Найвідоміші гітаристи світу дадуть майстер-класи під час київського фестивалю
150-й сезон Національної філармонії України, 10 років фестивалю «Київ – 2013» гітарної музики і… трохи не дотягли до ювілейної дати, але все-таки вже Четвертий міжнародний конкурс гітаристів приймає цього тижня столиця. Учасники фестивалю приїхали до України з Польщі, Бразилії, Росії, Німеччини…
Приміром, Маркос Флавіо Ногейра довідався про конкурс два роки тому від свого вчителя Тільмана Хопштока, який саме був на фестивалі в Україні. Бразилець Маркос, який наразі живе в Німеччині, уперше приїхав до України. Ще минулого тижня він спостерігав за революційними подіями в центрі Києва, але бразильця вони не дуже налякали. У філармонії взагалі з гордістю говорять, що навіть восени 2004 року тут проходили конкурси і концерти, так що приймати іноземців під час Майданів не вперше.
– Я хочу перемогти, звісно, – каже Маркос, – але найголовніше – продемонструвати свою роботу, свій розвиток. Іще хочу повчитися в Франка Бунгартена та Рафаеля Агірре.
Це маленька особливість київського фестивалю – майстер-класи від найвідоміших виконавців гітарної музики у світі, які, крім цього, ще й складають журі. Цього року воно представлене італійцями Стефаном Віолою та Мауро Дзанаттою, іспанцем Рафаелем Агірре, німцем Франком Бунгартеном і українцем Андрієм Остапенком (автором проекту). Вже традиційно журі очолює італієць Стефано Віола. Всі члени журі щодня даватимуть майстер-класи та сольні концерти. У третьому турі, куди пройде лише п’ятеро учасників, вони виконуватимуть програми для гітари з оркестром. А в неділю, восьмого грудня, учасники, котрі займуть перші три місця, та представники журі дадуть великий концерт. До речі, непоганими будуть і винагороди для переможців.
– Лауреат І премії отримує 3 тисячі доларів, ІІ – 1,5, ІІІ – 1 тисячу, – розповідає Олена Зеніна, художній керівник Колонного залу імені М. В. Лисенка.
Цього року також уперше четвертий і п’ятий дипломанти отримують невеликі суми. Усі кошти для виплати премії виділяє Національна філармонія України.
Гітарних конкурсів у світі дуже багато. На жаль, український не є найвідомішим. Майже всі російські академії знають про наш фестиваль, хоча цього року й звідти приїхало небагато учасників. Але багатьох іноземців приваблює рівень членів журі (міжнародність конкурсу) та майстер-класи від гітаристів, які виростили вже по кілька поколінь музикантів.
Денис Білодід із міста Горлівка приїжджає на конкурс уже вдруге. Його також приваблює можливість повчитися у відомих гітаристів: «Це велика честь, що з ними можна займатися, чогось навчитися». Денис не розлучається з гітарою 20 із 30 років свого життя, від першого дня занять віддавши серце цьому інструменту:
– Чому академічна гітара? Мабуть, через смак до доброти, чистоти… При цьому батьки мої не мають відношення до музики взагалі. Так склалося… Сьогодні гітара дуже активно розвивається, щодня ти дізнаєшся про нові грані інструменту. Але на конкурсі все залежить від того, чи музикант має щось сказати зсередини, чи є в нього потенціал за допомогою звуків розповісти свою історію… Треба приймати будь-який результат: і позитивний, і негативний. Адже це лише можливість розвиватися далі.