Міндоходів: різні органи перевірятимуть одне підприємство водночас
Щоправда, за певних умов процедуру видоювання узгоджуватимуть із суб’єктом господарювання
Скоро Вільнюський саміт, де має бути підписана Угода про асоціацію між Україною та Євросоюзом, і нашому бізнесу дали «скидку»: прем’єр Микола Азаров став вимагати зменшити кількість перевірок. Привід був годящим – розглядався законопроект «Про внесення змін до деяких законів щодо вдосконалення державного нагляду (контролю) та визначення сфер господарської діяльності, що підлягають державному нагляду (контролю)». Прем’єр заявив про необхідність знайти розумний компроміс (тільки вдумайтеся!) «між свавіллям перевіряючих органів і необхідністю перевіряти».
Перевіряти… менше!
Тобто Микола Янович не засудив «свавілля» контролерів. У жодному разі! Хай воно залишиться – його лише потрібно сполучати з самою необхідністю перевірок. Надто нагадує сентенцію Беневоленського з «Історії одного міста» М. Є. Салтикова-Щедріна: «…казнить, расточать или иным образом уничтожать обывателей надлежит с осмотрительностью, дабы не умалился от таковых расточений Российской империи авантаж и не произошло для казны ущерба…»
Хіба ж могло не відгукнутися на відчайдушні заклики прем’єр-міністра регіональне чиновництво: ах, ви хочете менше перевірок?.. То їх у нас поменшає!!! І от уже з «кузні радянських партійних кадрів» долинула радісна звістка: перевірочні заходи підрозділів податкового аудиту Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області спрямовані на свідомих неплатників або тих, хто не в повному обсязі сплачує кошти до бюджету, ухиляючись від оподаткування за допомогою різних схем.
Водночас переорієнтація контролю на виключно ризикові підприємства не вплинула на основні показники діяльності контролерів. Сума донарахованих коштів за перевірками недобросовісних суб’єктів господарювання у І півріччі 2013 року становила 202,5 млн грн. Ось він – розумний компроміс між необхідністю перевіряти і обмежуванням втручання у господарську діяльність! Ідеальний варіант…
А ось, для прикладу, інший подібний рапорт обласного ГУ Міністерства доходів і зборів, тепер уже з Волині: кількість перевірок тутешнього бізнесу у порівнянні з 2010 роком зменшилась у 7 разів. Як результат, кількість зареєстрованих в області підприємців із 2012 року зросла на 43 %.
Перевіряти… більше!
Схоже, суцільна благодать настала для бізнесу. «Дійна корова» з полегшенням зітхнула і заходилася ремигати. Ще не знає, бідна: настав час її видоювати, щоб життя не здавалося медом. Бо Міндоходів розробило проект постанови Кабміну, де запропонувало уряду в щоквартальному режимі формувати плани виїзних перевірок суб’єктів господарювання та дозволити проведення одночасних перевірок різними контролюючими органами.
Формування планів виїзних перевірок здійснюється щокварталу й узгоджується не пізніше 20 числа останнього місяця поточного кварталу з Міндоходів. У випадку, якщо контролюючі органи й органи державного фінансового контролю запланували проведення перевірки того самого суб’єкта, така перевірка проводиться зазначеними органами одночасно. Міндоходів має проінформувати суб’єкт господарювання про майбутню перевірку не пізніше, ніж за 10 днів до її початку. Аналогічне повідомлення має бути спрямоване іншим контролюючим органам.
Якщо проведення одночасної перевірки неможливе, суб’єкт господарювання має погодити терміни й умови проведення перевірок для того, щоб вони не відбивалися на веденні нормальної господарської діяльності. Тільки от в чому проблема: нечувана для України практика – погодження бізнесом термінів та умов проведення перевірок! Дуже побоюємося, що внаслідок ухвалення проекту постанови ситуація скидатиметься на минувшину, коли комплексні перевірки митарили підприємства протягом 250 робочих днів на рік або коли спочатку приходили пожежники, їх змінювала санстанція, слідом за ними валом йшли податківці, а далі – по колу, по колу…
А працювати коли?! У вільний від перевірок час, що складає пару-трійку тижнів на рік?.. Що ж до фізичної неможливості за таких умов робити додану вартість і заробляти гроші, то це мало кого хвилює: як казав геніальний Аркадій Райкін за текстом геніального Михайла Жванецького, «де хочеш візьми, а сюди поклади – я не жартую».
Усе стає зрозумілим.
За виключенням відповідей на два запитання.
По-перше, хто у нас головніший: прем’єр-міністр із закликом до компромісу між свавіллям і необхідністю чи Міндоходів із проектом про комплексні виїзні перевірки?! Схоже, таки Міндоходів… але якось воно дивно.
По-друге, як відреагують на це лицемірство європейці напередодні Вільнюського саміту?! А раптом не підпишуть Угоду про асоціацію?