Нова бюджетна установа забезпечить безпеку вуглевидобування
Уряд вирішив створити у сфері Держгірпромнагляду бюджетну установу «Центр комплексної безпеки підприємств вугільної промисловості» для підвищення рівня безпеки робіт на вуглевидобувних підприємствах
Завданням нової установи є централізований контроль за станом рудничної атмосфери й гірничо-шахтного устаткування, запобігання виникненню небезпечних ситуацій шляхом автоматизованого прогнозування.
Такого немає ніде у світі!..
Уряд продовжує вживати заходів з підвищення безпеки праці шахтарів. Це вигідно і з економічної точки зору, оскільки поліпшення умов праці дозволяє інтенсифікувати виробництво. Створення спеціалізованого відомства, що займеться безпекою на шахтах — «Центра комплексної безпеки підприємств вугільної промисловості» свідчить, що влада пам’ятає про проблеми не тільки в момент їхнього загострення, але й діє на випередження, запобігаючи можливому лиху.
Голова Держгірпромнагляду Олександр Хохотва підкреслює, що «Центр комплексної безпеки підприємств вугільної промисловості» є унікальним не тільки на Україні, але й в усьому світі. Механізм функціонування нового Центру вже продемонстрував високу ефективність. За піврічний пробний період відразу кілька десятків вугільних підприємств переконалися: новий підхід, технологія й електронна система контролю ситуації на шахтах дійсно працюють, рятують життя людей, заощаджують кошти підприємств. На створення Центру безпеки вугільних підприємств витрачено 33 млн грн бюджетних коштів. Підключення однієї шахти до системи безпеки обходиться у 17-25 млн грн.
Більшість смертельних випадків на шахтах стаються через організаційні причини. Завдання Центру — спробувати виключити помилки, характерні для людського фактора, використовуючи інформацію систем безпеки на шахтах, запобігти аварії вже в зародку. Система безпеки працює на двох рівнях (попередження й запобігання аварії), точно розмежовуючи нормальну й позаштатну ситуації, коли у керівників Центру й шахти з’являється шанс виключити розвиток аварії. Комп’ютеризована система Центру здійснює диспетчерський контроль за 35 шахтами, обладнаними системами безпеки. За допомогою даної системи вже вдалося уникнути десятка аварій.
«Комсомолець Донбасу» — приклад для інших
Якщо порівняти стан безпеки праці в Україні й у світі, то кількість нещасних випадків у перерахуванні на людино-години в цілому по нашій країні в 3 рази вище, ніж у США або в Європі. На вітчизняному виробництві люди травмуються кожні 8 хвилин і гинуть внаслідок травм кожні 6 годин.
Що стосується вугільної промисловості, то найчастіше до загибелі працівників призводить обвалення вугілля (близько 30% від загальної кількості смертельних випадків), а також підземні вибухи газу й пилу (20%), експлуатація підземного транспорту (15%) і серцево-судинні захворювання (15%). Ще близько 15% смертельних випадків стається на поверхні під час ремонтних робіт й обслуговування шахтних технологічних комплексів.
Активно впроваджує системи безпеки праці українська компанія ДТЕК, у складі якої нараховується 30 вугільних шахт. На безпеку виробництва за 10 місяців 2012 року тут витратили більше 370 млн грн, при цьому кількість нещасних випадків скоротилася на 21%, а коефіцієнт травматизму зменшився з 1,48 до 1,2 (на 200 тис. відпрацьованих людино-годин). Компанія практикує не тільки «модель покарання» за порушення техніки безпеки, але й намагається попередити різноманітні нещасні випадки на виробництві, проводячи оцінку керівників у царині безпеки. В 2014 році програма мотивації безпечної праці буде впроваджена на всіх шахтах компанії.
Торік випадки травматизму гірників на шахті «Комсомолець Донбасу», що входить у компанію ДТЕК, стали великою рідкістю. Працювати на підприємстві, не порушуючи правил техніки безпеки, на додачу до всього тепер вигідно. Солідне збільшення зарплати (500-1000 грн щокварталу) гарантує розроблена програма мотивації безпечної праці.
За бездоганну роботу й безумовне дотримання правил техніки безпеки за минулий рік на «Комсомольці Донбасу» було заохочено 300 працівників. Усього в 2013 році шахта інвестувала в безпеку праці 44 млн грн. Кожен співробітник шахти був забезпечений необхідним набором засобів індивідуального захисту — спецодягом, касками, респіраторами, фільтрами. Проведено планове навчання з охорони праці.