Росіяни переписують історію України. Вже відмінили Київську Русь
Наприкінці вересня Російське історичне товариство винесло на громадське обговорення Концепцію нового навчально-методичного комплексу з вітчизняної (себто російської) історії
Проте у багатьох пунктах Концепція, яку невдовзі планується запровадити у життя, зачіпає нашу – українську історію. Розглянемо лише найгостріші в цьому відношенні пункти Концепції.
Давня Русь
Цитата: Протягом IX–X сторіч усі східні слов’яни, а також ряд фінномовних і балтських народів, що жили на Східноєвропейській рівнині, були об’єднані під єдиною князівською владою, під верховенством однієї династії, варязької (скандинавської) за походженням (династія Рюриковичів). Склалася держава, що дістала назву Русь або «Руська земля», зі столицею в Києві.
Коментар: Хоч якою спірною є офіційно обрана дата заснування Києва (482 р.), проте це все ж таки V ст. То в якій формі існувала східнослов’янська державність у V–VІІІ ст. і що це за літописні князі – Кий, Аскольд, Дір?!
Цитата: Удар, завданий по руських землях монгольськими завойовниками в середині XIII століття, серйозно змінив їхній розвиток, насамперед політичний. Руські землі <…> потрапили в залежність від іноземної влади. Найсильнішою державою Східної Європи й північно-західної частини Азії стала тепер Орда <…> перестала існувати формальна єдність руських земель на чолі з Києвом. Західні й південні руські землі протягом другої половини XIII – початку XV століття увійшли до складу іноетнічних за походженням державних утворень – Великого князівства Литовського й Польського королівства.
Коментар: Мабуть, найзагадковішим моментом нової Концепції є зникнення самого поняття «монголо-татарське іго» (воно ж татаро-монгольське) та заміна його на «залежність від іноземної влади». Не було ніякого іга, розумієте?! Іго – це словесна фігура, метафора… Паралельно Давня (вона ж Київська) Русь названа «формальною єдністю руських земель». І ще цікавий викрутас: Велике князівство Литовське та Польське королівство – «іноетнічні за походженням». Але, по-перше, хіба «литвини» (історичні білоруси) – це не східні слов’яни?! А по-друге, Концепція вписує до складу Русі «ряд фінномовних і балтських народів» – а вони хіба слов’яни?! А хто з «фінномовних і балтських» князів сидів на престолі Києва?..
Початок радянської влади
Цитата: Велика російська революція 1917 р.
Коментар: Концепція єднає абсолютно різні за характером події, що раніше називалися Лютневою буржуазно-демократичною революцією 1917 р. і Великою Жовтневою соціалістичною революцією (згодом – Жовтневий переворот). Отже, революційною «величчю» віднині вважатиметься і усунення від влади новомученика імператора Миколи ІІ, і скидання Тимчасового уряду. Блискучий хід!
Цитата: Встановлення радянської влади в центрі й на місцях восени 1917 – навесні 1918 рр.: <…> Україна <…> Початок формування головних вогнищ спротиву більшовикам. <…> Позиція Української Центральної Ради.
Коментар: Навряд чи варто дивуватися, якщо підручники російської історії прославлятимуть похід на Київ «червоних» під проводом Муравйова і всіх, хто «выступал на бой с Центральной Радой».
Радянський період
Цитата: Колективізація та надмірні хлібозаготівлі, що підкосили село, спричинили у 1932–1933 рр. голод й епідемії, які, за різними оцінками, забрали життя від 3 до 6 млн осіб.
Коментар: Ані пари з вуст – про локалізацію Великого Голодомору в регіонах, населених українцями. А 3–6 млн жертв у масштабах СРСР проти 7–10 млн у масштабах лише України з прилеглою Кубанню – речі все ж таки суттєво різні…
Цитата: Наука у 1930-ті рр. Державна підтримка науки. АН СРСР. Створення нових наукових центрів: ВАСХНІЛ, ФІАН, РНДІ та ін.
