Олег Рибачук: Євромайдан-2013 – зона, вільна від політики
Як ми нещодавно повідомляли, майдан розколовся навпіл. Їх тепер два. Один – з політиками, інший – без них. Саме він претендує на горде ймення Євромайдану. І саме він територіально розташований на історичному місці, де дев’ять років тому майоріли помаранчеві прапори, а ті, хто стояли під ними, тішили себе надіями, яким не судилося збутися. Сьогодні тут все по-іншому. Без шаликів і прапорів. Принаймні партійних. І без політиків, які цього разу репетують через двісті метрів на Європейській площі. На політику тут – табу. Тому ті, хто наїлися її до блювотного рефлексу, можуть спокійно йти сюди, не боячись лицезріти нав’язлу в зубах і свідомості символіку або пику, яка користуючись нагодою, поспішає примазатися до вашого європейського вибору. І невідомо з якого бодуна очолити ваш особистий протест.
І все ж таки, чи виправданий поділ майдану на мух і котлети? Коли суспільство має, навпаки, об’єднуватися навколо євроінтеграції? Основна мета і в тих, і в інших – начебто спільна – примус влади «відповідати за базар» , тобто взятися таки за розум і підписати давно обіцяну українцям «євро асоціацію». Хіба не логічніше заради цього заткнути носа і перетерпіти навалу політичних гасел, промов, прапорів і провокацій?.. Тим більше, що обидва майдани зовсім не конкурують між собою, і відносини мають цілком толерантні.
ПіКу вдалося поспілкуватися з членом координаційного комітету Євромайдану, відомим громадським діячем Олегом Рибачуком.
Приречений на успіх
– Олеже Борисовичу, поясніть, будь ласка, що відбувається. Що за розмаїття майданів у центрі Києва? Навіщо?
Наш Євромайдан виник на Майдані незалежності за три дні до акції, за ініціативою простих людей, там немає жодної політичної сили, жодного політичного прапору. Немає прямого лідерства, але є високий рівень самоорганізації. Так, у нас є заборона суду і ми наметів не ставимо. Що насправді робить нас значно сильнішими. І коли мені в фейсбуці пишуть, що цей майдан приречений, бо у вас немає тепла, немає туалетів, немає жодних умов, я відповідаю: так. У цього майдану немає тепла, туалетів, умов, і тому він приречений. На успіх. Бо там немає жодної проплаченої людини.
Питання довіри, а, точніше, її відсутності – це зараз ключове питання, яке дозволяє непопулярній владі вигравати. Навіть у протистоянні не тільки з опозицією, а і з суспільством. Для мене цей майдан вважливий тим, що там відновилися довіра і волонтерство. Це ж трагедія, коли люди в Україні не вірять в те, що можна не за гроші відстояти свою позицію. Тому те, що відновився такий майдан, на якому зовсім немає проплачених людей, і всі це бачать – саме по собі дуже великий позитив. У нас одне гасло і ода вимога: «Янукович, підпиши!».
А опозиційний майдан висуває інші вимоги, бо його організували політичні партії. І це цілком природно, кажу як людина, яка добре знає, що таке політика, геополітика і громадянське суспільство. Я є громадським діячем уже 8 років, і дуже пишаюся тим, що це не стало кон’юнктурою. На початку вважалося, що громадський діяч – наче той піонер у партії (навіть не комсомолець), що це якісь дитячі забавки. А тепер зверніть увагу, що відбулося в суспільстві стосовно ставлення до політичних партій: через те, що їх така велика кількість, і вони дуже персоніфіковані, партійні прапори викликають алергію у суспільства.
– Якщо точніше – роздратування…
Ну це ще м’яко кажучи. Тобто дуже велика кількість людей ніколи б не прийшли на майдан під партійні прапори. З чим ми зіткнулися? Коли я розмовляю з представниками «Батьківщини», УДАРУ чи Свободи, я розумію, чому у них там прапори. Адже вони передусім політики і їм треба виграти політичну битву. І я вірю в те, що вони справді за європейську перспективу, але у них паралельно йде і відставка уряду, і імпічмент президенту, – тобто речі, на які б ми цей майдан не зібрали. Не тому що люди цього не хочуть. А тому що вони не розуміють, що буде після. Коли виникла ініціатива створення цього Євромайдану, досить спонтанно, до речі, то в перший день запрошення отримали приблизно 600 тисяч українців, які користуються інтернетом. 10 років тому це було абсолютно неможливо. У нас є сайт «Євромайдан», який є найпопулярнішим зараз в Україні. Ми є у всіх соцмережах. Ціла команда людей працює над тим, щоб тільки встигати обробляти пропозиції про допомогу.
