НБУ пережив період осінніх курсових коливань
Незважаючи на традиційні спроби дестабілізації курсу гривні на початку осені, Національний банк України успішно пройшов період осінніх курсових коливань. Такого висновку дійшли фінансові експерти, аналізуючи ситуацію на валютному ринку.
З 16 серпня по 12 листопада курс гривні по відношенню до долара на міжбанківському валютному ринку знаходився в коридорі 810,07 грн — 815,57 грн за 100 дол. США. Тобто коливання курсу гривні становило 0,68%.
Незважаючи на зростання попиту на готівкову валюту, в цілому залишається стабільним і готівковий курс гривні. За цей же період середньозважений курс продажу доларів на готівковому валютному ринку змінювався в межах 1% — з 813,29 до 820,79 грн за 100 дол. США. На початку року сто доларів можна було придбати в середньому за 809,89 грн.
Експерти зазначають, що Нацбанк зміг забезпечити стабільність курсу національної валюти, хоча ситуація в економіці залишається складною. При цьому протягом серпня-жовтня чистий попит на валюту з боку населення становив 1030,9 млн дол. США (у серпні — 136,2 млн дол. США, у вересні — 678,7 млн дол. США, в жовтні — 216,0 млн. дол. США). При тому, що за період з січня по липень сукупний чистий попит на готівкову валюту з боку населення не перевищував 200 млн. дол. США.
Очевидно, що зростання попиту було пов’язане із цілеспрямованою кампанією, яка була розв’язана з метою дестабілізації курсу гривні, підкреслюють експерти. Але, незважаючи на ці спроби, Нацбанку вдалося погасити панічні настрої громадян.
На це вказують зростаючі залишки на депозитах фізосіб у комерційних банках. За період з січня по вересень вони зросли на 59,2 млрд грн — з 365,9 млрд грн до 425,1 млрд грн. При цьому, що особливо показово, депозити населення в гривнях збільшилися на 54,8 млрд грн, тоді як в іноземних валютах — лише на 4,4 млрд грн. Дані за жовтень про стан грошово-кредитного ринку ще не опубліковані Нацбанком, але експерти не сумніваються, що тенденція, яка спостерігається протягом цього року, не змінилася, і залишки на депозитах фізосіб продовжували рости переважно у гривні.
Експерти також звертають увагу, що коливання курсу гривні до долара значно менші ніж, наприклад, пари долар-євро на міжнародних ринках. Так, у період з середини серпня по 11 листопада курс цієї пари змінювався в межах 1,33–1,38 доларів за євро, або 3,76%.