Коментар: Чому ГВРР і ЦАГІ сховані під розширювальне «та ін.»? Хто займався військовою реактивною технікою? Чому уродженець України Сергій Корольов винесений у перелік вартих уваги персоналій, а Юрій Кондратюк – ні? Який внесок у розвиток кібернетики зробив такий собі Віктор Глушков, також не удостоєний включення до переліку персоналій?
Цитата: «Перебудова» й розпад СРСР (1985–1991 рр.). <…> Друга хвиля десталінізації. <…> Підйом національних рухів і націоналістичних настроїв. Проблема Нагірного Карабаху. Загострення міжнаціональних відносин: Закавказзя, Прибалтика, Україна, Молдавія.
Коментар: Хоча до переліку понять і термінів радянського періоду внесені прибалтійські «лісові брати» й українські «бандерівці», єдиним періодом «підйому національних рухів і націоналістичних настроїв» Концепція визначає добу розпаду СРСР. То коли ж діяли «бандерівці»?!
Це лише «ягідки» Концепції – менш значущих «квіточок» там насправді ще більше. А тепер головне: при чому до російської історії Україна?! Дозвольте нагадати про хвилі щодо узгодження підручників з історії України та Росії, які «табачниківське» Міносвіти почало гнати пару років тому. Ще торік на цьому «фронті» трощилися списи, насамкінець наші науковці нібито відстояли свою точку зору.
Але ситуація змінилася. А що як раптом Міносвіти видасть повторну команду на узгодження наших історичних підручників із новою російською Концепцією?! Невже обійдемося без князя Кия, без монголо-татарського іга (і заразом практично повної руйнації Києва) та боротьби «бандерівців» у 1940–1950-х роках?! Зате з вихвалянням Великої російської революції 1917 р. і розмитим на весь СРСР Великим Голодомором…
Отака історія!
P.S. До речі, не тільки про академіка-кібернетика Глушкова варто було б згадати, але й про Кондратюка – я про це також написав у статті… Бо саме “трасою Кондратюка” прямували на Місяці літальні апарати! Отже, внесок Кондратюка у розвиток космонавтики ніяк не менший, ніж внески Корольова й Ціолковського!
Шановні добродії! Красно дякую за чудові коментарі. Прошу зрозуміти єдине: є таке поняття, як “формат видання”. У даному разі я, на жаль, не можу розібрати цю Концепцію докладніше, бо тоді почнуться інші коментарі: “Аффтар многа букафф! Убей себя ап стенку”, – от тому стаття й вийшла поверхневою. Бо МУШУ викласти матеріал дуже стисло, пунктирно…
Тому дуже-дуже короткими будуть і мої контраргументи. ЖОДЕН з Гедиміновічів не сидів на київському престолі до 1240 року – перечитайте ще раз мій коментар. Щодо українців у війську Муравйова: прошу не забувати, що всі більшовики відхрещувалися від своїх національних коренів (перечитайте уважно В.І.Ульянова-Леніна). Щодо Корольова і Глушка: природно, вони самоідентифікувалися як радянські люди, проте останнього все ж таки варто згадати. Бо ідеї Глушка багато в чому визначили розвиток кібернетики, багато з його наробок актуальні й досі, а його внесок у стратегічне питання глобальних систем управління ми починаємо розуміти лише зараз. Людство вибудовує ІНФОРМАЦІЙНЕ суспільство – як же зрозуміти це без Глушка?!