– Багато небайдужих?
15 тисяч пропозицій, чим допомогти майдану. Люди просто фізично не встигали їх усі прочитати. От класичний приклад. Потрібна акустика. На опозиційному майдані її, очевидно, підготували і проплатили. У нас немає таких великих потреб і немає мети витрачати кошти. Ми просто звертаємось до людей: потрубна акустика. Говоримо, яка саме, і вона з’являється. Чому? Тому що це неполітичний майдан, не кон’юнктурна річ, тому що люди, які мають можливість допомогти, розуміють, що на цьому буде вигравати тільки суспільство. Тому що бізнес, який допомагає нам у цьому, теж хоче, щоб Україна була європейською.
І всі люди, які йдуть на майдан, хочуть того ж самого. Наприклад, приходить дідусь і каже: у мене є діти і внуки, я хочу, що вони жили в Європі. Коли є природня зацікавленість суспільства, вона і виливається у таку форму. І якби ми почали це в щось конвертувати, наприклад, в якісь політичні дивіденди, якби з’явилися політичні вимоги, як наприклад, у податкового майдану, то він би згас. І тому зараз наш Євромайдан є символом народного майдану, а опозиційний на Європейській площі є політичним майданчиком. Природно, що суспільство і партії мають бути поєднаними. Зараз у партій одна проблема: вони не мають зв’язків і кореневої системи. А суспільство, у свою чергу, не навчилося делегувати партіям довіру. І тому зараз просто відпрацьовується модель рівноправного партнерства. Тут немає ані старших, ані молодших. Є діалог, є два майдани, ми сьогодні вранці побували на обох. І домовилися, що речники народного майдану будуть приходити туди, політики будуть відвідувати нас. Це, в принципі, і є символом нової України.
Більше майданів – хороших і різних
– А скажіть, чи буде якимось чином структурована спільнота, яка приходить на Євромайдан? Можливо, збиратиметься якась рада ? Яка виноситиме рішення, встановлюватиме правила і слідкуватиме за порядком?
Це вже є. З перших хвилин майдану виникли певні правила. Перше: ми не маємо жодних політичних прапорів. Але, коли майдан тільки з’явився, були політичні речники: і брати Клички виступали, і Тягнибок, і Яценюк. Потім ми сказали, що слово матимуть ті люди, яких буде визначати громадськість. Тому що ми не хочемо перетворювати цей мітинг у суцільні, прогнозовані і вже затерті до дірок політичні промови, які зовсім не відображають суть цього майдану.
Тепер про те, як структурувався майдан. Особисто для мене це зразок самоорганізації. У нас немає жодного лідера, але є люди, яких умовно можна назвати оргкомітетом, які відповідають за певні напрямки. Скажімо, за забезпечення життєдіяльності – від продуктів до будь-якої логістики. Потім – за комунікації, спілкування зі світом. За «електронку» – сайт «Євромайдан». За безпеку. Є молодіжне крило координації дій зі студентами. Є перелік речників, близько 40 прізвищ, і всі ці люди – суспільні авторитети. Кожен день планується сьогодні на завтра. План наступного дня можна побачити на сайті. А кожен мітинг закінчується тим, що ми говоримо про недопущення провокацій.
– А були провокації?
Була провокативна спроба поставити два намети. Ми це рішуче зупинили, і можна впевнено говорити, що на цьому майдані жодних провокацій не буде. Як і політичної символіки. Але є і буде можливість отримати будь-яку допомогу. Там немає жодних коштів, але те, що потрібно для життєдіяльності народного майдану ми озвучуємо, і пропозиція перевищує попит. До нас приходять дуже цікаві люди. Який результат? Якщо раніше біля нас стояла суцільна стіна Беркуту, то зараз – дві-три людини.
– Все-таки відчуваєте якийсь тиск з боку правоохоронців? Чи можна його порівняти із тиском, який чиниться на політичний майдан?
