Рекламні агенти Міносвіти України піарять лише лояльні до Табачника ВНЗ
Сьогодні, коли в Україні у розпалі вступна кампанія до ВНЗ, Міністерство освіти і науки оприлюднило цьогорічний рейтинг вищих навчальних закладів. Чому саме зараз?
Тому що, скажімо, у жовтні цей цікавий документ мав би виключно пізнавальну цінність. А от сьогодні, коли у вступників попереду ще три тижні, аби визначитися з майбутнім місцем навчання, оприлюднення рейтингу – вдалий комерційний хід. Адже до популярних ВНЗ і конкурс більший, а отже, і ціни на навчання вищі.
Відсутність присутності
У рейтингу взяли участь 304 навчальних заклади – ті, хто дав офіційну згоду на ранжування. Порівняльний аналіз робили спеціалісти МОН України разом із фахівцями Інституту інноваційних технологій. Головними критеріями успішності були конкурентноздатність на ринках освітніх послуг і праці (успіхи випускників при працевлаштуванні, рівень кваліфікації, мобільність), а також такі розмиті й невизначені речі, як, наприклад, «вміння фокусувати зусилля на реалізації тактичних і стратегічних цілей» та «ефективні дії, направлені на досягнення успішності». (Із таким самим успіхом можна було б добавити якусь «відсутність присутності амбівалентних прагнень і фрустраційних настроїв серед студентів»).
Але, правду кажучи, є і чіткіші показники, такі як міжнародна активність, якість наукової та науково-технічної діяльності, ресурсне забезпечення, – тобто речі, які насправді можна виміряти кількісно та якісно.
Київ і Харків рулять
Отже, у рейтингу присутні 9 категорій: класичні університети, технічні, гуманітарні, економічні, художні… А от далі цікаво буде проаналізувати результати. Щодо класичних ВНЗ – на першому місці (хто б сумнівався!) столичний університет Шевченка. За ним ідуть Харківський і Сумський нацуніверситети. Серед технічних ВНЗ Харків окупував 3 перших місця (Університет радіоелектроніки, Національний аерокосмічний університет і «Харківська політехніка»). У більшості інших рейтингів також перші позиції займають здебільшого столичні ВНЗ і ВНЗ Сходу України.
А от деякі західні вищі навчальні заклади, які досі вважалися популярними, засунули «у глухий кут». Наприклад, відомий Львівський національний університет імені Івана Франка в рейтингу класичних університетів займає лише шосте місце. Серед технічних ВНЗ «Львівська політехніка» теж посіла лише 9-те місце. Взагалі-то щодо університету Франка все зрозуміло: усім відома «любов» нинішнього міністра Табачника до свого попередника Вакарчука, який довгі роки очолював цей ВНЗ.
Нещодавно протистояння, до речі, перейшло в активну фазу. Із 20 травня університет залишився без керівника: контракт із Іваном Вакарчуком закінчився, а виконувача обов’язків ректора Міносвіти вирішило не призначати.
Наприкінці червня МОН України оголосило конкурс на заміщення вакантної посади ректора Львівського національного університету імені Івана Франка.
До речі, цікава деталь: у коридорі біля кабінету міністра освіти і науки висять парадні портрети всіх його попередників. Усіх… окрім Івана Вакарчука. «Галерея слави» закінчується на Станіславі Ніколаєнку. Не вірите – перевірте. Якщо вас, звичайно, пустять до міністерства.
Мандрівка хлопчика Жені у Країну знань
А тепер давайте перейдемо від фактів до припущень. На наш погляд, аби спрогнозувати результати рейтингів, можна продивитися міністерські новини та скласти своєрідну «мапу» поїздок країною першого заступника міністра Євгена Суліми та відвідувань ним найбільших ВНЗ. Адже саме він опікується питаннями вищої освіти і є довіреною особою міністра у всіх «розбірках» із ректорами. Другий критерій – візити очільників вищих навчальних закладів до Києва. Чим частіше зʼявляється у приймальні Євгена Миколайовича ректор, тим вірогідніше його ВНЗ потрапить до рейтингу. Сподіваємося, що справа тут у цілком безкорисній дружбі й теплих почуттях…
…Ну а скандальна Києво-Могилянська академія до десятки найкращих університетів взагалі не потрапила. Хто б сумнівався… Але у більшості незалежних рейтингів Могилянка все ж таки обіймає дуже високі сходинки, тому може собі дозволити тримати ціни на навчання на рівні того ж університету Шевченка. А отже, поки що ВНЗ не бідує. Навіть попри міністерську нелюбов.