Та головне, мабуть, навіть не у дрібних запереченнях… Всім настійно рекомендую зайти на веб-сайт Російського історичного товариства, скачати звідти Концепцію й самостійно перечитати її. Глибинне задоволення гарантую!!! 🙂 Я всю неділю до вечора читав – реготав… 🙂 Особливо потішило, що останній розглянутий Концепцією період – це “путінська” Росія 2000-2012 років. Ясна річ, з підкреслюванням особистої ролі В.В.Путіна у порятунку нації… ЖИВИЙ лідер у підручнику з історії – щось воно мені нагадує з радянської минувшини… 🙁
Втім, росіяни мають право писати й переписувати свою історію, як їм хочеться! Я б навіть не брався за цю статтю, якби не нещодавні потуги “табачниківського” МОНу узгодити українські історичні підручники з російськими. От про що ви також подумайте – бо у такому разі ця Концепція автоматично вдарить по всіх українцях… Тому треба вже зараз про всяк випадок продумати, як дати цьому відсіч. І мені дуже прикро, що ЖОДЕН з коментаторів не звернув увагу саме на цей аспект. Як би не заскочили зненацька!.. 🙁
Ну, весьма спорная статья, хотя и российский учебник, дейчствительно, далек от совершенства. Но для автора – литвины, это отнюдь не белоруссы. Хотя так когда-то называли все народности, жившие в Великом княжестве Литовском. Достаточно хорошо об этом написано в Википедии. Ну а под балтскими князьями понимается династия Рюриковичей. Из Вики: “Рю́рик (ум. 879) — летописный основатель Новгородского княжества на Руси, варяг, князь новгородский с 862 года и родоначальник княжеской, ставшей впоследствии царской, династии Рюриковичей.”. И далее: “Согласно древнерусскому летописному своду XII века «Повести временных лет», в 862 году варяг Рюрик с братьями по приглашению таких племён как: чудь, ильменские словене, кривичи и весь был призван княжить в Новгород. Это событие, с которого традиционно отсчитывается начало государственности восточных славян, в историографии получило условное название Призвание варягов”. Еще, об армии Муравьева – но ведь она, в большой части, также состояла из украинцев, разве нет? Далее, о трагедии, связанной с голодом. “7–10 млн у масштабах лише України з прилеглою Кубанню – речі все ж таки суттєво різні” – все-таки не нужно повторять “высосанные из пальца” данные Ющенко и “спецов” из его СБУ, сделавших на горе карьеру. Да и Кубань, и Поволжье – это российские территории. Что там дальше… А, забыли упомянуть выдающихся украинцев в этом учебнике? Но, интересно, в аналогичном украинском учебнике упомянуты все выдающиеся россияне? Вопрос, видимо, риторический. И о бандеровцах – если вы хотите бандеровцев “прикрепить” к национально – освободительному движению, то тогда называйте нац. – освободительным движением и германский фашизм. А почему нет7 Вот такая история….
Несчасні вчені-історики. Їх в черговий раз в Росії постивили в позицію “Чего изволите?” Майже “Краткий курс истории ВКП(б)”. Та гірше те, що автор статті іншою, українською національною, брехнею намагається боротися з російською. У ті часи ні Корольов, ні Глушко не мислили себе окремо від існуючої тоді держави- СРСР, вони були просто вчені. В 40-50-х роках українці гинули з обох боків- і яструбки, і бандерівці. То була трагедія. Залиште це історії, як об`єктивній науці. Тане вподобляйтесь до іноземних брехунів- псевдовчених
Уже давно нет в Мазепии правдивой истории!!! Кто платит, тот и заказывает “историю”!!! Сейчас платят америкосы и надо чтобы история Мазепии ОЧЕНЬ отличалась от Российской!!! У жидо-массонов одна цель – уничтожение СЛАВЯН!!!… Принцип разделяй и властвуй никто не отменял!!!
Хай переписують історію. Все одно була одна Русь – Київська. Розсіяні не можуть змиритися з тим, що без Києва у них немає минулого. А немає минулого – не буде і майбутнього.
Критика очень поверхностная, и мало коррелирует с приведенными цитатами из учебника. А про монголо-татарское иго понятно: тататры – граждане России, отсюда и политкорректность. По голоду приведены только официально доказанные цифры. Ну и насчёт “балтийских князей” – автор видимо не в курсе о роде Гедиминовичей, великих князей литовских, которые исторически считались правящей аристократией наряду с Рюриковичами, князьями русскими.
Деградація москалів…
А есть в русской версии истории повествование о народе называемом похожим на козлов за ношение бороды? В Украине их называли “как цапы” – кацапы…