Росіяни через знецінення рубля кинулися «отоварювати» свої заощадження
Пришвидшене зростання інфляції в Росії у вересні «з`їло» зростання і доходів (-0,9% мм, +0,6% рр), і зарплат (+0,1% мм, -1% рр). Однак на показниках споживання це ще не позначилося. І роздрібна торгівля (+ 0,2% мм, 1,7% рр), і споживання послуг (+0,3% мм, 1,9% рр) прискорили темпи зростання
Судячи з усього, почалася друга хвиля ажіотажного попиту населення, яка в перший раз спостерігалася під час сильного ослаблення рубля в березні. Нові антирекорди вартості рубля змушують населення знову замислитися про збереження своїх заощаджень, констатують експерти Центру макроекономічних досліджень Сбербанку Росії.
Вони зазначають, що темпи зростання роздрібних продажів непродовольчих товарів у РФ прискорилися до 3,5% рр (після 2,6% у серпні) на тлі падіння продажів продовольства (-0,5% рр). «Але таке пожвавлення в торгівлі носить тимчасовий характер; вже дуже скоро постраждають заощадження і банківське фондування», – переконані російські фахівці.
Вони звертають увагу на те, що в банківському секторі тривають тенденції минулих місяців. Уповільнення темпів зростання роздрібного кредитування (18,1% рр після 18,2% в серпні) все більше оголює проблеми його якості. Частка проблемної заборгованості в портфелі зросла до 5,7%. Динаміка корпоративного кредитування за вирахуванням ефекту ослаблення рубля, яке і забезпечило прискорення темпів зростання (17,4% рр після 15,9% в серпні) залишається на рівні останніх місяців. Депозити населення зросли лише на 0,2% мм, 8,5% гг.
«Низькі темпи зростання вкладів фізичних осіб – нова реальність банківського фондування. Падіння темпів зростання реальних доходів, встановлення негативних реальних ставок по депозитах і настороженість населення щодо банківських заощаджень змушують банки просити допомоги у регулятора – запозичення банків у ЦБ виросли на 80% гг», – зауважують в Центрі макроекономічних досліджень Сбербанку Росії.
За матеріалами finbalance.com.ua