Реанімація реверсної угоди зі Словаччиною – справа Ахметова і Курченка?
Увесь минулий рік Україна крутилася, як вуж на сковорідці, щоб якнайдешевше закуповувати необхідні для економіки обсяги природного газу в Європі
Потім у результаті грудневих домовленостей росіяни обіцяли продавати нам «блакитне паливо» по $268,5 за 1000 куб. м, і всі зусилля щодо реверсного постачання були зведені нанівець. Як раптом свіжа несподіванка: український уряд підписав і надіслав до Словаччини угоду на реверсне постачання газу! Що б це означало?..
Мутна передісторія
17 грудня 2013 року Україна отримала від російського «Газпрому» шалену знижку. Це зумовило долю закупівель «блакитного палива» на ринках Європи: починаючи з 1 січня 2014 року вони припинилися. Що ж, із новою газпромівською ціною – $268,5 за 1000 куб. м справді можна закуповувати там близько 27–30 млрд куб. м «блакитного палива» й не напружуватися! Звісно ж, зважаючи на тертя у відносинах наших країн у серпні–жовтні, виникали побоювання, як би російські партнери нас не піддурили б. Проте на початку січня 2014 року всі сумніви розвіялися: «Нафтогаз» і «Газпром» таки підписали угоду щодо встановлення ціни газу на І квартал у розмірі $268,5 за 1000 куб. м.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький повідомив, що на цьому етапі Україна має намір імпортувати природний газ лише з Російської Федерації та не здійснювати імпорт у реверсному режимі з Європи, оскільки ціна російського газу нижча. Таким чином, здавалось б, спроби українських урядовців диверсифікувати імпорт «блакитного палива» віднині перекреслені: адже дешевизна закупленого в Росії стратегічного продукту аж ніяк не сприятиме диверсифікації! А разом з тим і докорінній модернізації української промисловості та комунального господарства задля кардинального підвищення їхньої енергозаощадливості.
Вирок лише відтерміновано
Як раптом – свіжа новина: уряд України підписав і надіслав до Словаччини угоду щодо реверсного постачання газу через територію цієї країни й тепер очікує на реакцію словацької сторони!
Нагадаємо, що торік реверсне постачання «блакитного палива» здійснювалося через Польщу й Угорщину. Відповідні угоди з Румунією та Словаччиною так і не були укладені. Якби ж запрацювали всі реверсні напрями, то з урахуванням вітчизняного видобутку це дало б можливість повністю відмовитися від закупівель газу в Росії. А ще ж у перспективі можна було розраховувати на освоєння чорноморського шельфу і розробку покладів сланцевого газу!..
Іще тиждень тому здавалося, що подібні перспективи накрилися мідним тазиком. Як раптом починається приведення до тями газової угоди зі Словаччиною. Навіщо?..
Схоже, недарма експерти звертали увагу адептів російського напрямку, сп’янілих від грудневого «прориву», на одну цікаву обставину: ніякої нової угоди з «Газпромом» не досягнуто! Надана знижка є короткотерміновою – квартальною. Якою буде ціна на російський газ надалі?.. Найшвидше, вона підвищуватиметься до тих-таки $400. А можливо, оскільки про існуючу стодоларову знижку, отриману в результаті «харківської угоди», вже не йдеться, – то і до $500… Зрозуміло лише, що швидкість подорожчання «блакитного палива» буде зворотно пропорційною покірливості української сторони.
А тепер згадайте нещодавні проєвропейські заяви українського керівництва! Отже, якщо наші офіційні особи таки доможуться проведення березневого саміту Україна–ЄС і підписання на ньому Угоди про асоціацію «на вигідніших для нашої країни умовах», це може означати, що вже у ІІ кварталі 2014 року ціна на російський газ повернеться до $400. А надалі й до сумнозвісних $500 дійде. І де тоді дешевий газ брати?! Там, де й раніше: в Угорщині та Польщі! А ще у Словаччині та Румунії…
Можливі й інші варіанти. Наприклад, зараз уряд лише робить вигляд, що реанімує реверсні угоди, аби заспокоїти адептів євроінтеграції. До реалізації словацького реверсу в такому разі справа не дійде, газ спокійно купуватиметься в Росії.
І, нарешті, остання можливість. В Угорщині «блакитне паливо» купували холдинг ДТЕК Ахметова і компанія ВЕТЕК Курченка, у Польщі – знову-таки ахметовський ДТЕК і НАК «Нафтогаз України». Не можна виключати, що в результаті підкилимової боротьби, невидимої широкій громадськості, перемогли проєвропейські олігархи, тому закупівлі у «Газпрому» з якоїсь причини вирішено поступово згортати. А заяви у пресі?.. Та мало хто що у нас говорить привселюдно! Це лише слова.