Опозиція і влада порозумілися на хабарах і конфіскації
Верховна Рада ухвалила зміни до антикорупційного законодавства
У депутатів, нарешті, дійшли руки до антикорупційного законодавства. 18 квітня парламент ухвалив законопроекти № 2802 і № 2803.
Перший передбачає кримінальну відповідальність за пропозицію неправомірної вигоди і за прийняття пропозиції такої вигоди (хабарництво). Другий – ще суворіше. Він вводить в обіг незвичний термін «спеціальна конфіскація», який дозволяє вилучати навіть майно родича, якщо суд доведе, що його придбали за хабар.
А тепер найцікавіше. Фокус у тому, що за обидва законопроекти проголосувала неймовірна за нинішніх реалій кількість нардепів – 362. Тобто, понад конституційну більшість. До того ж, їхніми авторами стали народні обранці від чотирьох парламентських фракцій: «Удару», «Свободи», «Батьківщини» і Партії регіонів. І це дуже дивно, враховуючи, що в оргазмі законотворення злилися непримиренні – опозиція та провладна фракція.
Наївні подумали, що обранці прислухалися до волання групи держав проти корупції Ради Європи (GRECO), буцімто в Україні зрослися політичні й економічні інтереси. І тому законодавці вирішили терміново позбутися нажитого майна та бізнесів, «чомусь» записаних на родичів і кумів.
Аякже. Секрет революційного голосування не в тому. Насправді добре відомо, що існує умовна категорія законопроектів із завищеним, так би мовити, індексом піар-ефективності. Наприклад, звін про мовні закони, заборону абортів чи пенсійну реформу сягає навіть тугих вух електорату.
Антикорупційні закони не такі подразливі, але для імітації боротьби бджіл з медом годяться. До того ж, будь-який нардеп знає: закони в Україні писані для простих смертних. А для «еліти» їх виконання потребує так званої пресловутої «політичної волі». А з нею на вітчизняних просторах самі знаєте як…