Продаж 50% валюти стабілізував ринок
Національний банк задоволений результатами обов’язкового продажу 50% валютного виторгу експортерами. Це дозволило наситити міжбанківський ринок валютою, стабілізувати його, а також сформувати чисту пропозицію валюти замість чистого попиту, що спостерігався, у минулому році. Про це в ексклюзивному коментарі телеканалу БТБ заявив Сергій Кораблін, директор Департаменту аналізу й прогнозування грошово-кредитного ринку НБУ.
«У середньому від 70 до 80% всієї вхідної валюти на рахунки наших резидентів реалізується на ринку в обмін на національну валюту. Це зумовлено тим, що компанії й банки ведуть свою господарську діяльність в Україні. Їм необхідна національна валюта для виплати зарплат, сплати податків, для розрахунків зі своїми партнерами, і в цьому контексті необхідність продажу 50% всіх валютних надходжень на ринку не спричиняє ніяких системних обмежень для цих компаній і банків», – наголосив Кораблін.
За словами представника НБУ дія нормативу про обов’язковий продаж 50% валютного виторгу дозволила наситити міжбанківський ринок валютою й сьогодні переважає її пропозиція.
«Якщо ми візьмемо середньоденні показники міжбанківського валютного ринку у вересні- листопаді минулого року, то в той період чистий денний попит на іноземну валюту коливався в діапазоні $ 60-70 млн в еквіваленті. У грудні, після введення даної норми, він упав приблизно до $ 20 млн. А в поточному році чистий попит не тільки зник, а він, по суті, трансформувався в чисту пропозицію іноземної валюти», – розповів представник НБУ.
Додатковий ресурс, за словами Корабліна, валютний ринок одержав також після того, як була уведена норма про обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку частини запозичень та інвестицій.