Нацбанк планує обмежити євро і заборонити дочасне зняття депозитів
Національний банк України має намір запропонувати на затвердження новому складу Верховної Ради законопроекти з обмеження готівкових розрахунків сумою 1 тис. євро і заборони вилучення банківських депозитів до настання терміну їх повернення
Про це 9 листопада заявила голова Національного банку України Валерія Гонтарева в ефірі каналу “1+1”.
“Що ми перше робитиме, і такий законопроект в парламенті вже є. Дійсно, щоб у нас готівкові розрахунки не були більш ніж 1 тисяча євро. Друге питання, яке ми готуємо, коли засідатиме нова Рада, це про те, що депозити на термін – це депозити на термін”, – сказала Гонтарева.
Голова НБУ пояснила, що регулятору постійно доводиться вводити ті чи інші обмеження за депозитами саме з тієї причини, що будь-який депозит діє як рахунок до запитання, тобто дозволяє знімати гроші достроково.
“Це не мораторій. Ви не можете зняти свій депозит до терміну, ви можете його не класти на термін. Якщо ви взяли кредит на рік, від вас ніхто завтра його не зажадає назад. Це будуть зміни до Цивільного кодексу, і після ніхто не скаржитиметься на Нацбанк, що він забороняє дострокове розірвання”, – сказала Гонтарева.
Вона пояснила, що вкладник, який бажає одержати вищий відсоток за вкладом, зможе розмістити гроші в банку на певний термін, а за бажання знімати кошти в будь-який день – на ощадний рахунок, але вже з нижчими ставками.
“Це збалансує банківську систему, і Національному банку не доведеться закручувати гайки адміністративними методами. Є величезний опір реформам у нашій країні. У нас ніхто не розуміє, що в Європі ти не можеш заплатити готівкою більше тисячі євро. Якщо ми йдемо до Європи, треба перестати декларувати цінності, а вводити реальні європейські правила”, – наголосила голова НБУ.
Гонтарєва повідомила, що у Нацбанку є план на випадок військових дій. “План Ч” є на столі, але я не хочу його обговорювати”, – сказала вона.
Глава НБУ також вважає, що в бюджет-2015 потрібно закласти курс долара, орієнтуючись на 12,95.
“Я б не закладала курс долара інший, ніж 12,95”, – сказала вона, коментуючи запланований курс у бюджеті на 2015 рік.
Головний банкір країни також розповіла про чутки навколо її можливої відставки.
“Я близька до відставки не була. Мене президент запропонував на цю посаду. Якщо президент мені запропонує піти з цієї посади, я пручатися не буду”, – наголосила Гонтарєва.
“Наша країна більше не буде жити за фіксованим курсом (долара). Спочатку був курс стрибками: 1,7, потім був 5, потім 8, потім 12. Уся наша колишня історія показала, що це не призводить нашу країну ні до економічного зростання, ні до стабільності фінансової системи. Ще в квітні, коли наша країна підписувала меморандум з МВФ, ми заявили, що курсоутворення у нас буде гнучке. Що було потім, ви всі знаєте – курс досяг 11,70.
Курс став збалансованим. Далі ми не збиралися штучно фіксувати курс. Потім почалися активні військові дії. І коли на початку вересня ситуація почала розвиватися катастрофічно, і противник почав знищувати нашу інфраструктуру, ми вирішили ситуацію поміняти. Спробували відпускати курс і шукати нову для нього рівноважну ситуацію”, – пояснила Гонтарєва.
Нагадаємо, за період з 4 по 7 листопада офіційний курс гривні опустився до нового історичного мінімуму – 14,47 гривні за долар з рівня близько 12,95 гривні за долар, на якому він утримувався в період з кінця вересня. На валютному аукціоні НБУ 7 листопада середньозважений курсстановив 14,521 гривні за долар.
За словами Гонтарєвої, економічно обґрунтований курс дорівнює 13 грн/дол.
Міністр фінансів Олександр Шлапак вважає, що зафіксоване протягом кількох останніх днів падіння української національної валюти до рівня близько 14,5-15 гривні за один американський долар викликане військовими ризиками і панічною реакцією на них населення, тоді як економічно обґрунтований рівень курсу національної валюти залишається в межах 12,5-12,9 гривні за долар.
За матеріалами zaxid.net