На ядерну безпеку Кабмін додатково виділив 4 млрд гривень
Як зазначають експерти, постанова Уряду «Про затвердження Порядку здійснення державного нагляду за дотриманням вимог ядерної та радіаційної безпеки» надає можливість державним інспекторам з ядерної та радіаційної безпеки більш повно використовувати передбачені Законами України повноваження. Водночас затверджений Кабінетом Міністрів Порядок сприятиме зниженню регуляторного тиску на суб’єктів господарської діяльності у сфері використання ядерної енергії, але тільки у випадку, якщо вони неухильно дотримуються вимог безпеки, і їх діяльність має незначний ступінь ризику для людей і навколишнього природного середовища.
Урядові аналітики нагадують, що на виконання Програми підвищення безпеки енергоблоків АЕС у 2013–2017 роках Кабінет Міністрів виділив додатково 4,298 млрд грн (без ПДВ). Частково ця сума буде отримана від продажу електричної і теплової енергії, виробленої на об’єктах НАЕК «Енергоатом», на внутрішньому ринку.
Раніше Кабінетом Міністрів було також затверджено орієнтовний загальний розмір фінансування цієї Програми — 12,5 млрд грн на весь період її дії до 2017 року.
Україна належить до небагатьох країн із масштабною програмою використання ядерної енергії в мирних цілях: в економіці, медицині, науці та сільському господарстві. Зокрема, Україна посідає 4-е місце в Європі і 7-е місце в світі за встановленою потужністю АЕС. Крім того, Україна реалізує амбітні плани з розвитку ядерно-промислового комплексу: будує енергоблоки № 3 та № 4 Хмельницької АЕС, централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива АЕС України, завод із виробництва ядерного палива, новий безпечний конфайнмент (об’єкт «Укриття») тощо.
На думку фахівців, велика кількість атомних електростанцій в Україні, а також існування об’єкта «Укриття» на Чорнобильській АЕС покладає на Уряд велику відповідальність за дотримання ядерної безпеки. Відповідно до ст. 8 Конвенції про ядерну безпеку та ст. 20 Об’єднаної конвенції про безпеку поводження з відпрацьованим паливом, Стороною яких є Україна, держава взяла на себе зобов’язання щодо забезпечення ефективної незалежності регулюючого органу (Державної інспекції ядерного регулювання України) від органів державної влади та підприємств, які займаються сприянням використанню або використанням ядерної енергії.