Newsweek підрахував утрати України без Угоди про асоціацію
Непідписання Україною Угоди про асоціацію з Європейським Союзом викликає жах у Брюсселі та масові протести на вулицях Києва. Якими будуть наслідки несподіваного повороту нашого східного сусіда в напрямку Росії?
Доступ до одного з найбільших ринків у світі створив би реальний шанс для українських виробників різко збільшити прибутки і повʼязаний із цим розвиток усієї економіки. Внаслідок різкого зниження мита, запровадженого Європейським Союзом задля захисту і збереження власного ринку, Україна могла б максимально скористатися таким історичним шансом. Але скидається на те, що точно не цього разу…
Звичайно, що у випадку асоціації з ЄС не слід очікувати раптового припливу грошових коштів безпосередньо до бюджету України. Але Брюссель уже надав до цього часу майже один мільярд євро та може подарувати чергові 600 мільйонів, хоча не це є ключовим елементом угоди.
Реальний шанс, що випливає після підписання угоди, – це можливість відкриття всіх європейських ринків для українських фірм. Підрахунки свідчать самі за себе: 500 мільйонів не найбідніших споживачів, які представляють собою одну п’яту світової економіки. Це шанс, який важко моментально осягнути, однак, за попередніми оцінками, Київ міг сподіватися на зростання ВВП на 6 % щороку протягом наступних десяти років. Зниження митних тарифів викликало б падіння цін, що одночасно привело б до зростання споживання на 12 % щороку протягом десяти років.
Разом із тим Україні вже не потрібно було б переживати про раптове захоплення свого ринку європейськими товарами, звільненими від тарифного захисту. Як повідомляє інтернет-сторінка «Радіо Вільна Європа», угода містить положення, що гарантують десятирічний перехідний період для товарів і пʼятнадцятирічний – для автомобільного сектора.
Що стосується сільського господарства, однієї з найзахищеніших галузей Брюсселя, ЄС гарантував би негайне зниження митних тарифів на 80 % і погодився б на зменшення українських мит лише наполовину. Ще далі йдуть положення про торгівлю промисловою продукцією. Євросоюз задекларував в Угоді про асоціацію цілковиту ліквідацію захисту свого ринку, при цьому погоджуючись на 50-відсоткове зниження митних тарифів свого східного сусіда.
Адаптація Україною певних правових рішень, які застосовуються Євросоюзом, також могла би вплинути на її економічний ріст. Наприклад, впровадження до українського законодавства європейських рішень у сфері конкуренції могло б привести до того, що численні над Дніпром монополії та картелі були б обмежені ефективністю законодавства. Придатними для України також могли б бути європейські рішення у сфері контролю за державною фінансовою допомогою, де б наглядом займалися незалежні спостерігачі.
Також значним шансом для українських представників сфери обслуговування міг би бути доступ на європейський ринок державних закупівель, обсяг якого складає два більйони євро та становить 16 % ВВП Європейського Союзу.
Переклад з Newsweek
Володимир Олійник