартів якості й безпеки продуктів харчування, на підприємствах корпорації діє система управління якістю (стандарт ISO 9001:2008) і система управління безпекою харчових продуктів (стандарт ISO 22000:2005). Всі кондитерські фабрики корпорації ROSHEN забезпечені устаткуванням для моніторингу контролю якості продукції й відповідних досліджень. Розробкою технологій і запуском високоякісних кондитерських виробів займаються фахівці, атестовані й навчені у спеціалізованих іноземних центрах.
У зв’язку з раніше досягнутою домовленістю, 21 жовтня Росспоживнагляд почав перевірку українських кондитерських підприємств. Однак коментуючи приїзд російських інспекторів, міністр аграрної політики та продовольства Микола Присяжнюк висловив здивування через присутність у групі інспекторів представників кондитерських компаній Росії — конкурентів ROSHEN’а, що можна розцінити як «продовольче шпигунство».
Україна зацікавлена у розвитку торговельних відносин з Росією на рівноправних засадах, відповідно до Договору про Зону вільної торгівлі в СНД і норм ВТО. У питанні розблокування доступу продукції ROSHEN на російський ринок український уряд і сама корпорація продемонстрували налаштованість на знаходження компромісів. Лишається сподіватися на зважену й об’єктивну позицію Росспоживнагляду. Чи хдійсняться ці надії після відставки глави відомства Геннадія Оніщенка?.. Не схоже: після прибуття до Москви інспектори Росспоживнагляду заявили про безліч виявлених проблем.
Насамкінець, як повідомило видання «КоммерсантЪ-Україна» з посиланням на джерела в компанії, корпорація ROSHEN звернулася до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з проханням ініціювати розгляд ситуації, що склалася, в рамках ВТО. Український уряд готовий обстоювати законні інтереси вітчизняних виробників у міжнародних судах, а зокрема, захищаючи інтереси вітчизняного виробника — кондитерської корпорації ROSHEN, звернутися з позовом до суду ВТО. Хоча більш правильним було б якнайшвидше врегулювання даного питання в рамках переговірного процесу між Україною й Росією…
Поки ж зрозуміло одне: грубі порушення норм ВТО російською владою можуть негативно позначитися на взаємовідносинах між нашими народами, незважаючи на декларовані офіційними колами обох держав наміри шодо дружби, добросусідства і співробітництва.