Податок на додану вартість стає ефективнішим
Тривалий час небезпідставна критика ПДВ, підкреслюють експерти, базувалася на серйозних проблемах із адмініструванням цього податку, простроченнями із його відшкодуванням. З прийняттям Податкового кодексу, формуванням електронного реєстру податкових накладних, більшість існуючих претензій бізнесу щодо адміністрування ПДВ втратило свою актуальність, оскільки система повернення переплаченого ПДВ значно покращилася.
Так, за 10 місяців поточного року відшкодовано ПДВ на суму 45,6 млрд грн, що на 6,0 млрд грн, або на 15,2% більше, ніж відповідний показник 2012 року.
Понад 43% від цієї суми (19,7 млрд грн) відшкодовано в автоматичному режимі. При цьому зменшуються залишки невідшкодованих сум, оскаржених у судовому порядку.
Якщо на початку року ця сума становила 7,2 млрд грн, то наразі — 4,75 млрд грн.
Все це, на думку експертів, вказує, що Уряду вдалося поєднати інтереси держави і бізнесу в податковій сфері.
Водночас, на думку експертів Українського союзу промисловців і підприємців (УСПП), проблеми з відшкодуванням ПДВ залишаються.
Вони підкреслюють, що Президент України акцентував увагу на необхідності
продовження роботи у цьому напрямі відповідно до очікувань бізнесу, на недопущенні затримки бюджетного відшкодування ПДВ.
Експерти зазначають, що ПДВ діє майже у 140 країнах, серед них — практично всі промислово розвинені країни. Єдина із розвинених держав, де такого податку немає, — США.
Додана вартість виникає при продажу купленого товару, послуги, роботи. Наприклад, Ви купили товар за 12 грн., у його ціні 2 грн. – ПДВ, а продали за 18 грн., у його вартості 3 грн. – ПДВ. Виникла різниця – додана вартість: 18 – 12 = 6 (грн.), а різниця: 3 – 2 = 1 (грн.) – податок на додану вартість. Ось цю різницю і сплачують у бюджет платники ПДВ.
А є людина яка може пояснити суть ПДВ? Що саме він оподатковує?