МВФ готовий пом’якшити умови кредитування для України
Україна та Міжнародний валютний фонд (МВФ) зблизили позиції в переговорах, про це заявив Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко.
«Що стосується МВФ, то наші позиції сьогодні з тарифної політики, з бюджетної політики і з монетарної дуже сильно зблизилися, і сьогодні надійшов позитивний сигнал від МВФ. І ми готові закінчувати переговори і отримувати кредити», — сказав Міністр.
Він також підкреслив, що під час нинішніх переговорів представники МВФ реагують на аргументи української сторони. «Ми сьогодні максимально зближуємось, і, думаю, реальні кроки руху буде видно: протягом тижня-двох ми зможемо побачити реальний прогрес», — додав Міністр.
Експерти зазначають, що українська сторона і представники МВФ дійшли до спільного знаменника і з найболючішого питання для Уряду про підвищення тарифів для населення.
Раніше ж Україні було висунуто вимогу підвищити вартість оплати газу та опалення для населення на майже 40%. Крім того, була ще низка умов МВФ, на які Уряд був іти не готовий. «Умови: зобов’язання заморожування базової заробітної плати, мінімальної заробітної плати, загальної заробітної плати на поточному рівні; істотне скорочення витрат на бюджетні цілі, зниження субсидій в енергетиці; поступове згортання звільнення від ПДВ для сільського господарства та інших галузей», — зазначив Прем’єр-міністр Україна Микола Азаров.
На думку урядових аналітиків, саме такі жорсткі умови стали однією з причин, через які Кабінет Міністрів вирішив призупинити процес підготовки до підписання Угоди про асоціацію з ЄС, яке було намічено на 28–29 листопада у Вільнюсі. За їх словами, в Уряді розраховували, що Європейський Союз зможе вплинути на Фонд, щоб пом’якшити їх, компенсувавши, таким чином, втрати України від тиску Росії.
Наразі МВФ заявляє, що готовий розглядати можливість поетапного підвищення тарифів на газ та опалення і компенсацій такого підвищення незабезпеченим верствам населення. «Ми рекомендуємо, щоб тарифи підвищувалися поступово і рішуче в кілька етапів протягом кількох наступних років до економічно обґрунтованого рівня, що покриває собівартість закупівель газу», — заявив Постійний представник МВФ в Україні Жером Ваше.
За його словами, МВФ рекомендує посилити адресну соціальну допомогу для найменш забезпечених 40% домашніх господарств за рахунок розширення існуючих програм, що ґрунтуються на оцінці рівня доходів.
Водночас МВФ запропонував Україні надати кредит у розмірі, необхідному для погашення боргів України перед самим Фондом: 3,7 млрд дол. США у 2014 році, 1,5 млрд дол. США — у 2015 році.
Наступне засідання Ради директорів Міжнародного валютного фонду для проведення консультацій з Україною заплановано вже на 16 грудня поточного року. На зустрічі планується розглянути зобов’язання щодо валютного режиму та першого постпрограмного моніторингу.