Президентські стипендії: Янукович дасть грошей колегам-письменникам і навіть цирку
У кінці минулого року Президент України підписав документ, яким планується збільшити фінансову підтримку культури і мистецтва (Указ № 717/2013)
Незважаючи на повальне закриття музичних і художніх шкіл протягом 2013-го, новий указ передбачає, що цьогоріч мережу шкіл естетичного виховання розширять. Більше того, в указі є пункти, явно написані людьми, які дещо тямлять у цій сфері. Наприклад, крім усілякого класичного «поліпшення» та «розширення», згадується про виготовлення музичних інструментів для спеціалізованих шкіл і тиражування нотної літератури. Кожен музикант підтвердить, що будь-який друк нот за останні 20 років відбувається лише власним коштом. І це, мабуть, уперше, коли про такі ось «дрібнички» згадують на державному рівні.
Хоча радіти українським митцям зарано. Всілякі благі наміри, на зразок започаткування Національного театрального фестивалю, підтримки кінематографії та, нарешті, паспортизації нерухомих обʼєктів культурної спадщини, ще треба підтвердити реальними справами. Це ж бо поки – порожні слова на папері. При цьому вже зараз деякі пункти викликають здивування. Приміром, є в указі ідея проводити Всеукраїнську виставку традиційного народного мистецтва та народних художніх промислів, яка має проходити у Києві раз… на чотири роки. Чим же так завинило народне мистецтво та промисли, що їх показуватимуть широкому загалу не частіше, ніж Олімпіаду?
Є і цілком конкретні пункти, що, на думку глави держави, мають поліпшити культурно-мистецьку сферу діяльності. Так, цього року побільшає державних стипендій для видатних діячів науки, освіти, культури і мистецтва, охорони здоровʼя, фізичної культури і спорту й інформаційної сфери. Як бачите, до цього переліку потрапляють не тільки митці, можливо, тому президент розпорядився заснувати ще 250 щорічних стипендій імені себе… тобто «Президента України для молодих письменників і митців у сфері музичного, театрального, образотворчого, хореографічного, естрадно-циркового та кіномистецтва». Положення про порядок призначення стипендій розроблятимуть найближчі три місяці, тому розмір грошової підтримки для молодого покоління поки що невідомий.
Одначе чи доцільно взагалі говорити про кабмінівські чи президентські стипендії, які нараховуються з державної казни? Мабуть, багато хто пам’ятає, що в СРСР дуже престижною була Сталінська премія, стипендіати якої отримували по 100 і 50 тисяч рублів за відповідні місця. Мало хто знає, що гроші ці виплачувалися не з державного бюджету, а брались із особистого рахунку товариша Сталіна, зокрема з гонорарів за написані ним політичні праці. Звісно, говорити про якусь цінність і доцільність видання цих самих праць не варто. Але факт лишається фактом: хай навіть стипендія не іменна, але якщо вона президентська, то може наш гарант виділити частину своїх гонорарів для молодих письменників і митців?
Нагадаємо, що наш президент належить до найоплачуваніших письменників світу. Тільки в 2011-му він отримав гонорарів за свої книжки на 16,4 мільйона гривень. У 2012 році з ним розрахувалися трохи гірше, але все одно непогано – на 15,55 мільйона. Письменник Андрій Курков вважає, що Янукович у середньому отримує гонорари в 375 разів більші, ніж у найпопулярніших українських прозаїків і поетів. Воно й зрозуміло, Віктор Федорович – уже зрілий автор, видав не одну книгу (хоча останнім часом взагалі-то нічого не пише й не видає, але гонорари все одно «капають»).
До речі, якщо президент поділиться із молодими письменниками гонорарним фондом хоча б за один рік, вийде нічогенька сума в 60 000 гривень. Тоді й із держбюджету можна чогось «підкинути». Недарма Віктор Янукович давно мріяв про добрий меценатський закон, і навіть у новенькому указі є пункт про меценатську діяльність у сфері культури та мистецтва.
Чи згадає український гарант знамениті слова американського колеги: «Не питай, що держава може зробити для тебе…» і почне благодійництво із себе? Це навряд. Президентська стипендія – лише гарний спосіб піару державним коштом. І, звісно, чудовий привід публічно роздати «пряники» й поусміхатися на камеру. Про суму закладених для піару грошей дізнаємося зовсім скоро. Єдине, що втішає, – гроші ці молодим письменникам, художникам чи музикантам будуть зовсім не зайвими. Однак також буде цікаво простежити, хто саме стане стипендіатом. Чи не майбутні народні артисти на зразок виконавця шансону Олега Гаврилюка? Як кажуть: найцікавіше тільки починається (особливо в рік передвиборчих обіцянок, премій і стипендій)!