Напередодні церковних свят в Україні руйнують історичні пам’ятки
Десятинна – у проекті, а дзвіницю в Херсонесі вже будують
Народний депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко вже втретє реєструє у Верховній Раді законопроект про відновлення церкви Богородиці (Десятинної). У центрі Києва згідно з цим проектом має «вирости» не тільки церква, а й музей і сад – тобто цілий комплекс. Нагадаємо, що проти законопроекту виступає не тільки опозиція, а й Міжнародна комісія ЮНЕСКО. Ще 2011 року там видали рецензію: «будівництво змінить лінію горизонту та може вплинути на візуальну цілісність і визначну світову цінність об’єкта (буферної зони Софії Київської)». Зате церква зовсім навпаки підтримує таку пропозицію, про що повідомив намісник Десятинного монастиря Пресвятої Богородиці архімандрит Гедеон. Позиція церкви є цілком логічною, адже саме з ініціативи святих отців столицю «прикрашають» храми, що виростають посеред парків, біля базарів або й просто на роздоріжжі. Нехай усі ці об’єкти не дуже вписуються в сучасний ландшафт, але ж колись на їхньому місці були храми! Отже, є гарний привід відновити святиню (у даному випадку читайте – із користю для себе витратити державні кошти й отримати їх постійне джерело у вигляді нового прибуткового об’єкта).
Як бути з історичною достовірністю проекту Мірошниченка? Адже від оригіналу маємо лише фундамент зруйнованої 1240 року церкви. Звісно, достовірних джерел про її зовнішній вигляд немає, але навіть якби це було достеменно відомо… Нікому ж не спаде на думку добудувати Колізей, Акрополь чи відновлювати руїни Херсонесу Таврійського? Звучить безглуздо? А ось і не вгадали! Це наша нова реальність: будівництво на історичних об’єктах в якості подарунка до нового церковного свята!
Приміром, зовсім нещодавно поселення «Херсонес Таврійський» було введено до списку культурних об’єктів ЮНЕСКО, повідомляє сайт «Музейний простір». Однак ні статус національного заповідника, ні визнання міжнародної організації не захистили його від забудови, ініціатором якої став зовсім не місцевий олігарх, а Володимирський собор. На території заповідника вже встановлено фундамент для спорудження дзвіниці з 13-тонним дзвоном, виготовленим на одному з підприємств Донецька. Будівництво дзвіниці приурочено до 1025-річчя хрещення Русі, а дзвін «відлитий вдячними нащадками святого рівноапостольного князя Володимира». Звісно, після таких змін до місцевого ландшафту до втрати статусу ЮНЕСКО – один крок. Заступник генерального директора заповідника «Херсонес Таврійський» Лариса Седікова зауважила, що з ними жодних погоджень не було: «Що зроблено, то зроблено – це все в рамках підготовки до великого святкування хрещення Русі… Розумієте, я не можу прокоментувати, бо не знаю, на якому рівні проводилися погодження. Але враховуючи, що це велике святкування на державному рівні…» До речі, проект Десятинної церкви від Мірошниченка у разі прийняття має завершитися ще 2015 року – якраз на час відзначення 1000 років від часу Успіння святого рівноапостольного князя Володимира. Звісно, відновлюватимуть Десятинну (якщо це все-таки вирішать зробити) знову ж таки державним коштом. Сума, вочевидь, знадобиться чимала… Головне, що забудова історичних об’єктів у цьому випадку має цілком логічне виправдання: якщо вже святкувати – то з розмахом і осучасненням! Удасться при цьому відхопити шматок заповідника, віднайти гроші на новий храм у двох метрах від уже існуючого – чому б і ні. Кому, власне, потрібні якісь міжнародні статуси, коли справа стосується мільйонів, що під таким «духовним» приводом можна викачати з держбюджету?