Тут у нас зовсім нещодавно був певний момент істини. Коли після загальнонаціональної акції мене розбудили о 6 ранку із звісткою, що нас оточує «Беркут». І в той момент була, напевно, найбільша загроза, що майдан можуть просто знести. Але минулося, і зараз, наприклад, я не бачу загрози з боку силовиків, тому що кожен день немає жодних шансів для того, щоб вони втручалися. Ми не провокуємо їх. Мало того, у нас одна людина, яку врятував працівник міліції. Молодий хлопець міг померти, у нього вперше в житті був приступ епілепсії, і реально міліціонер врятував йому життя, надавши першу допомогу.
– Так, цю інформацію широко висвітлювали ЗМІ.
Очі в цих людей – зовсім інші. Можливо, тому, що ми їх не провокуємо. Бо розуміємо, що в будь-якій європейській державі, якщо ти поведеш людей на державну будівлю, там може дійти навіть до того, що стрілятимуть. Наш майдан – європейський. У Європі уряди силою не скидають. Сила у Європі – це вибори. Обирайте інших і міняйте політиків. Але штурмувати державні об’єкти, провокувати правоохоронні органи… Будь-який європеєць зрозуміє тоді українську владу. У нас інша політика: ми поводимося як європейці, і влада змушена поводитися так само. Якщо не бути європейською, т хоча б імітувати це. Це дуже важливо для того, щоб ми змінилися.
Вот как интересно. Рыбачук говорит, что на их майдане нет ни одного непроплаченного человека, а между строк криком кричит, что все на этом майдане проплаченные с Банковой, кроме разве что простых студентов, но они пришли сюда в большинстве своем по разнарядке вузов.
януковичу нужен был этот майдан, чтобы ехать в Вильнюс хоть с какими-то аргументами, кроме Тимошенко в заложниках
Державний герб України
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
Вн. № 8/346
У Х В А Л А
про відкриття провадження в адміністративній справі
26 листопада 2013 року
м. Київ
№ 826/18465/13-а
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Санін Б.В., ознайомившись з позовною заявою
Політичної партії “Європейська партія України”
до
Кабінету Міністрів України
про
визнання незаконним та нечинним розпорядження КМУ №905-р
від 21.11.2013р. ,
ВСТАНОВИВ:
25.11.2013 р. до судді Окружного адміністративного суду м. Києва Саніна Б.В. надійшов адміністративний позов Політичної партії «Європейська партія України» (надалі – Позивач) до Кабінету Міністрів України (надалі – Відповідач), в якому просить суд:
1. Визнати незаконним розпорядження Відповідача №905-р від 21.11.2013 р. «Питання укладення Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами – членами, з іншої сторони» (надалі – Розпорядження №905-р).
2. Визнати нечинним Розпорядження №905-р.
Суддя визнав дану позовну заяву і додані до неї документи достатніми для відкриття провадження у справі згідно ст.107 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі – КАС України) та відповідно надіслати копію адміністративного позову та доданих документів Відповідачу.
Водночас, в п.1 ч.2 ст.110 КАС України передбачено, що суд до судового розгляду адміністративної справи вживає заходи для всебічного та об’єктивного розгляду і вирішення справи в одному судовому засіданні протягом розумного строку. З цією метою суд може прийняти рішення про витребування документів та інших матеріалів.
Так, при розгляді матеріалів позову та вирішення питання про відкриття провадження по справі, суд дійшов висновку про необхідність витребувати у сторін додаткові документи та інформацію, зокрема:
ь від Позивача – власне письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору;
ь від Відповідача – документи, на підставі яких було винесено оскаржуване Розпорядження №905-р.
В той же час, відповідно до положень ч.1 ст.171 КАС України, правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України.
В ч.3, ч.4 та ч.5 ст.171 КАС України визначено, що у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов’язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи. Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду.
З огляду на вищевказане, керуючись ст.104, ст.105, ст.106, ст.107, ст.110 та ст.171 КАС України, суд –
УХВАЛИВ:
1. Відкрити провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись під головуванням судді Саніна Б.В.
2. Закінчити підготовче судове засідання та призначити судовий розгляд справи на 10.12.2013 р. о 13:30 год., що відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду м. Києва за адресою: м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1, зал судового засідання №10.
3. Позивачу та Відповідачу забезпечити явку уповноважених представників у судове засідання.
