“Низи” пропонують знищити нелегальні копанки
Поки більша частина підприємців і виробництв працюють законно, ділки навчилися заробляти в рази більшу норму прибутку, діючи антиринковими методами. Ера копанок у Донбасі — це наслідки реформ, що відбувалися у вугільній галузі країни в минулому. У тому числі — плата за те, що вуглевидобуток надто довго залишався переважно державним і малоефективним. Однак найближчим часом у Донецькій області буде реалізовано низку комплексних заходів щодо припинення незаконного вуглевидобутку.
105 млн т на-гора!
Нелегальні шахти з’явилися у Донбасі в 90-ті роки ХХ століття, коли через масове закриття підприємств гірники опинилися без роботи. Оскільки в Шахтарську, Сніжному й Торезі вугільні шари виходять буквально на поверхню, то для початку вуглевидобутку достатньо вирити яму в землі під певним кутом. Іноді використовують старі штольні шахт. Самі шахтарі розповідають, що з однієї копанки за зміну можна видобути до 7 т вугілля.
Боротьба з нелегальним вуглевидобутком у Донбасі ведеться з різною інтенсивністю вже не перший рік. Зокрема, співробітники Державної служби по боротьбі з економічними злочинами Головного управління МВС України в Донецькій області ліквідували за І квартал 2009 року близько 100 нелегальних шахт, вилучивши при цьому 40 одиниць гірничошахтного обладнання і близько 650 т вугільної маси.
Роздержавлення шахт і зростання приватних інвестицій у сектор поступово вибивають основу з-під нелегального вуглевидобутку. Якщо в 2009 українські гірники видобували 68-69 млн т вугілля, то за підсумками 2012 року вуглевидобувні підприємства збільшили видобуток до 85,745 млн т вугілля у порівнянні з 81,859 млн т в 2011 році. В 2013 році планується підняти на-гора вже 86-87 млн т «чорного золота».
Зростання інвестицій призвело до постійного нарощування видобутку енергетичного й коксівного вугілля. Незабаром планується щорічно видобувати 105 млн т вугілля для повного заміщення ним природного газу в енергетиці. Нелегальний вуглевидобуток, звісно ж, заважає досягненню настільки важливої й амбітної мети, тому подальше існування копанок стає неприпустимим.
Боротися з нелегальним видобутком пропонують «низи»
По закінченні регіональної міжвідомчої наради по протидії незаконному надрокористуванню, глава Донецької облдержадміністрації Андрій Шишацький заявив, що у справі боротьби з копанками регіональна влада насамперед зверне увагу на жорсткість законодавчих заходів протидії незаконній розробці надр. Зараз у Кабінеті міністрів і Верховній Раді перебувають законопроекти щодо посилення відповідальності за даний вид правопорушення.
Другим етапом роботи з ліквідації місць незаконного вуглевидобутку стане комплексне відпрацьовування правоохоронцями разом з обласною владою й органами місцевого самоврядування одного з районів Донеччини, що найбільше постраждав від незаконного надрокористування. Копанки необхідно ліквідувати фізично. За повідомленням агентства Інтерфакс-Україна, Андрій Шишацький заявив, що у випадку виявлення й доведення провини посадовців, причетних до організації незаконного вуглевидобутку, усі понесуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Рішучі дії місцевої влади безумовно посприяють боротьбі з нелегальним видобутком вугілля в шахтарських регіонах. Оскільки нині ініціатива виходить саме від місцевої влади, а не вищого її ешелону, це засвідчує налаштованість на боротьбу з нелегальним вуглевидобутком людей, які можуть вирішити проблему найефективніше.
Схоже, наступає інша доба, коли більшість шахт стають приватними, працюють добре і прибутково. Людям є де працювати в умовах дотримання прав найманих робітників і правил охорони праці. Водночас, бізнес має можливість вкладати кошти в легальні виробництва по видобутку вугілля, а не будувати «сірі» схеми з копанками. Тому «тіньовий» вуглевидобуток вже втрачає колишню економічну ефективність. Окрім того, проти нього ополчилися прозоро працюючі вуглярі. Будемо сподіватися, що звиклим працювати «по-сірому» незабаром доведеться піти з ринку.