МВС хоче слідкувати за українцями їхнім же коштом
Як повідомляє «Коммерсант-Украина», відповідний законопроект щодо внесення змін до Закону України «Про телекомунікації» було розглянуто минулої п’ятниці Держпідриємництвом
Сутність законопроекту, поданого МВС, проста: зобов’язати мобільних операторів закуповувати та встановлювати власним коштом обладнання для «проведення негласних слідчих (розшукових) дій та забезпечення тимчасового доступу до речей і документів, які містять інформацію про зв’язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо». Простіше кажучи – фактично встановити перманентне стеження за кожним абонентом за рахунок оператора.
Власне, ноу-хау законопроекту не в тому, що за українцями можна буде слідкувати через мережі зв’язку. Це можливо без перешкод робити і зараз (якщо хто не знав). Чинні норми законодавства і без того зобов’язують операторів встановлювати власним коштом відповідне обладнання. Встановлювати, але ж не закуповувати. Тобто, судячи із законопроекту, того обладнання, що вже було видано та встановлено, МВС замало. Не дає розвернутися у бажаних масштабах. Але кошти на закупівлю нового «силовикам» витрачати шкода: установа злиденна, зарплати у полковників жалюгідні, мерседесів у парку не вистачає… Словом, ви зрозуміли. Тому МВС мудро вирішило перекласти цей тягар на плечі мобільних операторів.
І не лише мобільних. У законопроекті йдеться про операторів телекомунікацій – тобто інтернет-провайдери до цього списку теж входять. Нещодавно бідолашних хотіли змусити відслинити грошики на напівмертве вітчизняне кіно.
І ось нова халепа: хто і коли та на яку сторінку ходив, що скачав, який ролик на YouTube дивився – усе-усеньке хочеться знати допитливим людям у погонах. Причому свою допитливість вони бажають вдовольняти чужим коштом. І кошти оті – чималі.
Спробуємо порахувати. Якщо законопроект буде втілено в життя, операторам доведеться:
а) закуповувати обладнання (воно й без того недешеве, а, враховуючи пристрасть нашої влади до розкоші на халяву, – зовсім ймовірно, що і найдорожче);
б) додатково наймати та навчати персонал, який слідкуватиме за цим обладнанням;
в) гарантувати безпеку зберігання отриманих даних, щоб вони, бува, не розповзлися куди не слід.
Тому Інтернет-Асоціація України (ІнАУ) вже звернулася до голови Держпідприємництва з відповідним листом, у якому вказується на «додаткове навантаження на суб’єктів господарювання».
Оскільки жоден дурень не працюватиме собі у збиток, не важко здогадатися, що згадані вище суб’єкти господарювання не забаряться перекласти ці додаткові витрати на своїх абонентів – підвищать тарифи на послуги. І тоді у нашій державі утвориться ситуація під умовною назвою «мрія зажерливого тоталітариста»: громадяни самі допомагатимуть шпигувати власним же коштом! Словом, дешево та сердито.
Але «цімес» навіть не в цьому. МВС уже неодноразово намагалося просунути подібні законопроекти під різними соусами, але галузеві регулятори різали ці починання ще на корені. Цього ж разу ідея була подано як нерегуляторний акт і відправлено навпростець до Держпідприємництва – без громадського обговорення. Але не спрацювало: як повідомляє «Коммерсант-Украина», минулої п’ятниці Держпідприємництво таки визнало законопроект МВС регуляторним актом і поставило вимогу направити його на громадське обговорення та узгодження з відповідними органами, зокрема – Держслужбою спецзв’язку й захисту інформації та Нацкомісією з держрегулювання у сфері зв’язку.
Довідка
За даними Нацкомісієї з держрегулювання у сфері зв’язку, зараз в Україні налічується 5 мільйонів 435,3 тисячі користувачів інтернету.
Щодо мобільного зв’язку, то, оскільки українці часто користуються послугами кількох операторів одночасно, кількість абонентів на чверть вища, ніж загальна кількість населення України. За підрахунками компанії iKS Consulting, на кінець минулого року в Україні налічувалося 57 мільйонів 495 тисяч користувачів мобільного зв’язку (з них 25,96 млн – абоненти «Київстар», 20,4 – МТС, 7,95 млн – «Life:))»).