Москва диктує Україні та ЄС свій список змін до Асоціації
Росія представила Києву і Брюсселю список своїх вимог щодо зміни підписаної Угоди про асоціацію Україна-ЄС. Про це пише “Дзеркало тижня”
Замість трьох зазначених сфер Угоди Москва хоче змінити п’ять напрямів, при цьому виключивши з вільної торгівлі 20% товарів. По-суті, для цього потрібні нові переговори, пише видання.
Аналіз документа свідчить, що Росія хоче виключити з взаємної лібералізації торгівлі України з ЄС (відмовитися від скасування або значного зменшення імпортних мит – ред.) низку товарів – аж 2376 тарифних ліній з 11600, зазначених в Угоді про асоціацію.
Тобто, Москва пропонує Києву і Брюсселю вилучити з їхньої вільної торгівлі більш ніж 20% товарів. Список цих товарів займає 45 сторінок документа з 60.
Зазначимо, що на попередніх консультаціях Україна, ЄС і РФ домовилися, що Росія представить свої зміни в текст Угоди про асоціацію у трьох сферах.
Проте Москва хоче більшого – запропоновані нею зміни повинні торкнутися аж п’яти напрямків, включаючи лібералізацію тарифів і енергетику (крім обумовлених раніше сфер з технічного регулювання; санітарних і фітосанітарних заходів (СФС); митного адміністрування).
За оцінками експертів, з якими консультувалося видання, для задоволення всіх висунутих російських “бажань” буде потрібно одержання ЄС нового мандату на переговори, а самі переговори “про внесення змін до УА” займуть приблизно два роки.
Росія вимагає від України і Європейського Союзу внести зміни в Угоду про асоціацію, які б не перешкоджали інтеграції України в Митний союз, пише “Дзеркало тижня” з посиланням на документ.
Зокрема, російська сторона розписала, яким чином слід “підправити” Угоду про асоціацію, яка перешкоджає, на переконання РФ, “подальшій участі України в інших, крім ЄС, інтеграційних об’єднаннях”.
“В Угоді (стаття 39) про асоціацію необхідно передбачити, що ця угода не перешкоджає збереженню або створенню митних союзів, зон вільної торгівлі або домовленостей про прикордонну торгівлю, і не є підставою для виходу України з таких спілок, об’єднань та угод, а також для перегляду раніше досягнутих домовленостей і угод у таких об’єднаннях і союзах. Таким чином, в угоді буде зазначено, що метою асоціації України з ЄС не є спричинення прямого або непрямого збитку інтересам інших об’єднань і дозволить зберегти за Україною суверенне право участі в інших об’єднаннях. Асоціація України з ЄС не повинна перешкоджати прийняттю і застосуванню національного законодавства України і законодавства інтеграційних об’єднань, учасником яких є Україна є (або може бути)”, – сказано в п. 2.1. цього документа.
Нагадаємо, Європарламент наступного тижня голосуватиме за ратифікацію Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
Як повідомлялося раніше, Росія домагається змін у тексті Угоди про асоціацію України з ЄС. Міністр закордонних справ України Павло Клімкін заявляв, що текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄС змінюватися не буде і закликав російських колег “не видавати бажане за дійсне”.
Президент Петро Порошенко запевняв, що текст угоди залишиться незмінним, а її схвалення сприятиме здійсненню справжніх реформ в Україні.
“Наша інтеграція в ЄС – це наш цивілізаційний вибір, який жодним чином не спрямований проти когось. Навпаки, угода позитивно вплине на взаємовідносини з усіма нашими сусідами, в першу чергу в економічній сфері. Ми зацікавлені в тому, щоб наші міжнародні партнери сприйняли наше рішення”, – заявив Порошенко.
Європейський комісар з питань торгівлі Карел де Гухт заявляв, що під час переговорів у Міньску чітко заявив, що текст Угоди про асоціацію між Україною та ЄС змінам не підлягає. “Я сказав дуже чітко, що текст Угоди в частині глибокої та всеосяжної зони вільної торгівлі не зміниться. Договір є таким, яким він є”, – заявив він.
За матеріалами newsru.ua