Напередодні лютої зими: у що виллється лімітування дешевого газу
Половина синоптиків пророкує Україні небувало люту зиму. Інша половина, щоправда, віщує холоди не аномальні, проте вже вересень і початок жовтня позначилися незвично низькою температурою, як для початку осені. І буквально у переддень початку опалювального сезону з’ясовується: ліміти на дешевий газ для опалення зменшили…
Треба платити, бо буде швах!
Микола Азаров закликав органи місцевої влади у разі потреби не зволікати з початком опалювального сезону: «Енергетичних ресурсів заготовлено достатньо, отже, вмикати опалення можна у будь-який потрібний момент». Водночас прем’єр-міністр одразу ж нагадав про необхідність «економити енергоресурси».
Усе нібито добре, немає заперечень… проте ремарка шановного Миколи Яновича щодо необхідності «економити енергоресурси» все ж таки насторожує. Виявляється, недарма: адже існує урядове рішення запровадити ліміти на використання підприємствами теплокомуненерго «блакитного палива». Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Андрій Бондаренко заявив, що теплокомуненерго, які споживатимуть газ понад виділені ліміти, оплачуватимуть надлишкове використання за тарифами для промисловості, що у 3,4 разу більші!
Для забезпечення теплогенерації у попередній опалювальний сезон було передбачено 8 млрд куб. м газу, проте, на думку чиновників, цей обсяг є надлишковим. Тому розпорядженням від 17 липня 2013 року № 618-р Кабмін зменшив цей обсяг на наступний опалювальний сезон до 6,3 млрд куб. м: цього нібито має вистачити для найхолоднішої зими… Найбільші ліміти виділені Києву (1,2 млрд куб. м), Донецькій (923 млн куб. м), Харківській (588 млн куб. м), Дніпропетровській (555 млн куб. м) і Запорізькій (315 млн куб. м) областям.
Цим же документом НАК «Нафтогаз України» та керівникам органів центральної виконавчої влади доручено обмежити постачання природного газу «тепловикам», які не повністю розраховуються за паливо. Борги ж теплокомуненерго перед «Нафтогазом» сягнули 17,5 млрд грн – рекорд за період незалежності України! Найбільше заборгували за газ Дніпропетровщина (2,5 млрд грн), Донеччина (2,7 млрд грн), Харківщина (2,2 млрд грн) і Київ (2,2 млрд грн). Отже, питання потрібно вирішувати терміново, інакше настане швах! Тому й запроваджуються ліміти.
Три нездоланні бар’єри
Але давайте поміркуємо, до чого може призвести така політика не в більш-менш осяжній перспективі, а вже цією зимою? В ідеалі все нібито добре: якщо регіону «закрутили гайки», визначивши ліміт дешевого споживання газу, та якщо кінцевих споживачів (себто мешканців будинків, школяриків, хворих у лікарнях та ін.) треба обігріти взимку – будь ласка, модернізуйте, утеплюйте!
Та це лише в теорії, бо є насамперед кляте друге «якщо»: теплокомуненерго має захотіти обігріти взимку змерзлих споживачів. У цьому випадку «тепловики» – це сяка-така влада. А хто у нас для кого: влада для народу чи народ для влади?! Отож-бо… Тому найперший імовірний наслідок лімітування дешевого газу для зимового опалення може бути наступним: відповідно до зменшення ліміту «тепловики» зменшать генерацію та подачу тепла кінцевим споживачам! Усе логічно: пред’являйте претензії Міненерговугіллю, що спустило «згори» ліміти, а теплокомуненерго і без того роблять усе від них залежне…
Другий слабкий пункт обраної політики – неможливість провести необхідну модернізацію сьогодні та зараз, коли опалювальний сезон ось-ось розпочнеться. А в перспективі… Що ж, було б непогано нагрівати не довкілля, а саме радіатори у квартирах. Плюс зменшити температурні втрати гарячої води. Для цього потрібно як мінімум модернізувати всі відповідні траси, як максимум – перейти на індивідуальні системи опалення та водонагрівання. Але тоді теплокомуненерго залишаться поза грою, тому влада виступає категорично проти локальних водонагрівачів!
І, нарешті, третя проблема: власне фінансова. Більшість нашого населення розраховується за спожите тепло доволі сумлінно – це завжди визнавали самі ж комунальники. Але саме на наступній ланці гроші немовби у «чорну діру» провалюються! З’ясувати, як утворюються багатомільярдні борги теплокомуненерго перед «Нафтогазом», – завданнячко, достойне неперевершеного Шерлока Холмса. Але немає в Україні такого детектива!!! Немає, хоч плач, і взяти ніде… От і зростають борги «тепловиків», хоч що ти станеш робити.
Саме наявність оцих трьох нездоланних бар’єрів і змушує сумніватися, що політика лімітування дешевого «блакитного палива» дасть належний ефект. А чим усе може скінчитися?.. Пригадайте зиму 1996–1997 років, коли багато підприємств понадіялися на обіцяну теплу зиму та відмовилися від опалення загалом! Пригадайте замерзлі туалети, порвані труби… Все це простояло до весни – доки не розтануло. А тоді довелося все розірване льодовим напором міняти. Як би не повторити цього жаху тепер!..
Пані Надіє, з цього приводу цитую свіжий матеріал “Вестей”:
■ 3 октября | 17:56
Более 7 тысяч столичных потребителей могут остаться без отопления и горячего водоснабжения при ожидаемом похолодании.
Как сообщают “Украинские новости”, управление магистральных газопроводов “Киевтрансгаз” по поручению “Нефтегаза” 3 октября снизило давление газа на ТЭЦ-5 и ТЭЦ-6 компании “Киевэнерго”.
Сейчас снижение давления газа не повлияло на работу теплоэлектроцентралей и они продолжают работать. Необходимая температура теплоносителя пока выдерживается. Компания продолжает подключать потребителей к централизованному отоплению и обеспечивать горячим водоснабжением.
“Однако в связи с ожидаемым снижением температуры и похолоданием необходимые параметры теплоносителя соблюдены не будут. В связи с этим без горячего водоснабжения и теплоснабжения останутся более 7 тысяч потребителей (жилдомов, объектов соцсферы) в Деснянском, Оболонском, Печерском, Голосеевском, Шевченковском и части Дарницкого районов столицы”, – говорится в сообщении энергокомпании.
Кстати, по состоянию на утро 3 октября в Киеве к отоплению подключили 93% детсадов, почти половину школ и 17,6% столичных жилдомов. Больше всего домов подключили в Святошинском, Соломенском, Голосеевском, Шевченковском и Деснянском районах столицы”.
Ну и когда же будет включено тепло в домах??? Этому брехливому и уродскому правительству по фик Законы Украины : “начало отопительного сезона с 15 октяборя или ….при понижении температуры ниже +8 град. на протяжении 3-х дней!!!” Уже неделю температура во всех регионах стабильно ниже + 8 град. Это есть не что иное как вредительство и уничтожение нации если не голодом. то холодом! Лобирование интересов ЧАСТНЫХ энергогенерирующих компаний прослеживается и в новом законе про запрет установки в домах индивидуального отопления, пришли эти уроды и все “порешали” и “покращили” , спасибо жителям Донбаса !!!! Такого мракобесия с соцсферой, дорогами , судами и пр. не было ни при одном правительстве со времен независимости, лихие 90-е снова возвращаются!