Німецький фотограф привіз у Київ фото вінницької комуністичної газети
В Інституті проблем сучасного мистецтва відкрито останню та найцентральнішу виставку Міжнародного фестивалю візуальної культури «Візії»
Закінчується фестиваль оригінальною презентацією: це ніби й зарубіжний проект і водночас – усе своє, рідне. Називається виставка відповідно до тематичного задуму всього фестивалю «Дзеркало архіву». Німецький документаліст Бурхард фон Хардер трохи ніяково представляє свої роботи, оскільки вони, власне, і не його…
Уперше приїхавши в Україну кілька років тому, він «утік» із великого та незручного Києва до маленької теплої Вінниці. Там, у покинутому будинку колишньої комуністичної газети, він знайшов фотонегативи. Їх виявилося цілих 10 тисяч! Перегляд відсканованого архіву тривав рівно добу. Тут і святкування річниць Жовтневої революції, і вожді партії, і концертні виступи місцевого культклубу. Бурхарда надзвичайно зацікавили як самі знімки, так і історії людей, які залишили свій слід на плівці. Нам це може здатися дивним: більшість співвітчизників не знайде нічого особливого у цих фотографіях. Що так привабило німецького митця і європейських глядачів (виставка вже експонувалась у Європі), мабуть, найкраще пояснює українська письменниця Оксана Забужко. Вона написала до презентації влучний текст: «…Якимось незбагненним чином ці знімки до щему живі – попри всю їхню канонічну «прилизаність» і попри всю, хоч як рівненько розгладжену, неприховану вбогість схованої за ними дійсності. Буркгард побачив у них те, що для нас, із дитинства пересичених «наочною агітацією і пропагандою», дотепер лишається поза зоною видимого (легко уявити, як відмахнулись від настирного німця в місцевому музеї: та забирай, чудак-чоловік, кому воно впало!): у цих знімках є краса і сум. Є люди, живі й неповторні, що виглядають одночасно і вродливими – і дивно беззахисними під «рентгенівським» оком художника. І є художник – безіменний, як у середньовіччі, Майстер, котрого Буркгард за руку виводить із темної кімнати й ставить нам перед очі…»
На виставці також звучить запис віршів Василя Стуса. Бурхард фон Хардер відкрив для себе творчість поета, перебуваючи в Україні. Символічно, що Стус родом із Вінниці. Так загублені фото та згублений поет «зустрілись» у Києві в межах одного арт-простору…