У випадку неможливості з’явитись в судове засідання, сторонам подати відповідне повідомлення, в якому вказати обґрунтування поважності неможливості з’явитись до судового засідання та надати відповідні докази, що посвідчують поважність причин неявки.
4. Витребувати від Позивача:
ь власне письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору.
5. Витребувати від Відповідача:
ь документи, на підставі яких було винесено оскаржуване Розпорядження № 905-р «Питання укладення Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх державами – членами, з іншої сторони».
6. Запропонувати Відповідачу подати до суду письмові заперечення проти позовних вимог (із доказами на їх підтвердження, що наявні у Відповідача), в разі заперечення щодо позовних вимог Позивача.
Вказати Відповідачу на необхідність надати до суду додаткової копії заперечень (в разі її виготовлення) для подальшої передачі представникам Позивача.
7. Зобов’язати Кабінет Міністрів України відповідно до вимог ст.171 КАС України, опублікувати оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі у виданні, в якому розпорядження Кабінету Міністрів України від 21.11.2013р. №905-р «Питання укладення Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським Співтовариством з атомної енергії і їх Державами – членами, з іншої сторони» було або мало бути офіційно оприлюдненим.
Вказати Відповідачу, що оголошення повинно містити вимоги Позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду даної адміністративної справи. Оголошення повинно бути опубліковано не пізніш як за сім днів до судового розгляду.
Додаток на адресу відповідача: позовна заява з додатками.
Суддя Б.В.Санін
Інформація про процесуальні права і обов’язки осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.49, 51 КАС України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов’язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов’язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов’язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов’язків, визначених у ст.49 КАС України, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Крім прав та обов’язків, визначених у ст.49 КАС України, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову. Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі. Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.
Греции хоть дали 200 миллиардов евро, но одновременно протянули и веревку с мылом в надежде на то, что сук она найдет себе сама, а чего ждать Украине в “предбаннике” ЕС??? Видать только веревку и мыло. Ах!! Да!! Квасневский же пообещал до 1 миллиарда евро в год… Ню-ню…
Абсолютно хибна штрейбрехерська зрадницька позиція. Європейський вибір СУТО ПОЛІТИЧНА позиція. Постояти покричати – це те що хоче влада. Політичні партії – інструмент. Створення окіхось самоорганізацій – теж політична робота але нелегітимна і слабка. Все рівно з’являються “морди” які претендуватимуть на лідерство. Рибачук діє за сценарієм влади.
Ага – ага, ты им еще про горшки и свидомитов расскажи, давно тебя успешного не слышали
Я всегда была за папиредников и Юлю Тимошенко. Янукович украл у нас надежду. Разом нас багато!
Если вы не обьедегитесь с оппозиционными партиями, то просрете евромайлан, как просрали податковый майдан.
И Украина идет по этому же пути, надежно прикрыв глаза шорами… Жалко…
Как говорится “БЕЗ СЛОВ” ====== По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), из-за сложной экономической ситуации в Греции местные жители заражают себя ВИЧ ради пособия в 700 евро, сообщает Sky News.
Согласно статистике, число больных вирусом иммунодефицита за последние три года утроилось. В 2012 году число больных составляло 10,9 человека на каждые 100 тысяч. Большинство из инфицированных — мужчины в возрасте от 25 до 39 лет.
Как заявили в организации, как минимум половина случаев заболевания СПИДом были преднамеренными. Помимо пособия люди также получают быстрый доступ к программе реабилитации.
«Эти тенденции в Греции служат предупреждением для других стран, которым приходится сокращать дефицит бюджета, включая Испанию, Ирландию и Италию», — отметил секретарь ВОЗ. Он подчеркнул, что государствам с ограниченными финансовыми возможностями необходимо искать пути для устранения экономических проблем без причинения ущерба здравоохранению.
Рецессия в Греции продолжается уже шесть лет. Из-за долгового кризиса страна была вынуждена обратиться за помощью в Евросоюз в 2010 году. В обмен на 200 миллиардов евро греческое правительство обязалось сократить бюджетные расходы на содержание госсектора и социальные нужды. =====
Читать полностью: http://www.km.ru/zdorove/2013/11/26/dolgovoi-krizis-v-gretsii/726138-greki-nachali-spetsialno-zarazhat-sebya-vich-rad
Підтримай Свій вибір щодо Євроінтеграції України: http://evrointegracija.net.ua/ Йде голосування…